Tour de France. Pogacar wygrał 20. etap. Tylko dzień dzieli go od końcowego triumfu

2024-07-20 18:34 aktualizacja: 2024-07-20, 22:35
Tadej Pogacar. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Lider wyścigu Tadej Pogacar (UAE Emirates) wygrał górski, 20. etap kolarskiego Tour de France z Nicei do Col de la Couillole (133 km). Na dzień przed zakończeniem imprezy Słoweniec ma 5.14 przewagi nad drugim na mecie Duńczykiem Jonasem Vingegaardem (Team Visma).

Na trasie sobotniego etapu w Alpach kolarze pokonywali cztery górskie premie. Rozstrzygający okazał się końcowy, blisko 16-kilometrowy podjazd, o średnim przewyższeniu 7,1 procent, na przełęcz Col de la Couillole (1676 m n.p.m.), gdzie wytyczono ostatnią premię i metę przedostatniego etapu "Wielkiej Pętli".

Słoweniec, spokojnie kontrolujący wraz ze swoją grupą tempo grupki faworytów, na 2,5 km przed metą doścignął ostatnich zawodników z wcześniejszej ucieczki, a potem w bezpośrednim pojedynku z wiceliderem klasyfikacji Vingegaardem, łatwo wygrał swój piąty etap w tegorocznym TdF.

Duńczyk stracił siedem sekund do Słoweńca, a trzeci był Ekwadorczyk Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) - 23 s.

Zmierzający po trzeci triumf w Tour de France 25-letni Pogacar w klasyfikacji generalnej ma już 5.14 przewagi nad najlepszym w ostatnich dwóch latach Vingegaardem i 8.04 nad Belgiem Remco Evenepoelem (Soudal Quick-Step), który w sobotę zajął czwartą lokatę, długo utrzymując na ostatnich kilometrach tempo Pogacara i Vingegaarda.

„Pięć zwycięstw, gdyby ktoś przepowiedział mi to przed wyścigiem, nie uwierzyłbym. To jest z innego świata. Jestem bardzo szczęśliwy” - mówił na mecie Pogacar, który zwyciężając w Tour de France w 2020 i 2021 roku wygrywał po trzy etapy. W obecnej edycji dwukrotnie zajmował także drugie miejsca.

Tylko niespodziewany kataklizm mógłby mu odebrać trzecie w karierze zwycięstwo w "Wielkiej Pętli" (w dwóch poprzednich edycjach był drugi za Vingegaardem). W maju Słoweniec w wielkim stylu zwyciężył w Giro d'Italia, w którym debiutował. Teraz bliski jest powtórzenia wyczynu Włocha Marco Pantaniego, który w 1998 roku jako pierwszy kolarz od czasu Hiszpana Miguela Induraina (1993), w jednym sezonie wygrał oba wielkie wyścigi: Giro d’Italia i Tour de France.

Dzięki aktywnej jeździe i wygraniu dwóch premii I kategorii na pozycji lidera klasyfikacji górskiej umocnił się Carapaz. Zostanie jej zwycięzcą, jeśli tylko ukończy imprezę. W podobnej sytuacji jest prowadzący w klasyfikacji punktowej Erytrejczyk Biniam Girmay (Intermarche-Wanty).

W niedzielę, ostatnim dniu wyścigu, odbędzie się etap jazdy indywidualnej na czas z Monako do Nicei (34 km). Po raz pierwszy w swojej 121-letniej historii Tour de France nie zakończy się w stolicy kraju ze względu na igrzyska olimpijskie w Paryżu, które rozpoczną się 26 lipca.

Wyniki 20. etapu: Nice - Col de la Couillole (133 km):