O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tereny zalewowe. Dlaczego się na nich buduje?

Samorządy nie brały pod uwagę zastrzeżeń Wód Polskich co do zagospodarowania terenów zalewowych. Ale także same Wody zwykle zgadzały się na prowadzenie tam inwestycji, twierdzi NIK – czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Zalane posesje po powodzi w Nysie. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Zalane posesje po powodzi w Nysie. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Dziennik podnosi, iż miejskie tereny w pobliżu rzek są często tak urokliwe, że nie brakuje chętnych, by tam zamieszkać. "Jednak prawo, a także zwykły rozsądek znacznie ograniczają możliwość swobodnego budowania tam osiedli mieszkaniowych" – czytamy w "Rz".

Gazeta przypomina, że z tego powodu samorządy, zanim uchwalą plan zagospodarowania tych terenów, muszą konsultować swoje zamiary z Wodami Polskimi, odpowiedzialnymi m.in. za troskę o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Dziennik przywołuje raport Najwyższej Izby Kontroli z kwietnia 2023 r., z którego wynika, że jeśli nawet samorządy te sprawy formalnie z Wodami uzgadniały, "to potem te uzgodnienia pozostawały tylko na papierze".

"W rezultacie potencjalni inwestorzy nie mieli rzetelnych informacji o zagrożeniu powodziowym w miejscu planowanej inwestycji" – twierdzi autor tekstu.

Więcej

Dynamiczna sytuacja powodziowa. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Fala powodziowa przechodzi przez kolejne miasta. Polska dostanie wsparcie z UE

"NIK zwraca również uwagę, że samorządy nie brały pod uwagę kosztów budowy dodatkowych wałów i innych zabezpieczeń dla takich terenów, a także kosztów usuwania skutków powodzi" - czytamy.

Zdaniem "Rz" także same Wody Polskie w postępowaniach dotyczących warunków zabudowy i zagospodarowania obszarów zalewowych najczęściej wydawały przychylną opinię. "W latach 2018–2021 wydały ponad 19 tys. decyzji w tych sprawach, z czego aż 90 proc. oznaczało zgodę na rozpoczęcie tam inwestycji" - zaznaczono.

W toku kontroli ustalono, że w dziewięciu spośród 11 zbadanych gmin złamano przepisy prawa wodnego. (PAP)

mir/ mhr/ pp/

Zobacz także

  • Zniszczony podczas ubiegłorocznej powodzi most w Stroniu Śląskim. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Wykup działek na terenach powodziowych? Wody Polskie zabierają głos

  • Grzyby. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Grzyby na terenach popowodziowych. Ostrzeżenie GIS

  • Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Fot. PAP/Piotr Nowak

    "Twardy" zakaz zabudowania terenów zalewowych? Ministra klimatu zabiera głos

  • Tama na Zalewie Mietkowskim w Mietkowie Fot. PAP/Krzysztof Cesarz

    Stan klęski żywiołowej rozszerzony

Serwisy ogólnodostępne PAP