O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tomasz Siemoniak: będą przepustki dla mediów i organizacji pomocowych do strefy buforowej

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w środę, że będą wydawane zgody na wejście dla mediów i organizacji pomocowych do strefy buforowej przy granicy z Białorusią. "Nie ma żadnych powodów, by odcinać granicę od mediów" - powiedział w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki.

Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Marcin Obara
Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Marcin Obara

Minister spraw wewnętrznych i administracji tłumaczył w Polskim Radiu, że wprowadzenie od czwartku strefy buforowej przy granicy Polski z Białorusią jest konieczne, ponieważ "radykalnie" wzrosła liczba osób, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, jak i ich agresja. "Każdego dnia mamy do czynienia z rzucaniem kamieniami, konarami, strzelaniem z procy" - sprecyzował. Podkreślił, że strefa ma zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom, funkcjonariuszom, Straży Granicznej, policji, a jednocześnie jest przeciwko m.in. przestępczej działalności gangów przemytników ludzi, którzy zarabiają na tym "ogromne pieniądze".

"To rozporządzenie (wprowadzające strefę buforową) nie jest absolutnie skierowane przeciwko mediom ani organizacjom pomocowym. Przewidujemy zgody Straży Granicznej. Nikt nie będzie odsuwany. Przejrzystość tej sytuacji jest ważną wartością w tym wszystkim. Nie ma żadnego powodu, by odcinać tę granicę od mediów" - podkreślił.

Strefa buforowa ma być rozciągnięta wzdłuż granicy na długości 60 km. Poprzednio, gdy podobną strefę wprowadzał rząd Mateusza Morawieckiego, jej długość wynosiła 400 km. "Działamy tam, gdzie jest to absolutnie niezbędne. Nie ma tam żadnych szlaków turystycznych, żadnej miejscowości. W jednym miejscu, gdzie dochodzi szlak nie będzie żadnej przeszkody, by mogli poruszać się tam turyści" - powiedział Tomasz Siemoniak.

Szef MSWiA przekazał też, że od ubiegłej środy zmieniona jest strategia działania polskich służb na granicy. "W tej chwili ciężar walki z agresywnymi, napierającymi demonstrującymi (osobami) ponoszą oddziały prewencji policji. Przynosi to rezultaty" - powiedział. Dodał, że policjanci szkolą żołnierzy i strażników do takich działań.

Tomasz Siemoniak zapytany został również o nieobecność kontuzjowanego kapitana reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego podczas pierwszego meczu kadry w mistrzostwach Europy w niedzielę 16 z Holandią. Stwierdził, że w tej sytuacji wszyscy powinni mocniej kibicować polskiej drużynie. "Robert Lewandowski jest liderem, jednym z największych polskich piłkarzy w historii, wszyscy jesteśmy z niego dumni. Na pewno holenderskie łydki drżałyby przed Robertem Lewandowskim. Ale niech inni pokażą. Wierzę w tę reprezentację, wierzę, że czasem takie momenty, kiedy trzeba zastąpić legendę, kreują wielkie kariery" - powiedział minister.(PAP)

Autorka: Anita Karwowska

kgr/

Zobacz także

  • Patrol straży granicznej na przejściu granicznym. Fot. PAP/Artur Reszko

    Stefa buforowa na granicy z Białorusią. Zastępca RPO: nie wykazano, by wpływała na liczbę przekroczeń granicy

  • Siły izraelskie przy granicy z Syrią, fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

    Izraelska armia ma pozostać na zimę w strefie buforowej przy granicy z Syrią

  • Ćwiczenia NATO pod kryptonimem Steadfast Defender-24 Fot. PAP/Adam Warżawa

    Europejscy żołnierze na wojnie w Ukrainie? Komisja Europejska zabrała głos

  • Straż graniczna przy granicy z Białorusią. Fot. PAP/	Paweł Supernak

    Strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Szef MSWiA: będzie obowiązywać przez kolejne 90 dni

Serwisy ogólnodostępne PAP