Tegoroczny sezon artystyczny będzie nosił tytuł „Pokolenia”. Festiwal Moniuszki po raz pierwszy odbył się przed rokiem.
Anna Czajkowska-Zimnicka z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu powiedziała, że inicjatywa nawiązuje do bogatej historii poznańskiej sceny; teatr przez lata był organizatorem wielu wydarzeń festiwalowych, m.in. Poznańskich Dni Verdiego czy eksponującego polsko-niemieckie związki muzyczne Festiwalu Hoffmannowskiego. O tegorocznej odsłonie Festiwalu Moniuszki powiedziała, że będzie to okazja, by odkryć tego twórcę na nowo oraz przekonać się, że jego twórczość zaskakuje, wzrusza i zachwyca.
Wydarzenie rozpocznie premiera jednoaktowej opery „Flis”, która – po trzech wcześniejszych realizacjach w Teatrze Wielkim w Poznaniu – tym razem zostanie przedstawiona w kameralnej wersji, odnalezionej dzięki zapałowi Jakuba Mateusza Lisa, muzykologa-detektywa specjalizującego się w muzyce Moniuszki.
Reżyserię spektaklu powierzono Barbarze Poll, a kierownikiem muzycznym będzie Rafał Kłoczko. Prezentacja zaplanowana została 28 i 29 września na scenie Teatru Polskiego, który jest patronem premiery.
Opera Stanisława Moniuszki była prezentowana na poznańskiej scenie w roku 1930, 1949 i 1997.
W programie festiwalu znalazła się „Jawnuta” w inscenizacji Ilarii Lanzino z udziałem solistów poznańskiej Opery oraz romskich artystów. Widzowie zobaczą ją na scenie pod Pegazem po raz pierwszy.
Premiera na Międzynarodowych Targach Poznańskich w grudniu 2022 roku, gdy gmach Teatru Wielkiego przechodził remont, zachwyciła publiczność. Międzynarodowe jury wyróżniło spektakl statuetką International Opera Award – „operowym Oscarem".
Spektakle prezentowane będą w dniach 3-6 października. Kierownictwo muzyczne objął Rafał Kłoczko; Ilaria Lanzino odpowiada za choreografię i reżyserię.
Anna Czajkowska-Zimnicka przekazała, że festiwal będzie również okazją do rozsmakowania się w pieśniach Stanisława Moniuszki. Będzie można je usłyszeć podczas dwóch wieczorów: 1 października w Bazarze Poznańskim, a 13 października w operowym foyer. Pieśni oraz utwory na fortepian solo w aranżacjach na zespół kameralny zaprezentują artyści Teatru pod dyrekcją Andreja Jakuszau.
Podczas festiwalu nie zabraknie propozycji dla najmłodszych melomanów. Słuchacze w wieku do trzech lat będą mogli wziąć udział w spotkaniu pt. „najnajMoniuszko”. Zaprezentowana im będzie muzyczna opowieść inspirowana twórczością Moniuszki, w której głos ludzki, brzmienie fortepianu i instrumentów perkusyjnych pobudzą wyobraźnię i ukażą różnorodność świata dźwięków.
Wydarzenie odbędzie się 13 października w sali im. Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu, która zostanie przystosowana do potrzeb najmłodszych i ich opiekunów.
„Można tu łatwo dostać się z wózkiem, rozsiąść się na drewnianym parkiecie, a także spokojnie nakarmić i przewinąć małego widza. A wszystko to w trakcie muzycznej zabawy” – poinformowała Anna Czajkowska-Zimnicka.
Realizacja II Festiwalu Moniuszki możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. (PAP)
rpo/ par/ ał/