Trwa liczenie głosów po wyborach samorządowych. PKW podaje pierwsze oficjalne wyniki [RELACJA NA ŻYWO]

2024-04-08 07:44 aktualizacja: 2024-04-08, 22:36
Wybory samorządowe 2024. Liczenie głosów. Członkowie obwodowej komisji wyborczej nr 108 w Poznaniu, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Wybory samorządowe 2024. Liczenie głosów. Członkowie obwodowej komisji wyborczej nr 108 w Poznaniu, fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Frekwencja w wyborach samorządowych to blisko 52 proc.; w ciągu całej niedzieli wyborczej doszło do 579 zdarzeń związanych z wyborami - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Kolejna konferencja PKW zaplanowana jest na wtorek na godz. 12. Być może wtedy poznamy zbiorcze wyniki wyborów.

Warszawa. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej: praca przebiegała bardzo sprawnie

W tych wyborach samorządowych było dużo mniej kandydatów, w związku z tym komisje obwodowe szybciej liczyły głosy. Były też bardziej liczne, dlatego praca Miejskiej Komisji Wyborczej była dużo sprawniejsza - podsumował przewodniczący stołecznej MKW Rafał Wagner.

Przed godz. 20 w poniedziałek warszawska MKW powoli kończyła już pracę. Przewodniczący Rafał Wagner powiedział PAP, że było dużo sprawniej niż podczas wcześniejszych wyborów samorządowych. "Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie liczyła 16 osób, ale obwodowe komisje, które musiały policzyć wiele tysięcy głosów, też były liczniejsze niż w ostatnich wyborach. Wtedy większość komisji w Warszawie miała tylko po pięć osób, dlatego teraz można było zorganizować pracę sprawniej i szybciej ją zakończyć" - poinformował Wagner.

Podkreślił, że wybory samorządowe są najtrudniejsze dla komisji obwodowych, ponieważ wyborcy w dużych miastach często słabo znają kandydatów. "Wyborcy dostają cztery karty, a w Warszawie dwie były duże. W związku z tym spędzają w lokalu wyborczym więcej czasu. To powoduje, że pojawiają się tam kolejki, nerwowość i łatwo jest dokonać jakieś pomyłki, nie wydać karty albo nie pobrać podpisu od osoby głosującej" - wyjaśnił przewodniczący MKW.

Dodał, że wszystkie błędy trzeba opisać w protokole. "Właśnie z wyjaśnianiem tych rozbieżności i brakami pojedynczych kart komisje musiały się zmierzyć wtedy, kiedy były już bardzo zmęczone, bo pracowały bardzo często od 5-6 rano w niedzielę do południa następnego dnia" - zaznaczył.

Przewodniczący MKW ocenił, że liczenie głosów i przyjmowanie protokołów odbyło się w tym roku o wiele szybciej niż pięć lat temu. "W poprzednich latach był problem z systemem, który miał pomóc liczyć głosy. W 2010 roku był problem z książeczkami. Wydaje się, że w tym roku zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce wybory przebiegały bez problemów" - podsumował.

Zwrócił uwagę, że wybory samorządowe w 2024 roku odbywały się pół roku po wyborach parlamentarnych. "To miało dwie konsekwencje. Po pierwsze członkowie komisji obwodowych byli już obeznani z procedurami i z protokołami, w związku z tym dużo łatwiej było im te czynności wykonywać". Po drugie zaś wyborcy, którzy głosowali jesienią ubiegłego roku w wyborach do parlamentu, "sprawdzili, gdzie są w rejestrze, i nie mieli problemu, żeby trafić do właściwego miejsca, gdzie mogą zagłosować" - podkreślił.

PKW: frekwencja w wyborach samorządowych bliska 52 proc., zbiorcze wyniki wyborów - być może w poniedziałek o godz. 12 

W poniedziałek na popołudniowej konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że frekwencja w wyborach samorządowych "zbliża się" do 52 proc. Jak wskazał, liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 5 tys. 937 osób; oddano 15 mln 63 tys. 523 głosów ważnych, czyli 51,93 proc. Nie jest to jednak końcowa frekwencja wyborcza.

Zdaniem szefa PKW frekwencja w tych wyborach nie jest satysfakcjonująca. "Komitety wyborcze i kandydaci trafili tylko do połowy osób uprawnionych do głosowania" - ocenił.

Marciniak poinformował, że w wyborach do sejmików wojewódzkich do godz. 17 w poniedziałek do PKW spłynęły dane z 31 423 obwodów głosowania na ogólną liczbę 31 456 obwodów, czyli - jak podał - z 99, 90 proc. obwodów.

Szef PKW przekazał, że jeśli chodzi o rady powiatów, to do tej pory wprowadzono dane z 24 689 obwodów głosowania na ogólną liczbę 24 705 obwodów, czyli 99,94 proc.

Według informacji na godz. 17 spłynęły dane z 99,97 proc. obwodów w przypadku wyborów do rad gmin, miast i rad miejskich - z 31 446 obwodów na ogólną liczbę 31 456 obwodów.

W przypadku wyborów wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast do godz. 17 wprowadzono dane z 31 451 na 31 456 obwodów, czyli 99,98 proc. - poinformował szef PKW.

Marciniak przekazał też, że spłynęły już dane ze wszystkich 847 obwodów w wyborach do warszawskich rad dzielnic.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak tłumaczyła procedurę przekazywania protokołów wyborczych. Jak mówiła, protokoły obwodowych komisji wyborczych trafiają do komisji terytorialnych (gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich), a następnie są akceptowane przez komisarzy wyborczych. Zaznaczyła, że PKW poda zbiorcze wyniki głosowania, kiedy wszystkie protokoły zostaną zatwierdzone przez komisarzy wyborczych.

Kandydaci na prezydenta Kielc - Wojda (KO) i Stępniewski (PiS) zapowiadają dwa tygodnie intensywnej kampanii

Kandydaci na urząd prezydenta Kielc - Agata Wojda (KO) i Marcin Stępniewski (PiS) podsumowali w poniedziałek pierwszą turę wyborów. Dzięki głosom mieszkańców 21 kwietnia oboje powalczą o prezydenturę w stolicy Świętokrzyskiego. Nie zwalniamy tempa – zapewnili.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach prezydenta Kielc Agata Wojda (KO) zdobyła 25 608 głosów (33,63 proc.). Na drugim miejscu z poparciem 19 078 mieszkańców (25,05 proc.) znalazł się Marcin Stępniewski (PiS).

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Wojda podziękowała mieszkańcom za zaufanie i przedstawiła nowych radnych ze swojego komitetu. Zwróciła uwagę, że w mijającej kadencji KO w kieleckiej radzie miasta miała 6 radnych, a teraz zdobyła 10 miejsc. O nowych radnych powiedziała, że są to zaangażowani, kompetentni ludzie, „którzy w swoich okręgach wyborczych dokonali rzeczy niemożliwych”.

Dziękując za poparcie, wskazała, że było ono większe, niż sugerowały przedwyborcze sondaże. „Żaden z sondaży, które ukazywały się w ostatnich tygodniach, nie dawał nam w wyborach prezydenckich powyżej 30 proc. głosów. Dzisiaj wiemy, że to jest 33,6 proc. To głosy zaufania i doceniania naszej pracy, naszych propozycji programowych i naszej wizji na 5-letni rozwój naszego miasta” – dodała.

Wojda zapowiedziała, że przez najbliższe dwa tygodnie z nowo wybranymi radnymi będzie walczyła, „aby Kielce trafiły w ręce dobrej gospodyni”. Do mieszkańców zaapelowała, by postawili „na pracowitość, dialog, rozwiązywanie problemów, pozytywną pracę i dobre rozwiązania, które będą się wykluwać w toku dyskusji, a nie kłótni”.

Konferencje zorganizował w poniedziałek także kandydat na prezydenta Kielc z PiS Marcin Stępniewski. Podczas spotkania z dziennikarzami na kieleckim rynku zaapelował do wyborców o dodatkową mobilizację.

„Niemożliwe stało się możliwe, ale to dopiero połowa drogi. Przed nami dwa tygodnie ciężkiej kampanii” – zaznaczył Stępniewski. Zwrócił uwagę, że nie był faworytem w przedwyborczych sondażach, a większość z nich nie dawała mu szans na wejście do drugiej tury.

Zapowiedział, że przez najbliższe dwa tygodnie razem ze swoim zespołem będzie przekonywał kielczan, iż „Agata Wojda to Bogdan Wenta bis”. „To przecież Agata Wojda była wiceprezydentem u pana Bogdana Wenty i doprowadzała do tak szalonych pomysłów, jak park pomiędzy jezdniami alei IX Wieków Kielc i rozkopanie Rynku i odebranie mu funkcji, którą powinien spełniać” – ocenił polityk PiS.

Dodał, że podczas spotkań z mieszkańcami będzie przedstawiał „konkretny plan, konkretne rozwiązania i konkretne wyliczenia dotyczące nowej wizji Kielc”. „Chcemy realizować nasze propozycje, a Agata Wojda będzie tylko kontynuatorką tego, co działo się w Kielcach przez ostatnie 5 lat” – powiedział.

W wyborach do rady miasta Kielc Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska zdobyły po 10 mandatów, KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce cztery, a KKW Lewicy przypadł jeden mandat.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.

Jeden głos przesądził o wygranej burmistrza Trzebnicy już w I turze

Burmistrz Trzebnicy, którym od czterech kadencji jest Marek Długozima, wygrał tegoroczne wybory już w pierwszej turze dzięki temu, że czworo jego rywali zgromadziło łącznie o jeden głos mniej. Burmistrz dostał 5077 głosów (50,00 proc.), a przeciwnicy w sumie 5076. Ten głos przesądził, że nie ma drugiej tury.

Marek Długozima rządzi w Trzebnicy na Dolnym Śląsku od 2006 roku i w niedzielę zapewnił sobie piąta kadencję już w I turze. Ciekawostką jest fakt, że przesądził o tym jeden głos, choć nad swoimi konkurentami miał on znaczącą przewagę w liczbie głosów.

Burmistrz Długozima dostał 5077 głosów (50,00 proc.), a przeciwnicy w sumie 5076. Ten jeden głos różnicy przesądził, że nie doszło do drugiej tury.

Druga w wyborach Iwona Agnieszka Kurowska miała 24,16 proc. (2453 głosów), trzeci - Krzysztof Maciej Śmiertka - 12,18 proc. (1237), Zbigniew Robert Kuźma - 6,86 proc. (697), Renata Urszula Bujak-Ziółkowska - 6,79 proc. (689).

„Zwyciężyła demokracja! Oddali Państwo na moją osobę 5077 głosów. Za każdy z nich serdecznie dziękuję. Dziś dziękuję także każdemu mieszkańcowi Gminy Trzebnica, który wziął udział w wyborach. Skorzystali Państwo z wielkiego przywileju. Siła tkwi w demokracji. Liczy się każdy głos!” - napisał na portalu społecznościowym burmistrz Długozima.

KWW Marka Długozimy wygrał też wybory do rady miejskiej, zdobywając 13 z 21 mandatów. Komitet burmistrza rządzi w miejsko-wiejskiej gminie Trzebnica od wielu lat.

Mariusz Stanisz, który był dotychczas od trzech kadencji przewodniczącym rady odnowił w tegorocznych wyborach swój mandat radnego i zapowiada realizację programu wyborczego.

„Wygrana jednym głosem brzmi bardzo medialnie, ale burmistrz Długozima zdobył jednak ponad 2,5 tysiąca głosów więcej od drugiej osoby w wyborach, czyli miał dwukrotną przewagę. Widać, że zarówno on jak i nasz komitet cieszy się zaufaniem mieszkańców, którzy chceą kontynuacji i realizacji programu np. dążenia, by Trzebnica stała się uzdrowiskiem” - powiedział Stanisz.

Frekwencja w Trzebnicy wyniosła 54,62 proc.

Przewodniczący PKW: do godz.17 dane z 99, 90 proc. obwodów w wyborach do sejmików i 99,98 proc. w wyborach włodarzy 

Marciniak poinformował na konferencji prasowej, że w wyborach do sejmików wojewódzkich do godz. 17 w poniedziałek do PKW spłynęły dane z 31 423 obwodów głosowania na ogólną liczbę 31 456 obwodów, czyli - jak podał - z 99, 90 proc. obwodów.

Szef PKW przekazał ponadto, że jeśli chodzi o rady powiatów, to do tej pory wprowadzono dane z 24 689 obwodów głosowania na ogólną liczbę 24 705 obwodów, czyli 99,94 proc.

Według informacji na godz. 17 spłynęły dane z 99,97 proc. obwodów w przypadku wyborów do rad gmin, miast i rad miejskich - z 31 446 obwodów na ogólną liczbę 31 456 obwodów.

W przypadku wyborów wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast do godz. 17 wprowadzono dane z 31 451 na 31 456 obwodów, czyli 99,98 proc. - poinformował szef PKW.

Marcniak przekazał też, że spłynęły już dane ze wszystkich 847 obwodów w wyborach do warszawskich rad dzielnic.

Szef PKW powiedział na konferencji prasowej, że "liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 5 tys. 937 osób".

W obwodach, z których otrzymano dane oddano 15 mln 63 tys. 523 głosów ważnych, czyli 51,93 proc. liczby osób uprawnionych do głosowania w tych obwodach. Marciniak powiedział, że frekwencja w niedzielnych wyborach samorządowych kształtuje się teraz "bliżej 52 proc.

Świętokrzyskie: ponownie wybrano trzech włodarzy rządzących od 1990 r.

W tegorocznych wyborach wszyscy już w pierwszej turze zapewnili sobie reelekcję. Buras w wyborach burmistrza Morawicy (powiat kielecki) nie miał żadnych konkurentów. Otrzymał 5551 głosów ( 82,99 proc.).

Rywala miał natomiast Zych, ale wyraźnie go zdystansował. Obecnemu burmistrzowi Stopnicy (powiat buski) zaufało 2669 osób, co przełożyło się na bisko 79-procentowe poparcie.

Bardziej zacięta rywalizacja była o fotel wójta Waśniowa (powiat ostrowiecki). Gajewski miał dwóch konkurentów, ale reelekcję zapewnił sobie już w pierwszej turze, zdobywając 59,4 proc. głosów.

Do niecodziennej sytuacji doszło w Wojciechowicach w powiecie opatowskim, gdzie startowało dwóch kandydatów. Obecnego włodarza gminy Szymona Sidora poparło 1073 wyborców. Jego kontrkandydat Damian Jędrzejewski przegrał o włos, a konkretnie o zaledwie jeden głos.

Sensacja wydarzyła się w podkieleckiej gminie Nowiny. Rządzący od 2014 roku najbogatszym samorządem w regionie świętokrzyskim Sebastian Nowaczkiewicz, już w pierwszej turze przegrał bój o reelekcję. Otrzymał 45,63 proc. głosów, a jego rywal Jacek Gryń 54,37 proc.

Porażką zakończył się start w wyborach obecnej wiceprezydent Kielc. Bożena Szczypiór w walce o fotel burmistrza Wodzisławia w powiecie jędrzejowskim spośród trzech kandydujących osób uzyskała najsłabszy wynik. Poparło ją tylko 14,24 proc. głosujących. Włodarzem gminy ponownie został wybrany Dominik Łukasik, który otrzymał 62, 36 proc. głosów.

Największe poparcie w regionie uzyskał wójt Bielin (powiat kielecki) Sławomir Kopacz. Na piątą kadencję został wybrany już w pierwszej turze, uzyskując 90,31 proc. głosów, nie miał żadnego konkurenta. 

Grzegorz Mackiewicz ponownie prezydentem Pabianic

Ubiegający się o reelekcję Grzegorz Mackiewicz został wybrany w pierwszej turze na prezydenta Pabianic k. Łodzi, uzyskując 55,93 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Mackiewicz rządzi Pabianicami od 2014 roku.

Na startującego z własnego komitetu Mackiewicza zagłosowało 12 tys. 85 osób, co dało mu poparcie wynoszące 55,93 proc. i wygraną w pierwszej turze wyborów.

Główny kontrkandydat Mackiewicza, Waldemar Flajszer z PiS zdobył 4 tys. 765 głosów (22,05 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Anna Łosiak (KKW Projekt Pabianice) – 2065 głosów (9,56 proc.), Renata Uznańska-Bartoszek (KWW Teraz Pabianice) - 1806 (8,36 proc.), Artur Komoter (KWW Pabjanie) – 888 (4,11 proc.).

Konrad Pokora po raz drugi prezydentem Zduńskiej Woli

Dotychczasowy prezydent Zduńskiej Woli (Łódzkie) Konrad Pokora z Koalicji Obywatelski po raz drugi będzie pełnił najważniejszy w mieście. W niedzielnych wyborach uzyskał 8 979 głosów, czyli 60,45 proc. poparcia - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Reprezentujący KO 57-letni samorządowiec Konrad Pokora został ponownie prezydentem Zduńskiej Woli (Łódzkie) po pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta. Otrzymał 8 979 głosów, uzyskując 60,54 proc. poparcie wyborców.

Na drugim miejscu znalazł się 41-letni Dawid Mazurkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, który otrzymał 4 771 głosów (32,12 proc.). Z kolei 46-letniego kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Roberta Szymczaka poparło 1 104 osób, czyli 7,43 proc. wyborców.

Aleksandra Dulkiewicz po raz drugi została prezydentką Gdańska

Urzędująca prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po raz drugi została wybrana na prezydentkę miasta. W pierwszej turze wyborów zdobyła 57,95 proc. głosów pokonując sześciu kontrkandydatów. Dulkiewicz planuje sprawnie ruszyć z projektami, które mogą otrzymać dofinansowanie z KPO.

Dulkiewicz prezydentem Gdańska jest od 2019 roku. Wygrała wówczas przedterminowe wybory przeprowadzone po tragicznej śmierci ówczesnego włodarza miasta Pawła Adamowicza. Po śmierci Adamowicza, Dulkiewicz - która była wiceprezydentem miasta - przyjęła propozycję szefa KPRM Michała Dworczyka i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha dotyczącą objęcia funkcji komisarza w Gdańska.

W niedzielnych wyborach Dulkiewicz pokonała sześciu kontrkandydatów.

Tomasz Rakowski (KW PiS) uzyskał 36 244 głosy, czyli 20,33 proc. Na Andrzeja Peckę (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050) głos oddało 12 355 osób, czyli 6,93 proc. Na kolejny miejscu znalazł się Michał Urbaniak, na którego zagłosowały 7 723 osoby, czyli 4,33 proc. Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) uzyskał 7 621 głosów, czyli 4,27 proc. Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk) zdobył 5 821 głosów, czyli 3,26 proc. Na Mariusza Andrzejczaka (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska) oddano 5 213 głosów, czyli 2,92 proc.(PAP)

W Otwocku i Józefowie obecni burmistrzowie wybrani na kolejną kadencję

W Otwocku z dużą przewagą nad dwoma konkurentami zwyciężył obecny burmistrz Jarosław Margielski. Startujący w poprzednich wyborach z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, dziś kandydat niezależny, uzyskał w I turze 76,01 proc. poparcia. Kontrkandydaci: Arkadiusz Krzyżanowski (KO) - 15,40 proc., a Ireneusz Paśniczek (Trzecia Droga) 8,59 proc.

W Józefowie obecny burmistrz też został wybrany na kolejną kadencję w I turze. Marek Banaszek uzyskał 59,96 proc. poparcia. Kontrkandydat Paweł Kołodziej otrzymał 40,04 proc. głosów.

Czechowska i Marjan w drugiej turze na prezydenta Bełchatowa

Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie prezydentem Bełchatowa (Łódzkie) – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Przeszli do niej walcząca o reelekcję Mariola Czechowska i Patryk Marjan.

Jak podała PKW, na startującą z własnego komitetu wyborczego Czechowską zagłosowało 6 tys. 757 osób, co stanowiło 31,97 proc. wszystkich głosujących. Większe poparcie uzyskał kandydat KWW Bełchatowianie Patryk Marjan, na którego swój głos oddało 8 tys. 108 wyborców, co stanowi 38,36 proc.

W Mińsku Mazowieckim i Sulejówku nie będzie II tury wyborów

Zarówno w Mińsku Mazowieckim, jak i Sulejówku w I turze wyborów samorządowych wygrali obecni burmistrzowie.

W Mińsku Mazowieckim w I turze wyborów zwyciężył burmistrz Marcin Jakubowski (KO) zdobywając 65,44 proc. głosów. Jego konkurent z PiS Krzysztof Miąsko zdobył 34,56 proc. głosów.

W wyborach do Rady Miasta najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska 40,86 proc. Za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 30,33 proc. głosów, Mińskie Forum - 22,93 proc. i Trzecia Droga - 5,88 proc.

Po raz trzeci burmistrzem Sulejówka został Arkadiusz Śliwa (PiS), który uzyskał w I turze 66,14 proc. głosów. Na jego konkurenta popieranego przez KO - Piotra Celebaka - zagłosowało 33,86 proc. wyborców.

Marcin Witko ponownie prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego

Urzędujący prezydent Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie) Marcin Witko został ponownie wybrany w pierwszej turze wyborów na włodarza tego miasta - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Były poseł PiS rządzi Tomaszowem od 2014 roku.

Na Marcina Witkę, ubiegającego się o trzecią kadencję z własnego komitetu wyborczego, zagłosowało 12 tys. 974 osób, co dało mu poparcie wynoszące 55,53 proc. i wygraną w pierwszej turze wyborów.

Główna kontrkandydatka Witki Barbara Klatka z Koalicji Obywatelskiej zdobyła 6 tys. 168 głosów (26,4 proc.). Kolejny kandydat – Piotr Kucharski (KKW Trzecia Droga) – uzyskał 2559 głosów (10,95 proc.), a Adrian Legęncki (KWW Wszyscy Razem) - 1662 (7,11 proc.).

52-letni Witko rządzi Tomaszowem Maz. od 2014 roku. 

Mieszkańcy Zielonki wybrali burmistrza w I turze, w innych miastach powiatu czeka II tura

Obecny burmistrz Zielonki Kamil Iwandowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów z poparciem 62,49 proc. W Wołominie, Markach, Kobyłce i Ząbkach będzie dogrywka. Z obecnymi burmistrzami zmierzą się nowi kandydaci.

W Wołominie burmistrza wybiorą mieszkańcy w drugiej turze. W pierwszej, obecna burmistrz Elżbieta Radwan (PO) uzyskała 44,64 proc. poparcia. Jej konkurentem będzie Robert Kobus (PiS) na którego zagłosowało 29,76 proc. mieszkańców.

Druga tura wyborów czeka też na kandydatów na burmistrza Kobyłki. Zmierzą się w niej obecna burmistrz Edyta Zbieć, na którą w pierwszej turze zagłosowało 36,86 proc. mieszkańców, i Konrad Kostrzewa, który uzyskał 28,83 proc. głosów. Oboje startują z własnych komitetów.

Również w Markach będzie druga tura wyborów na burmistrza. Obecnie pełniące tę funkcję i popierany przez Mareckie Stowarzyszenie Gospodarcze Jacek Orych uzyskał w pierwszej turze 43,39 proc. i zmierzy się z kandydatem niezależnym Tomaszem Paciorkiem (23,74 proc.).

W Ząbkach w drugiej turze zmierzą się obecna burmistrz Małgorzata Zyśk (w pierwszej turze uzyskała 46,77 proc.) i Edyta Kalata (29,54 proc.).

Mieszkańcy Zielonki wybrali burmistrza już w I turze. Zwyciężył Kamil Iwandowski, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji. Uzyskał 62,49 proc. głosów.

W wyborach do rady miasta w Zielonce najwięcej głosów uzyskał komitet wyborczy Mieszkańcy - 56,99 proc. Na drugim miejscu uplasował się komitet Gabrieli Wiśniewskiej - Jawna Zielonka. Komitet Z Miłości do Zielonki uzyskał poparcie 14,25 proc. mieszkańców, Mazowiecka Wspólnota Samorządowa - 3,11 proc.

Hanna Zdanowska wygrała wybory na prezydenta Łodzi

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o swoją czwartą kadencję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 59,30 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z poparciem 22,56 proc. głosów.

Oficjalne wyniki podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Na Zdanowską zagłosowało 143 862 wyborców, a na Wojciechowska van Heukelom – 54 733 osób.

Kolejne miejsca zajęli: Ewa Szymanowska (KWW Trzecia Droga) – 9,27 proc., Klaudia Domagała (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 5,83 proc., Janusz Wdzięczak (KWW Koalicja Samorządowa Energia Łodzi) - 2,21 proc., Jan Waliszewski (KWW Akcja Narodowa) – 0,82 proc.

Zdanowska prezydentem Łodzi jest od 2010 roku. 

Kruszwica: były wojewoda Mikołaj Bogdanowicz burmistrzem

Mikołaj Bogdanowicz (KWW Samorządni Mikołaja Bogdanowicz), który był wojewodą kujawsko-pomorskim w latach 2015-2023 wygrał niedzielne wybory burmistrza Kruszwicy. Zdobył 51,77 proc. poparcia, pokonując pięciu rywali - wynika z danych PKW.

Drugie miejsce w wyborach zajęła Ilona Dybicz (KW Stowarzyszenie Krusza) - 18,55 proc., a trzecie dotychczasowy burmistrz Dariusz Witczak (KWW Porozumienie dla Gminy Kruszwica) - 18,30 proc. głosów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Tomasz Frejliszek (KW Nowa Kruszwica dla Miasta i Wsi) - 9,70 proc. i Tomasz Lewandowski (KW Kruszwicy Opiekunowie Bociana) - 1,68 proc. głosów.

Frekwencja w Kruszwicy wyniosła 51,85 proc.

Wicik i Maj w II turze wyborów na prezydenta Puław

Mariusz Wicik (PiS) i dotychczasowy prezydent Puław Paweł Maj zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta – wynika z pełnych danych PKW. Dostali oni odpowiednio: 23,46 proc. i 23,24 proc. poparcia. Różnica wyniosła zaledwie 38 głosów.

Na Mariusza Wicika z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 4 tys. 165 osób, co przełożyło się na 23,46 proc. poparcia. Z kolei kandydujący z własnego komitetu Paweł Maj zdobył 4 tys. 127 głosów, czyli 23,24 proc.

Trzeci był Grzegorz Nowosadzki (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 21,98 proc. Na dalszych miejscach uplasowali się Beata Kozik (KWW Beaty Kozik Razem dla Puław) – 11,67 proc., Sławomir Seredyn (KWW Trzecia Droga) – 9,88 proc. i Ewa Wójcik (KWW Ewy Wójcik Wybieramy Puławy) – 9,78 proc.

Kraków: w II turze wyborów na prezydenta Miszalski i Gibała

Do II tury wyborów na urząd prezydenta Krakowa przeszli poseł KO Aleksander Miszalski z poparciem 37,21 proc. (110 556 głosów) oraz radny, przedsiębiorca, aktywista miejski Łukasz Gibała z poparciem 26,79 proc. (79 580 głosów) – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki: poseł PiS Łukasz Kmita – 19,79 proc. (58 795 głosów), dotychczasowy wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig – 7,18 proc. (21 341), poseł Konfederacji Konrad Berkowicz – 5,01 proc. (14 854 głosów), poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz - 3,07 proc. (9 126 głosów), bezpartyjny aktywista miejski Adam Hareńczyk – 0,95 proc. (2 837 głosów).

O urząd prezydenta Krakowa w I turze ubiegało się siedmiu kandydatów, choć na kartach do głosowania widniało dziewięć nazwisk. Było to efektem podjęcia przez dwie osoby decyzji o rezygnacji z kandydowania i przekazaniu poparcia innym kandydatom. 

Majchrowski, urzędujący od niemal 22 lat, nie ubiegał się o reelekcję. Decyzję tłumaczył m.in. swoim wiekiem. Ma 77 lat. Równocześnie Majchrowski rekomendował swojego I zastępcę ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzeja Kuliga.

Frekwencja w wyborach na prezydenta miasta wyniosła 51,79 proc. Liczba ważnych kart – 299 688, liczba uprawionych do głosowania to 578 674 osób.

Jedyny kandydat na wójta Wilkowic odrzucony przez wyborców

PKW na podstawie 100 proc. protokołów podała, że Zemanek (KWW Gmina Wilkowice Wspólna Sprawa) uzyskał poparcie 2043 głosujących. Przeciwnych mu było 3095 osób. Procent głosów na kandydata wyniósł 39,76, czyli poniżej wymaganych 50 proc.

PKW podało, że w przypadku, gdy jedyny zgłoszony kandydat nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wyboru wójta dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu w głosowaniu tajnym.

Kandydaci na radnych komitetu, który reprezentował ustępujący wójt: Gmina Wilkowice Wspólna Sprawa, zdobyli wszystkie 15 mandatów w radzie.

W wyborach w 2018 roku Zemanek pokonał w II turze kontrkandydata, długoletniego wójta Mieczysława Rączkę, uzyskując poparcie 63,81 proc. głosujących.

Gmina Wilkowice położona jest koło Bielska-Białej. Mieszka w niej 13,3 tys. osób.

Staniszewski i Wróblewski w II turze wyborów na prezydenta Zgierza

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zgierzu (woj.łódzkie) zmierzą się obecny prezydent Przemysław Staniszewski startujący z własnego komitetu (KKW Przemysława Staniszewskiego) i Łukasz Wróblewski z Koalicji Obywatelskiej (KKW KO) - podała PKW.

Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski startujący z własnego komitetu uzyskał głosy 8 080 osób, czyli poparcie 38,84 proc. wyborców a Łukasz Wróblewski z KO zdobył 5 321 głosów, co oznacza poparcie 25,58 proc. wyborców.

Rządzący od 10 lat Zgierzem 42-letni prezydent Przemysław Staniszewski jest kandydatem bezpartyjnym. W 2014 r. wygrał wybory w II turze jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości zwyciężając z ówczesną prezydent miasta Iwoną Wieczorek. W 2018 r. także zwyciężył w II turze pokonując posłankę PO Agnieszkę Hanajczyk.

21 kwietnia kontrkandydatem Staniszewskiego w II turze wyborów na prezydenta Zgierza będzie 41-letni Łukasz Wróblewski z Koalicji Obywatelskiej.

Kielce: do drugiej tury przeszli Wojda i Stępniewski

Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Kielcach przeszli kandydatka KO Agata Wojda (33,63 proc.) i Marcin Stępniewski (25,05 proc.) - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach prezydenta Kielc Agata Wojda (KO) zdobyła 25 608 głosów (33,63 proc.). Na drugim miejscu z poparciem 19 078 mieszkańców (25,05 proc.) znalazł się Marcin Stępniewski (PiS).

Trzecie miejsce zajął Maciej Bursztein (KWW Maciej Bursztein Przyjazne Kielce), którego poparło – 18,64 proc. głosujących. Kolejne miejsca zajęli Kamil Suchański (KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc) – 14,26 proc., Adam Cyrański (Trzecia Droga) - 3,73 proc., Marcin Chłodnicki (Lewica) – 3,45 proc i Agata Marjańska (KWW Razem dla Kielc) – 1,24 proc.

Mniejszość litewska: Witold Liszkowski będzie kolejną kadencję wójtem Puńska

55-letni Witold Liszkowski ponownie został wójtem gminy Puńsk na pograniczu polsko-litewskim. Był jedynym kandydatem i uzyskał 92,43 proc. głosów na TAK za swoją kandydaturą - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW. Liszkowski jest wójtem tej gminy od 25 lat.

W niedzielnych wyborach 1270 osób poparło jego kandydaturę na kolejną kadencję, 104 były przeciwne. Liszkowski powiedział PAP, że cieszy się wysokim poparciem, ale też szanuje przeciwne głosy, bo – jak dodał – liczy się demokracja.

Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce. Społeczność litewska stanowi w tej gminie aż 80 procent. Litwini mają tam swoje szkoły, dom kultury litewskiej i świetlice, gdzie pielęgnują swoją tożsamość narodową. 

Ostrołęka: w II turze wyborów prezydenta miasta Kulik i Niewiadomski

Do II tury wyborów prezydenta Ostrołęki (Mazowieckie) przeszli ubiegający się o reelekcję Łukasz Kulik (KWW Ostrołęka dla Wszystkich) i Paweł Niewiadomski (KWW Nasza Ostrołęka 2024) - wynika z danych podanych w poniedziałek przez PKW.

Łukasz Kulik uzyskał poparcie 30,16 proc. wyborców (5860 głosów), a na Pawła Niewiadomskiego zagłosowało 29,25 proc. głosujących(5683 głosów).

W 2018 r. Kulik, startując z własnego komitetu wyborczego Ostrołęka dla Wszystkich pokonał w II turze rządzącego miastem od 2006 r. prezydenta Janusza Kotowskiego (PiS), uzyskując poparcie 64,49 proc. wyborców. W wyborach w 2014 r. Kulik przegrał z Kotowskim. Kulik uzyskał wówczas poparcie 46,39 proc. głosujących, a Kotowski 53,61 proc.

Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu

Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu – wynika z danych PKW. W niedzielnych wyborach poparło ją ponad 59 proc. głosujących.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę Czarzyńską-Jachim, startującą z KWW Koalicja Dla Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, zagłosowało 8 602 osoby, co dało jej poparcie 59,27 proc.

Pozostali kandydaci otrzymali: Jarosław Kempa (KWW Kocham Sopot) - 18,57 proc. (2 695 głosów), Paweł Petkowski (KW Prawo i Sprawiedliwość) – 15,45 proc. (2 243 głosy), Maria Lepczak-Wysocka (KWW W Imieniu Sopocian) – 4,27 proc. (620 głosów), Gabriel Oleszek (KW Mieszkańcy Dla Sopotu) – 1,23 proc. (179 głosów) oraz Lechosław Cezary Wojtynowski (KWW Trzecia Siła) – 1,21 proc. (175 głosów).

Stanisław Piechula pozostanie burmistrzem Mikołowa

Stanisław Piechula, od 2014 r. burmistrz Mikołowa (woj. śląskie), pozostanie burmistrzem tego miasta w kolejnej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 59 proc. głosujących.

Jak wynika z pełnych danych zamieszczonych na stronie PKW, na ubiegającego się o reelekcję Stanisława Piechulę startującego z KWW Razem dla Mikołowa Stanisława Piechuli, członka Platformy Obywatelskiej, zagłosowało 9 344 osób, co dało mu poparcie 58,98 proc.

Drugi wynik osiągnęła Dorota Pytel kandydująca z KWW Mikołów - Mój Wybór - 6 498 osób (41,02 proc.).

W Bytomiu nadal prezydentem Mariusz Wołosz

Mariusz Wołosz będzie drugą kadencję prezydentem Bytomia (Śląskie); w niedzielnych wyborach uzyskał 62,10 proc. głosów, pokonując m.in. Macieja Bartkowa z PiS (22,64 proc. głosów).

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej z wszystkich bytomskich komisji obwodowych, na Wołosza, startującego z komitetu Koalicji Obywatelskiej jako bezpartyjny, zagłosowało 26 284 tys. osób, co dało mu poparcie 62,10 proc.

Mariusz Wołosz był radnym w Bytomiu z ramienia SLD w latach 2002-10. W 2010 r. zajął trzecie miejsce w wyborach prezydenta Bytomia (z ramienia stowarzyszenia Bytom Przyjazne Miasto), do 2012 r. był jego wiceprezydentem. W przedterminowych wyborach w 2012 r. był czwarty.

Do II tury wyborów na burmistrza Kwidzyna przechodzą Kasztelan i Krzysztofiak

Do II tury wyborów na burmistrza Kwidzyna przeszli urzędujący burmistrz Andrzej Krzysztofiak (KWW Powiślańska Koalicja Obywateli) z 34,89 proc. głosów i Sebastian Kasztelan (KWW Kwidzyniacy) z 36,62 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Krzysztofiak w I turze uzyskał 4456 głosów, czyli 34,89 proc. Na Sebastiana Kasztelana głos oddało 4677 mieszkańców, czyli 36,62 proc. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

W Kwidzynie frekwencja w I turze wyniosła 47 proc.(PAP)

Wybory na burmistrza Tarnowskich Gór rozstrzygną się w drugiej turze

W II turze wyborów na burmistrza Tarnowskich Gór zmierzą się: ubiegający się o reelekcję Arkadiusz Czech (Inicjatywa Obywatelska Powiatu Tarnogórskiego), który otrzymał 34,66 proc. głosów i kandydatka KO Zofia Lesiewicz, która zdobyła 31,60 proc. głosów.

Jak wynika z pełnych danych zamieszczonych na stronie PKW, na Czecha głos oddało w niedzielę 7 811 tarnogórzan (34,66 proc.), a na Lesiewicz 7 120 (31,60 proc.). Trzecie miejsce zajął kandydat PiS Tomasz Olszewski – 4 650 głosów (20,64 proc.), czwarte – Paweł Sienko (KW Nasz Samorząd) z poparciem 1 825 wyborców (8,10 proc.), a piąte Wacław Kroczek (KW Trzecia Droga) – 1 127 głosów (5,00 proc.).

Świdnica: 21 kwietnia zmierzą się Moskal-Słaniewska i Dzięcielski

W II turze wyborów na prezydenta Świdnicy (Dolnośląskie) zmierzą się urzędująca prezydentka Beata Moskal-Słaniewska, która otrzymała 38,37 proc. głosów, i kandydat KO Jan Dzięcielski, który zdobył 23,51 proc. głosów.

Według oficjalnych wyników podanych przez PKW, najlepszy wynik w Świdnicy uzyskała urzędująca prezydentka Beata Moskal-Słaniewska. Członiki Nowej Lewicy startująca z własnego komitetu uzyskała 38,37 proc. głosów. O wyniku wyborów rozstrzygnie druga tura, w której Moskal-Słaniewska zmierzy się z Janem Dzięcielskim - członek Platformy Obywatelskiej, startujący z komitetu Koalicja Obywatelska, który uzyskał poparcie 23,51 proc. wyborców.

Beata Moskal-Słaniewska związana jest z Nową Lewicą. Jeśli wygra, będzie to jej trzecia kadencja. Po raz pierwszy Moskal-Słaniewska wygrała wybory w 2014 roku, wcześniej była miejską radną. Startuje z ramienia komitetu wyborczego wyborców Beaty Moskal-Słaniewskiej.

W drugiej turze o urząd prezydenta Świdnicy będzie walczył też kandydat KO Jan Dzięcielski, od końca stycznia pełniący obowiązki dyrektora Lasów Państwowych we Wrocławiu.

O Gliwice w drugiej turze powalczą Kuczyńska-Budka i Śpiewok 

Kandydatka KO KatarzynaKuczyńska-Budka i Mariusz Śpiewok (bezpartyjny), obecny wiceprezydent Gliwic, zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta miasta – wynika z danych PKW z gliwickich obwodów.

O urząd prezydenta Gliwic ubiegało się pięcioro kandydatów. Na Katarzynę Kuczyńską-Budkę (KO) w niedzielę głos oddało 23 689 mieszkańców, co dało jej 38,62 procent poparcia. Natomiast Mariusza Śpiewoka (KWW Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza) poparło 27,82 procent głosujących (17 061 głosów).

Kuczyńska-Budka to kandydatka KKW Koalicja Obywatelska. Śpiewok startuje z KWW Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. 

W Wodzisławiu Śląskim w drugiej turze Kieca i Szwagrzak

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich wodzisławskich obwodowych komisji, na Kiecę, członka Platformy Obywatelskiej startującego z lokalnego komitetu, zagłosowało 6 579 osób, co dało mu poparcie 40,23 proc., a na Szwagrzaka, kandydującego z komitetu Wspólnoty Samorządowej: 3 557 osób (21,75 proc.)

Kieca jest prezydentem Wodzisławia Śląskiego od 2006 r. (startował z lokalnego komitetu; w chwili objęcia urzędu miał 27 lat, będąc wówczas najmłodszym prezydentem w kraju). Do PO wstąpił w 2010 r. W 2014 r. wygrał wybory w pierwszej turze. W wyborach 2018 r. Kieca (startujący jako członek PO z komitetu Nasz Wodzisław) również wygrał w pierwszej turze, zbierając 10 628 głosów (54,85 proc. poparcia). W ub. roku bez powodzenia starał się o mandat poselski z ramienia KO.

Dezyderiusz Szwagrzak w ostatniej kadencji był przewodniczącym rady miasta Wodzisławia Śl.

Artur Łakomiec nowym prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego

Jak wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej na Łakomca, startującego z komitetu KW Koalicja Tak!Dla samorządu, zagłosowało 12 698 osób (58,12 proc.). Drugie miejsce zajął kandydat PiS Krzysztof Ołownia, którego poparło 5 271 mieszkańców (24,13 proc.).

Na kolejnym miejscu znalazł się Piotr Dasios (KW Perspektywa) popierany przez partię Polska 2050 Szymona Hołowni, z poparciem na poziomie 10,57 proc. Czwarte miejsce zajęła Monika Bryła-Mazurkiewicz (KWW Moje Miasto Ostrowiec) – 7,18 proc.

Łakomiec obecnie pełni funkcję wiceprezydenta Ostrowca Św.; startował z własnego komitetu, ale poparcia udzielili mu regionalni liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwo Ludowego i Nowej Lewicy.

Koszalin: Sobieraj i Jedliński w II turze wyborów 

Tomasz Sobieraj (KKW Koalicja Obywatelska) i urzędujący prezydent miasta Piotr Jedliński, ubiegający się o ponowny wybór z własnego komitetu "Dumni z Koszalina" zmierzą się w II turze wyborów na prezydenta Koszalina – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

44-letni Sobieraj, członek PO, który debiutuje w wyborach prezydenckich, zdobył 17 363 głosy, co stanowi 46,03 proc. głosów. 57-letniego Piotra Jedlińskiego, ubiegającego się o ponowny wybór i czwartą kadencję poparło 10 643 wyborców (28,22 proc.)

Pozostali kandydaci uzyskali następujące wyniki: Miłosz Janczewski (KW PiS) – 5 925 głosów, czyli 15,71 proc., Kazimierz Okińczyc (KWW Liga 7. Kwietnia) – 1 962 głosy, czyli 5,20 proc., Jan Kazimierz Adamczyk (KWW Nowoczesne Pomorze) – 1 826 głosów, czyli 4,84 proc.

Frekwencja wyniosła 47,94 proc.

Siedlce: do II tury wyborów przechodzą Sitnik i Hapunowicz

Do II tury wyborów prezydenta Siedlec (Mazowieckie) przechodzą popieramy przez PiS Tomasz Hapunowicz i starający się o reelekcję obecny prezydent miasta Andrzej Sitnik, startujący z KWW Stowarzyszenie Mieszkańców Bezpartyjne Siedlce i Koalicja Obywatelska – wynika z danych przekazanych w poniedziałek przez PKW.

Tomasz Hapunowicz uzyskał poparcie 40,8 proc. głosujących (11 706 głosów), a na Sitnika zagłosowało 9521 osób (33,19 proc.).

Andrzej Sitnik stara się o reelekcję. W 2018 r. w drugiej turze wygrał z Karolem Tchórzewskim (PiS), uzyskując poparcie 56 proc. wyborców. W latach 2014–2018 sprawował mandat radnego miejskiego. Tomasz Hapunowicz od połowy 2021 r. jest prezesem Mostostalu Siedlce, w latach 2018-2021 był wójtem gminy Zbuczyn. (PAP)

W Pile będzie druga tura. Dudzińska kontra Porzucek

Beata Dudzińska (KO) zmierzy się z Marcinem Porzuckiem (PiS) w drugiej turze wyborów na prezydenta Piły (Wielkopolskie). Z wyliczeń PKW wynika, że Beata Dudzińska zdobyła w pierwszym głosowaniu blisko 48 proc. głosów.

O urząd prezydenta Piły ubiegało się siedmioro kandydatów. Frekwencja wyniosła 48,10 proc.

PKW po podliczeniu wyników ze wszystkich obwodów poinformowała, że na Beatę Dudzińską zagłosowało 47,59 (12 124) proc. głosujących, Marcin Porzucek zdobył 19,71 proc. (5 020) głosów.

Marcin Bazylak ponownie prezydentem Dąbrowy Górniczej

W wyborach prezydenckich w Dąbrowie Górniczej startowało pięcioro kandydatów. Bazylak (KWW Marcina Bazylaka Dąbrowianie Razem) zdobył 24 777 głosów (59,49 proc.). Drugie miejsce zajął Mateusz Stępień (PiS), którego poparło 7 858 wyborców (18,87 proc.), a trzecie Tatiana Duraj-Fert (KW Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne) – 6027 (14,47 proc.).

W wyborach do Rady Miasta wygrało ugrupowanie Bazylaka, które zdobyło 9 mandatów. 7 przypadło KO, 5 – PiS, 3 zdobył KW Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, a 1 – KW Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne.

45-letni Bazylak został prezydentem Dąbrowy Górniczej w 2018 r., kiedy, startując z komitetu SLD Lewica razem, w II turze wygrał z posłem PiS Robertem Warwasem; zdobył wówczas 61,25 proc. głosów. Bazylak startował w tamtych wyborach z poparciem dotychczasowego prezydenta Zbigniewa Podrazy (SLD), który po trzech kadencjach nie ubiegał się o ponowny wybór. Przed wyborem na prezydenta Dąbrowy Górniczej Bazylak był m.in. wiceprezydentem tego miasta i pełnomocnikiem prezydenta.

Będzin: w drugiej turze zmierzą się: Komoniewski i Dziuba

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Będzinie zmierzą się rządzący miastem od 2010 r. Łukasz Komoniewski (Nowa Lewica) i Konrad Dziuba (KO). Kandydaci dostali odpowiednio 43,73 proc. i 27,68 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich będzińskich obwodowych komisji, na ubiegającego się o reelekcję Łukasza Komoniewskiego (KWW Łukasza Komoniewskiego, członka partii Nowa Lewica), zagłosowało 8 447 osób, co dało mu poparcie 43,73 proc., a na Konrada Dziubę, kandydującego z Koalicji Obywatelskiej - 5 347 osób (27,68 proc.)

Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietna.

Kolejne miejsca zajęli: Józef Plich (PiS) - 15,51 proc. i Adam Szydłowski (KWW Zmieniajmy Będzin) - 13,08 proc.

Osiewała i Pabich w drugiej turze wyborów na prezydenta Sieradza

Mieszkańcy Sieradza w drugiej turze wyborów samorządowych zdecydują, kto zostanie prezydentem miasta. 21 kwietnia zmierzą się w niej urzędujący prezydent miasta Paweł Osiewała i Michał Pabich (KO) - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

47,77 proc. głosów zdobył prezydent Sieradza Paweł Osiewała (KKW Solidarne Miasto) - głosowało na niego 7 749 osób. a jego rywalem w II turze będzie Michał Pabich (KKW Koalicja Obywatelska), na którego głosowało 6 335 mieszkańców Sieradza, co daje 33, 05 proc. głosów. poparcia - przekazała PKW.

Wyniki pozostałych kandydatów ubiegających się o prezydenturę: Michał Terka z PSL (KKW TD PL 2050) - głosowało na niego 1100 osób, co daje 6,78 proc. oddanych głosów; Paweł Sucherski (KKW Lepsze Jutro), którego poparło 1 039 sieradzan, czyli 6,40 proc. głosujących.

Gdynia: do II tury wyborów prezydenta przechodzą Kosiorek i Szemiot

Do II tury wyborów prezydenta Gdyni przeszli Aleksandra Kosiorek (KWW Gdyński Dialog) z 34,43 proc. głosów i Tadeusz Szemiot (KKW KO) z 25,85 proc. Ubiegający się o reelekcję Wojciech Szczurek uzyskał 23,53 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

O urząd prezydenta w II turze wyborów 21 kwietnia zmierzą się Aleksandra Kosiorek, na którą zagłosowało 33 010 mieszkańców, czyli 34,43 proc. oraz Tadeusz Szemiot, którego poparło 24 782 osoby, czyli 25,85 proc.

W Gdyni frekwencja w pierwszej turze wyniosła 54,3 proc.(PAP)

W drugiej turze wyborów na prezydenta Tczewa Brządkowski i Pobłocki

Łukasz Brządkowski, startujący z KW Stowarzyszenie Samorząd Odnowa z wynikiem 47,45 proc. oraz startujący z KW Porozumienie Na Plus Mirosław Pobłocki, który uzyskał 28,75 proc., przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta Tczewa – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Ubiegający się o reelekcję Mirosław Pobłocki w I turze uzyskał 5 603 głosy, czyli 28,75 proc. Na Łukasza Brządkowskiego głos oddało 9 248 mieszkańców, czyli 47,45 proc. głosów. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Trzecie miejsce w wyborach na burmistrza Tczewa zajęła Iwona Ochocka (KWW Wspólnie dla Tczewa), którą poparło 4 639 osób, czyli 23,80 proc.

Skarżysko-Kamienna: Ciok i Bogucki w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta

Adam Ciok i Arkadiusz Bogucki zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Skarżyska-Kamienej – podała PKW.

W pierwszej turze wyborów Ciok (KWW Samorząd24) uzyskał 4499 głosów (25,57 proc.). Na Boguckiego (KWW Marka Materka 2024) zagłosowało 3918 osób (22,26 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Mariusz Bodo (KWW Projekt Skarżysko) - 3834 głosy (21,79 proc), Jarosław Niziołek (KO) - 3224 głosy (18,32), Karolina Nowek (KWW Karoliny Nowek) – 1635 głosów (9,3 proc.) i Dariusz Zalega – 487 głosów (2,77 proc.).

O reelekcję nie ubiegał się rządzący miastem od 2014 roku Konrad Kroenig.

Frekwencja wyborcza wyniosła 52,04. 

Dariusz Skrobol burmistrzem Pszczyny na kolejną kadencję

Dotychczasowy burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol już w pierwszej turze wyborów zapewnił sobie kolejną kadencję, zdobywając ponad 67 proc. głosów – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

W tegorocznych wyborach burmistrza Pszczyny startowało troje bezpartyjnych kandydatów. Podczas niedzielnego głosowania Skrobola (KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe) poparło 13 449 mieszkańców, to 67,23 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Raszka (startująca z KW PiS) – 5 101 głosów (25,50 proc.), a trzecie Czesław Moń (KWW Pszczyńskie jest jedno) – 1455 głosów (7,27 proc.).

51-letni Skrobol jest burmistrzem Pszczyny od 2010 r.

Krystian Kinastowski kolejną kadencję prezydentem Kalisza

Krystian Kinastowski uzyskał 56,19 proc. i został ponownie prezydentem Kalisza – poinformowała PKW. O urząd ubiegało się pięciu kandydatów.

W niedzielnych wyborach na Kinastowskiego – 44-letniego bezpartyjnego kandydata z komitetu "Koalicja Kaliska" zagłosowało 20 370 kaliszan, co stanowi 56,19 procent poparcia.

Prezydentem Płocka ponownie Andrzej Nowakowski

Według PKW, 52-letni Andrzej Nowakowski, jako kandydat KO, uzyskał 22 240 głosów, czyli 52,45 proc. Drugie miejsce zajął kandydat PiS 59-letni Piotr Uździcki, który otrzymał 10 819 głosów, 25,52 proc.

Pozostali kandydaci uzyskali następujące wyniki: 41-letni Tomasz Kominek z KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni - 4 183 głosów, czyli 9,87 proc., 57-letnia Wiesława Rybicka-Bogusz - kandydatka Lewicy - 2 720 głosów, czyli 6,42 proc., a 38-letni Marek Tucholski z KKW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 2 437 głosów, czyli 5,75 proc.

W niedzielnych wyborach prezydenta Płocka, według danych PKW, frekwencja w głosowaniu wyniosła 48,81 proc.

Nowakowski jest prezydentem Płocka od 2010 r.

Maciej Glamowski ponownie wybrany na prezydenta Grudziądza

Maciej Glamowski (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski) ponownie wygrał wybory na prezydenta Grudziądza. W pierwszej turze zdobył 68,2 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek PKW.

Glamowski, sprawujący urząd od 2018 r., uzyskał poparcie 18 445 wyborców (68,2 proc.).

Drugie miejsce zajął Krzysztof Kosiński (KW Prawo i Sprawiedliwość) z poparciem 5 266 głosów (19,27 proc.), a trzecie Marek Nowak (KWW Nowa Droga Czas Grudziądza) - 3 333 głosy (12,32 proc.).

Frekwencja w Grudziądzu wyniosła 43,13 proc.

Mysłowcie: Wójtowicz i Konieczny-Simela zmierzą się w drugiej turze wyborów

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich miejskich obwodowych komisji, na Dariusza Wójtowicza (KWW Dariusza Wójtowicza - Wspólnie dla Mysłowic), zagłosowało 11 829 osób, co dało mu 41,24 proc. poparcia.

Na drugim miejscu z liczbą głosów 9 975 głosów oraz z poparciem 34,78 proc. mieszkańców znalazła się Dorota Konieczny-Simela z Koalicji Obywatelskiej.

Oboje zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietna.

W drugiej turze wyborów na prezydenta Przemyśla Bakun i T Dziumak

43-letni obecny prezydent Przemyśla Wojciech Bakun z wynikiem 46,23 proc. oraz 57-letni Tomasz Dziumak z KO, który uzyskał 19,77 proc., przeszli do drugiej tury wyborów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

43-letni Bakun startujący ze swojego komitetu Wspólnie dla Przemyśla zdobył 9 tys. 791 głosów, zaś na 57-letniego Tomasza Dziumaka zagłosowało 4 tys. 187 wyborców.

Frekwencja w Przemyślu wyniosła 47,02 proc. 

Świętochłowice: Beger i Karcz w drugiej turze wyborów

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Świętochłowicach (woj. śląskie) ubiegający się o reelekcję Daniel Berger z własnego komitetu zmierzy się z Bartoszem Karaczem z Koalicji Obywatelskiej. Dostali oni odpowiednio: 44,93 proc. i 21,11 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich świętochłowickich obwodowych komisji, na ubiegającego się o reelekcję Daniela Begera (KWW Daniela Begera, popieranego przez Stowarzyszenie Przyjazne Świętochłowice) zagłosowało 44,93 procent mieszkańców, którzy oddali na niego 7 367 głosów.

Drugi wynik osiągnął Bartosz Karcz (Koalicja Obywatelska), na którego zagłosowało 21,11 procent mieszkańców, którzy oddali na niego 3 461 głosów.

Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietna.

W Raciborzu w II turze Wojciechowicz i Polowy

O fotel prezydenta Raciborza ubiegały się cztery osoby. Na Wojciechowicza w pierwszej turze zagłosowało 7 119 wyborców (43,96 proc.), drugi wynik uzyskał Polowy – 4 996 głosów (30,85 proc.). Do drugiej tury nie weszli: Michał Fita (KWW Michała Fity dla Raciborza) – 3 242 głosy (20,02 proc.) i Artur Kowalski (KWW Oblicza – Zjednoczeni dla Raciborza) – 836 głosów (5,16 proc.).

57-letni Polowy nie jest obecnie członkiem żadnej partii politycznej. Urząd prezydenta Raciborza pełni od 2018 r., kiedy w drugiej turze, startując z własnego komitetu, pokonał Mirosława Lenka, który był prezydentem od 2006 r.

Jacek Wojciechowicz ma 60 lat. Choć w pierwszej połowie lat 90. był wiceprezydentem Raciborza, później przez wiele lat karierę samorządową i polityczną związał ze stolicą – był m.in. posłem i wiceprezydentem Warszawy, zastępcą Hanny Gronkiewicz-Waltz. W 2018 r. bez powodzenie startował w wyborach na prezydenta Warszawy. Obecnie nie należy do partii politycznej.

Jelenia Góra: o drugą turę powalczą Łużniak i Papaj

W II turze wyborów prezydenckich w Jeleniej Górze zmierzą dwaj kandydaci: urzędujący prezydent, kandydat KO Jerzy Łużniak, który otrzymał 43,19 proc. poparcia, i kandydat Koalicji dla Jeleniej Góry Hubert Papaj, który zdobył 21,20 proc. głosów.

Według oficjalnych danych PKW najlepszy wynik w Jeleniej Górze otrzymał urzędujący prezydent, kandydat KO Jerzy Łużniak. Głos oddało na niego 43,19 proc. wyborców. Na drugim miejscu uplasował się Hubert Papaj popierany przez Koalicję dla Jeleniej Góry, na którego zagłosowało 21,20 proc. wyborców.

Frekwencja w Jeleniej Górze wyniosła 44,98 proc. 

W Suwałkach w drugiej turze Czesław Renkiewicz i Jacek Juszkiewicz

Urzędujący prezydent Suwałk, bezpartyjny Czesław Renkiewicz, z wynikiem 48,35 proc. głosów oraz Jacek Juszkiewicz (PiS), który uzyskał 22,95 proc. przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta miasta - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Urzędujący prezydent 63-letni Czesław Renkiewicz, nie należy do żadnej partii politycznej. Startował z Komitetu "Razem dla Suwałk". To jego czwarte wybory na prezydenta miasta. W niedzielę uzyskał wynik 48,35 proc., (10 554 głosów).

Do drugiej tury wszedł także kandydat PiS 56-letni Jacek Juszkiewicz, który otrzymał 22,95 proc., tj. 5010 głosów. Jest on radnym, przewodniczącym klubu PiS w radzie miejskiej i wiceprzewodniczącym tej rady. W lokalnej polityce jest od 9 lat.

Prezydentem Sosnowca pozostanie Arkadiusz Chęciński

Arkadiusz Chęciński z KO pozostanie w nowej kadencji prezydentem Sosnowca. W niedzielnym głosowaniu uzyskał on 40,7 tys. głosów, co przełożyło się na ponad 62 proc. poparcia. Chęciński pokonał kandydatów PiS i Trzeciej Drogi.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sosnowieckich komisji obwodowych, na Chęcińskiego, startującego z komitetu Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 40 691 osób, co dało mu poparcie 62,28 proc.

Drugi wynik uzyskał Jacek Dudek z PiS (16 127 głosów - 24,68 proc.), a trzeci Karina Wojtusiak, startująca z komitetu Trzeciej Drogi (8 514 głosów - 13,03 proc.).

Chojniak i Wiernicki w drugiej turze wyborów na prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego

Druga tura wyborów rozstrzygnie, kto zostanie prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego (Łódzkie) – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Przeszli do niej walczący o reelekcję Krzysztof Chojniak i Juliusz Wiernicki.

Jak podała PKW, na Chojniaka (KWW Krzysztofa Chojniaka Razem dla Piotrkowa) zagłosowało 7 tys. 444 osób, co stanowiło 27,36 proc. wszystkich głosujących. Drugie miejsce zajął należący do Platformy Obywatelskiej Wiernicki (KWW Z Sercem dla Piotrkowa), który zdobył 6 tys. 106 głosów, co dało mu poparcie na poziomie 22,45 proc.

Inowrocław: do II tury wyborów przeszli Piniewski i Fajok

Do II tury wyborów na prezydenta Inowrocławia (woj. kujawsko-pomorskie) przeszli pełniący funkcję prezydenta Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) z 36,29 proc. głosów i Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy Nas Inowrocław) - z 22,43 głosów - podała w poniedziałek PKW.

Piniewskiego w I turze wyborów poparło 8 647 osób (36,29 proc.), a Fajoka - 5 346 (22,43 proc.).

W Inowrocławiu frekwencja wyniosła 45,85 proc.

Jaśkowiak i Czerwiński przechodzą do II tury w Poznaniu

Walczący o reelekcję Jacek Jaśkowiak, który uzyskał 43,74 proc, poparcia, oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński, który zdobył 20,30 proc., zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Poznania - podała w poniedziałek PKW.

Z informacji podanych w poniedziałek rano przez PKW, w niedzielnych wyborach prezydenta Poznania największe poparcie uzyskał - ubiegający się o reelekcję kandydat KO – Jacek Jaśkowiak, który zdobył 82 147 czyli 43,74 proc. głosów.

Za dwa tygodnie, 21 kwietnia, Jaśkowiak zmierzy się w II turze wyborów z kandydatem Zjednoczonej Prawicy Zbigniewem Czerwińskim, który w niedzielnych wyborach uzyskał 38 128, czyli 20,30 proc. głosów.

Marek Materek ponownie prezydentem Starachowic

Marek Materek, który ubiegał się o reelekcję, ponownie pokieruje Starachowicami; w wyborach na prezydenta miasta zdobył 66,05 proc. głosów, czym zagwarantował sobie kolejną kadencję – wynika z oficjalnych danych PKW.

Na Materka (KWW Marka Materka 2024), dla którego będzie to trzecia kadencja prezydenta Starachowic, zagłosowało 11 787 osób, (66,05 proc.). Uzyskany przez niego wynik oznacza, że w Starachowicach nie będzie drugiej tury wyborów.

Sandomierz: Marzec i Niedźwiedź w drugiej turze wyborów

W Sandomierzu przeprowadzona zostanie druga tura wyborów na stanowisko burmistrza. Zmierzą się w niej aktualny burmistrz Marcin Marzec (PO), oraz wicestarosta sandomierski, Paweł Niedźwiedź (PSL) - wynika z oficjalnych danych PKW.

Paweł Niedźwiedź to działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach startował z własnego komitetu KWW Przyszłość Sandomierza i uzyskał w pierwszej turze 3 285 głosów (36,9 proc.). Natomiast związany z Platformą Obywatelską, a startujący z komitetu Przyjazny Samorząd Marcin Marzec zdobył 2 787 głosów (31,3 proc.). Marzec w niedzielnych wyborach ubiegał się o reelekcję.

Wrocław: w II turze wyborów zmierzą się Sutryk i Bodnar 

Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zmierzy się z kandydatką Trzeciej Drogi posłanką Izabelą Bodnar w drugiej turze wyborów prezydenckich w stolicy Dolnego Śląska – wynika oficjalnych danych PKW. Sutryk uzyskał 34,33 proc. głosów, a Bodnar 29,80 proc.

Według danych PKW Sutryk otrzymał 80 585 głosów, co przełożyło się na 34,33 proc. poparcia, a Bodnar 69 954, co dało 29,80 proc. poparcia.

O urząd prezydenta Wrocławia ubiegali się też Łukasz Kasztelowicz (KW PiS), który otrzymał 19,17 proc. głosów; Jerzy Michalak (KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy") - 7,98 proc. głosów, Robert Grzechnik (KWW Konfederacja) - 5,37 proc. głosów i Grzegorz Prigan (KWW Wrocławianie dla Wrocławian) - 3,35 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła we Wrocławiu 50,57 proc.

Michał Powałowski nowym prezydentem Gniezna

Michał Powałowski (PO), z wynikiem 61,65 proc. głosów, wygrał wybory na prezydenta Gniezna (woj. wielkopolskie) – poinformowała w poniedziałek PKW. O urząd prezydenta tego miasta ubiegało się troje kandydatów.

Według danych opublikowanych przez PKW w niedzielnych wyborach na Powałowskiego - 52-letniego kandydata KWW „Koalicja Dla Pierwszej Stolicy” tworzonej przez PO, Nową Lewicę, Polskę 2050 oraz ruchy miejskie – zagłosowało 13 965 (61,65 proc.) wyborców.

Pozostali kandydaci zdobyli: 55-letni Paweł Kamiński z KWW Ziemia Gnieźnieńska 2024, 4 104 (18,12 proc.) głosów, a 52-letnia Natasza Szalaty z KW Prawo i Sprawiedliwość - 4 582 (20,23 proc.) głosów.

Piotr Krzystek wygrał wybory na prezydenta Szczecina z wynikiem 60,43 proc.

Piotr Krzystek będzie prezydentem Szczecina piątą kadencję - zwyciężył w pierwszej turze wyborów samorządowych, uzyskując 60,43 procent głosów – wynika z informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.

Krzystek, kandydujący z listy Koalicja Samorządowa Szczecin OK Samorząd, pokonał Zbigniewa Boguckiego z PiS, który uzyskał 26,96 proc. głosów; Bogdana Jaroszewicza z Lewicy, na którego zagłosowało 8,7 proc. wyborców oraz Dariusza Olecha z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (3,92 proc.).

Krzystek po raz pierwszy wygrał w pierwszej turze, uzyskując 80881 głosów.

W Olsztynie będzie II tura wyborów na prezydenta. Powalczą Szewczyk i Małkowski

W II turze wyborów na prezydenta Olsztyna zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk, który uzyskał 32,81 proc. głosów i startujący z własnego komitetu Czesław Jerzy Małkowski, na którego zagłosowało 21,16 proc. wyborców - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Według danych ze wszystkich 104 obwodów głosowania Robert Szewczyk (KKW KO) otrzymał 20 650 głosów (32,81 proc.), a Czesław Jerzy Małkowski (KWW C.J. Małkowskiego) - 13 315 głosów (21,16 proc.).

W I turze wyborów na prezydenta Olsztyna startowało siedmioro kandydatów. Kolejne wyniki uzyskali: Grzegorz Paweł Smoliński (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 9 753 głosy (15,5 proc.), Marcin Rafał Możdżonek (KWW M. Możdżonka - Lepszy Olsztyn - 8 502 głosy (13,51 proc.), Mirosław Arczak (KWW Wspólny Olsztyn) - 6 088 głosów ( 9,67 proc.), Monika Joanna Rogińska-Stanulewicz (KWW Trzecia Droga Olsztyn) - 2 336 głosów (3,71 proc.), Bartosz Grucela (KKW Lewica) - 2 286 głosów (3,63 proc.).

Piotr Roman kolejny raz został prezydentem Bolesławca

Jak wynika z oficjalnych danych PKW, Piotr Roman wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 6 633 głosów, co daje 50,84 proc. poparcia. Roman to jeden z założycieli ruchu Bezpartyjni Samorządowcy, ale startował z własnego komitetu wyborczego.

Kolejne miejsca zajęli: Grzegorz Przybylski (KO) – 20,62 proc. poparcia; Łukasz Molak (KWW Impuls Lokalny) – 15,20 proc., oraz Dawid Sarbak (PiS) – 13,35 proc.

Piotr Roman jest prezydentem Bolesławca nieprzerwanie od 2002 r. W poprzednich wyborach samorządowych uzyskał ponad 60 proc. poparcia.

Frekwencja w Bolesławcu wyniosła 45,95 proc.

Katowice: Krupa w pierwszej turze uzyskał reelekcję na trzecią kadencję

PKW podała w poniedziałek, że Marcin Krupa (KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa) otrzymał 62,43 proc. poparcia (60 112 głosów). Tym samym wygrał wybory na urząd prezydenta Katowic w pierwszej turze i uzyskał reelekcję na trzecią kadencję.

Pozostali kandydaci otrzymali kolejno: Leszek Piechota z KW Prawo i Sprawiedliwość 14,72 proc. (14 173), Dawid Durał z KWW Katowice 2050 9,19 proc. (8 847), Jacek Budniok z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy 6,86 proc. (6 603), Marek Strzałkowski z KWW Gaia System Młodzi Dla Przyszłości Teraz 6,81 proc. (6 555 głosów).

Frekwencja w Katowicach wyniosła 46,57 proc.

Prawomocnie skazany wójt gminy Grodzisk przegrał wybory

W podlaskiej gminie Grodzisk nie będzie potrzeby wygaszania mandatu wójta i przeprowadzania nowych wyborów. Głosowanie wygrał kontrkandydat prawomocnie skazanego, tuż przed wyborami, dotychczasowego wójta - wynika z danych PKW.

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał w miniony piątek wyrok skazujący wobec wójta gminy Grodzisk Dariusza Tatarczuka (zgadza się na podawanie jego danych), oskarżonego m.in. o przekroczenie uprawnień. Śledczy zarzucali mu, że podsłuchiwał podwładnych. Sąd skazał go prawomocnie na grzywnę i dwuletni zakaz sprawowania funkcji wójta.

Wójt w wyborach 7 kwietnia znowu ubiegał się o to stanowisko.

Jak wynika z danych ze strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania, wybory wójta Grodziska wygrał jednak kontrkandydat dotychczasowego wójta Przemysław Araszewicz, który zdobył 54,21 proc. poparcia (947 głosów); Tatarczuk zdobył 45,79 proc. i o 147 głosów mniej.

Bartosz Kaliński pozostanie burmistrzem Wadowic

Bartosz Kaliński (KWW Koalicja dla Wadowic) w pierwszej turze zagwarantował sobie kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Wadowic. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej pod policzeniu 100 procent oddanych głosów wynika, iż poparło go 55,57 proc. głosujących.

Kalińskiego poparło 7955 uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Drugi był Paweł Krasa (KWW Wspólnota Samorządowa) z poparciem 5393 wyborców (37,68 proc.), a trzeci Kamil Żurek (KWW Wolne Wadowice) - 966 głosów (6,75 proc.).

Waldemar Socha pozostanie prezydentem Żor

Waldemar Socha, od 1998 r. pełniący funkcję prezydenta 60-tysięcznych Żor na Śląsku, pozostanie prezydentem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 55 proc. głosujących.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich żorskich obwodowych komisji, na Waldemara Sochę, startującego z komitetu Żorskie Porozumienie i Waldemar Socha, zagłosowało 11 315 osób, co dało mu poparcie 54,96 proc.

Drugi wynik osiągnął Kazimierz Dajka (Żorska Samorządność i Kazimierz Dajka): 5 740 głosów (27,88 proc.), a trzeci - Daniel Wawrzyczek (Prawo i Sprawiedliwość): 3 533 głosy (17,16 proc.).

W poprzednich wyborach Socha wygrał z podobnym poparciem 55 proc. - jednak w drugiej turze (uzyskał wówczas 10 933 głosy). Jego kontrkandydatką była wówczas Anna Gaszka (komitet Żorska Samorządność), która uzyskała 8954 głosy (45,03 proc.). W pierwszej turze w 2018 r. Sochę poparło 47,25 proc. głosujących, Gaszkę 25,88 proc.

Sława Umińska-Kajdan prezydentem Piekar Śląskich na kolejną kadencję

Sława Umińska-Kajdan przez kolejną kadencję będzie pełniła funkcję prezydenta Piekar Śląskich; zwyciężyła już w pierwszej turze wyborów, uzyskując 52 proc. głosów i pokonując dwóch innych kandydatów – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania.

Według danych PKW, na dotychczasową prezydent (KWW Sławy Umińskiej-Kajdan) zagłosowało 9083 mieszkańców Piekar Śląskich (52 proc.). Startujący z komitetu PiS Jacek Telęga uzyskał 4406 głosów (25,22 proc.), a Jakub Różanka (KWW Twój Głos w Piekarach Śląskich) - 3978 (22,77 proc.).

46-letnia Umińska-Kajdan jest prezydentem liczących ok. 55 tys. mieszkańców Piekar Śląskich od 2014 r., kiedy w drugiej turze pokonała dotychczas rządzącego tym miastem Stanisława Korfantego. Wcześniej była radną w Piekarach.(PAP)

Rafael Rokaszewicz ponownie prezydentem Głogowa

Urzędujący prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wygrał wybory na prezydenta tego miasta. Należący do Nowej Lewicy samorządowiec uzyskał 62,60 proc. poparcia.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich komisji obwodowych w Głogowie, urzędującego prezydenta poparło 62,60 proc. wyborców.

Drugi wynik z poparciem 24,65 proc. uzyskał należący do PiS Wojciech Zubowski. Z kolei na Żanetę Baczyńską (KO) głos oddało 8,87 proc. wyborców, a na Adama Borysiewicza (KWW Trzecia Droga PSL – PL2050 Szymona Hołowni) – 3,87 proc.

Rokaszewicz będzie prezydentem Głogowa trzecią kadencję. W 2018 r. Rokaszewicz wygrał również w pierwszej turze zdobywając 61 proc. głosów.(PAP)

Truskolaski prezydentem Białegostoku miasta na piątą kadencję

Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany również przez Polskę 2050 - został prezydentem miasta na kolejną kadencję. Takie są wyniki po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania. Nie są jeszcze zatwierdzone.

Jak podała na swojej stronie internetowej PKW, na Tadeusza Truskolaskiego, dla którego będzie to piąta kadencja na tym stanowisku, zagłosowało 53,32 proc. Drugi wynik - 33,45 proc. - ma kandydat Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski.

Krzysztof Żuk wygrał wybory na prezydenta miasta Lublina

Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. W pierwszej turze wyborów zdobył 57,49 proc. głosów. Będzie to czwarta kadencja Żuka na tym stanowisku.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Krzysztofa Żuka, startującego z własnego komitetu z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina zagłosowało 57,49 proc. mieszkańców, którzy oddali na niego 68 461 głosów.

Drugi wynik osiągnął kandydat PiS Robert Derewenda (40 796 głosów i 34,26 proc. poparcia), trzeci – Marcin Nowak (7 149, 6 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, czwarty – Ryszard Zajączkowski (2 676, 2,25 proc.) z KWW Lublin Przyszłość i Tradycja.

Żuk rządzi stolicą regionu od 2010 r., kiedy to startując z komitetu PO w drugiej turze zdobył 54,65 proc. głosów (47 748) pokonując kandydata PiS, późniejszego wojewodę Lecha Sprawkę (39 626).

Piotr Przytocki po raz kolejny prezydentem Krosna, wygrał w I turze

Urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna (Podkarpackie) startujący z własnego komitetu 66-letni Piotr Przytocki, został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 58,42 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Przytocki startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Samorządne Krosno Piotra Przytockiego został wybrany na prezydenta po raz kolejny w pierwszej turze. Pokonał 48-letniego Bogdana Józefowicza z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 28,31 proc. wyborców

W rywalizacji o fotel prezydenta Krosna trzecia była 36-letnia Laura Starowiejska z KW Safe Next Generation-Bezpieczne Pokolenie Obywatelskie, która uzyskała 9,34 proc. poparcia. Najniższy wynik osiągnął 34-letni Tomasz Biały z Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Odnowy Krosna, zdobywając 3,93 proc. poparcia.

Szymon Michałek nowym prezydentem Chorzowa

Szymon Michałek zdobył w Chorzowie 54,67 proc. głosów – podało PKW w poniedziałek rano. Zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 19 572 mieszkańców i został nowym prezydentem miasta.

Dotychczasowy prezydent Andrzej Kotala z KWW Koalicja Obywatelska, który pełnił tę funkcję od 2010 r., otrzymał 33,92 proc. głosów (12 144). Natomiast Grzegorz Krzak z KW Prawo i Sprawiedliwość 11,41 proc. (4 086).

Włocławek. Kukucki (Lewica) i Wojtkowski (KO) w II turze

Do II tury wyborów prezydenta we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) przeszli Krzysztof Kukucki (KKW Lewica) z 41,4 proc. głosów i urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KKW KO) z 29,88 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Senator Kukucki zdobył w I turze 14 443 głosy, czyli 41,40 proc. Rządzącego Włocławkiem od 2014 roku Wojtkowskiego poparło 10 423 osoby (29,88 proc.). Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

W drugiej turze w Jastrzębiu-Zdroju: Michał Urgoł i Anna Hetman

W drugiej turze wyborów w Jastrzębiu-Zdroju (Śląskie) zmierzą się Michał Urgoł (PiS) i dotychczasowa prezydent Anna Hetman (Koalicja Anny Hetman). Dostali oni odpowiednio 43,65 proc. i 40,47 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich jastrzębskich obwodowych komisji, na Michała Urgoła, startującego z komitetu Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 12 157 osób, co dało mu poparcie 43,65 proc., a na Annę Hetman, kandydującą z własnego komitetu 11 270 osób (40,47 proc.).

W poprzednich wyborach Anna Hetman zwyciężyła w liczącym ok. 90 tys. mieszkańców Jastrzębiu-Zdroju w pierwszej turze, uzyskując 17 347 głosów, (50,71 proc. poparcia).

Kto nowym prezydentem Tarnowa? W I turze Jakub Kwaśny – 44,54 proc., Henryk Łabędź – 30,83 proc.

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa (Małopolskie) uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów – wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc obwodów głosowania.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Rodak (KWW Tak dla Tarnowa) – 20,31 proc. głosów oraz Karol Pęczek (KWW Koalicja Tarnowska Przyjazny Tarnów i Konfederacja) – 4,32 proc.

Frekwencja w tych wyborach wyniosła 46,70 proc.

Zwycięzca pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnowa 38-letni Jakub Kwaśny wywodzi się z lewicy. Jest samorządowcem i nauczycielem akademickim, doktorem nauk ekonomicznych. Od 2018 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. W wyborach startuje z poparciem całej koalicji 15 października.

Janusz Chwierut pozostanie prezydentem Oświęcimia

Janusz Chwierut (KWW Janusza Chwieruta) uzyskał 54,62 proc. głosów i już w pierwszej turze został ponownie wybrany prezydentem Oświęcimia – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po podliczeniu w poniedziałek rano głosów ze 100 procent obwodów.

Na Janusza Chwieruta zagłosowało 7449 wyborców. Drugi był Jakub Przewoźnik (KW PiS) z poparciem 3536 wyborców (25,93 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Renata Fijałkowska (KWW Oświęcim Miasto Perspektyw) – 1831 głosów (13,43 proc.) oraz Maciej Klima (KWW Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018) – 822 głosy (6,03 proc.).

W 2018 roku Chwierut (KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska) także w I turze zagwarantował sobie drugą kadencję na stanowisku prezydenta Oświęcimia. Poparło go 68,99 proc. głosujących. Pokonał między innymi ówczesnego starostę oświęcimskiego Zbigniewa Starca (PiS) – 24,01 proc.

Tarnobrzeg. W drugiej turze wyborów Dariusz Bożek i Łukasz Nowak

Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Łukasz Nowak z Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Nowaka zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Tarnobrzega (Podkarpackie) – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

63-letni Bożek uzyskał 32,79 głosów poparcia. Na 42-letniego Nowaka zagłosowało 28,94 proc. wyborców.

Chrzanowski oficjalnie prezydentem Łomży na kolejną kadencję

Mariusz Chrzanowski wygrał wybory w pierwszej turze i będzie przez kolejną kadencję prezydentem Łomży (Podlaskie) - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Chrzanowski zdobył 51,63 proc. głosów.

Jak podała w poniedziałek na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), na Chrzanowskiego zagłosowało 10 606 osób (51,63 proc.).

Dariusz Domasiewicz z KWW Przyjazna Łomża otrzymał 8 381 głosów (40,8 proc.), a Lech Kołakowski z KWW Lecha Kołakowskiego - 1 557 głosów (7,58 proc.).

Arkadiusz Wiśniewski wybrany na trzecią kadencję w Opolu

Urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w niedzielnych wyborach zdobył 75,47 proc. oddanych głosów i został wybrany na trzecią kadencję w pierwszej turze - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.

W niedzielnych wyborach urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wygrał już w pierwszej turze, zdobywając poparcie 75,47 procent głosujących. Podobne poparcie, przekraczające 70 procent, Wiśniewski miał także w wyborach z 2018 roku.

Kandydat KWW Prawa i Sprawiedliwości Michał Nowak zdobył głosy 17,29 proc. uczestniczących w wyborach. Na Ryszarda Skawińskiego (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) swój głos oddało 7,24 procent głosujących.

Grzegorz Rusiecki (KO) będzie nowym prezydentem Leszna

Grzegorz Rusiecki (KO) wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Lesznie – wynika z danych PKW. Pokonał m.in. dotychczasowego prezydenta Łukasza Borowiaka (bezpartyjny).

Po przeliczeniu wyników ze wszystkich obwodów głosowania PKW podała, że na Grzegorza Rusieckiego zagłosowało 53,74 proc. (12 220) wyborców. Łukasz Borowiak otrzymał 29,70 proc. (6 755) głosów. W Lesznie wystartowało w sumie sześcioro kandydatów.

Będzie II tura wyborów w Rybniku. Kuczera (KO) zmierzy się z Sączkiem (PiS)

O tym, kto zostanie prezydentem Rybnika na kolejną kadencję zdecyduje druga tura wyborów. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w niej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Sączek – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

O urząd prezydenta Rybnika w niedzielnych wyborach ubiegało się czterech kandydatów: Krzysztof Kazek (Blok Samorządowy Rybnik), Piotr Kuczera (Koalicja Obywatelska), Tomasz Pruszczyński (Lepszy Rybnik) oraz Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość).

Wejherowo. Hildebrandt i Bulczak przechodzą do II tury wyborów

Do II tury wyborów prezydenta w Wejherowie (Pomorskie) przeszli urzędujący prezydent Krzysztof Hildebrandt (KWW "Wolę Wejherowo Krzysztofa Hildebrandta") z 43,53 proc. głosów i Marcin Bulczak (KKW KO) z 38,98 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Ubiegający się o reelekcję Krzysztof Hildebrandt w I turze uzyskał 6 628 głosów, czyli 43,53 proc. Na Marcina Bulczaka głos oddało 5 936 mieszkańców, czyli 38,98 proc. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

W Zabrzu w drugiej turze Agnieszka Rupniewska i Małgorzata Mańka-Szulik

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zabrzu (Śląskie) zmierzą się Agnieszka Rupniewska (KO) i dotychczasowa prezydent Małgorzata Mańka-Szulik (własny komitet). Kandydatki dostały odpowiednio 27,44 proc. i 21,73 proc. głosów. Mańka-Szulik jednocześnie nie uzyskała mandatu radnej.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich zabrzańskich obwodowych komisji, na Agnieszkę Rupniewską, startującą z komitetu Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 13 437 osób, co dało jej poparcie 27,44 proc., a na Małgorzatę Mańkę-Szulik, kandydującą z komitetu wyborców Małgorzaty Mańki-Szulik: 10 639 osób (21,73 proc.)

Do II tury wyborów na prezydenta Elbląga przeszli Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS)

W drugiej turze wyborów prezydenta Elbląga (woj. warmińsko-mazurskie) zmierzą się Michał Missan (KO) i Andrzej Śliwka (PiS) - wynika z oficjalnych danych PKW. Dostali oni odpowiednio 44,36 proc. i 34,69 proc. głosów.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW na podstawie danych ze wszystkich 62 obwodów, Michał Missan (KWW Koalicja Obywatelska) otrzymał 17 146 (44,36 proc.) głosów, a Andrzej Śliwka (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 13 408 (34,69 proc.) głosów.

Roman Szełemej po raz czwarty prezydentem Wałbrzycha

Urzędujący prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej (KO) wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 70,07 proc. poparcia.

Według wyników wyborów w Wałbrzychu, podanych na stronie PKW, Szełemej uzyskał 70,07 proc. poparcia. Szełemej jest członkiem PO, a w tegorocznej kampanii startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej.

Rafał Bruski po raz kolejny prezydentem Bydgoszczy

Urzędujący od 2010 r. prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (KWW Koalicja Obywatelska) ponownie wygrał wybory na prezydenta miasta. W pierwszej turze zdobył 53,5 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych PKW.

Drugi wynik uzyskał Łukasz Schreiber (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica) - 28,72 proc.. Na trzecim miejscu znalazła się Joanna Czerska-Thomas (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe) - 12,64 proc., a na czwartym Maja Adamczyk (KWW Europejska Lewica) - 5,15 proc.

Frekwencja w Bydgoszczy wyniosła 46,91 proc.

Bruski jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Zanim objął urząd prezydenta Bydgoszczy był wojewodą kujawsko-pomorskim (2007-2010) i wiceprezydentem miasta (2006-2007). Na początku drogi zawodowej był nawigatorem na statkach Polskich Liniach Oceanicznych, a następnie pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej i prowadził kancelarię doradztwa podatkowego.

Radom. Do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Radosław Witkowski i Artur Standowicz

Do II tury wyborów prezydenta Radomia przechodzą Radosław Witkowski (40,85 proc.) i Artur Standowicz (24,9 proc.). Na Witkowskiego popieranego m.in. przez KO zagłosowało 30 196 wyborców, na Standowicza (PiS) - 21 797 – podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza.

Na kolejnych miejscach znaleźli się Robert Prygiel – 17,86 proc. wyborców (13 200 głosów), Rafał Foryś - 4 proc. (2958 głosów), Marta Ratuszyńska – 3,9 proc. (2884 głosów), Agata Pater – 2,62 proc. (1935 głosów) i Jarosław Kowalik – 1,29 proc. (953 głosów).

Radosław Witkowski walczy o trzecią kadencję prezydenta Radomia. W wyborach poparł go Radomski Pakt Samorządowy podpisany przez KO, Polskę 2050, PSL, Nową Lewicę i Stowarzyszenie Bezpartyjni Radomianie.

Kołobrzeg. Anna Mieczkowska prezydentem miasta z wynikiem 64,81 proc.

Anna Mieczkowska z Platformy Obywatelskiej, startująca w wyborach na prezydenta Kołobrzegu z własnego komitetu wyborczego „Tak dla Kołobrzegu”, została ponownie wybrana na prezydenta tego miasta; otrzymała 64,81 proc. głosów – podała Państwowa Komisja Wyborcza.

57-letnia Anna Mieczkowska we wszystkich 25 obwodach wyborczych zdobyła łącznie 10 122 głosy, co dało jej 64,81 proc. poparcia. Pokonała dwóch kontrkandydatów i po raz drugi została wybrana na prezydenta Kołobrzegu.

Czesław Hoc, poseł PiS, ubiegający się o prezydenturę z KWW „Centroprawica”, uzyskał 2 773 głosy (17,76 proc.), Jacka Woźniaka, startującego z własnego komitetu „Koalicja Samorządowa” szefa koszalińskiego sanepidu i kołobrzeskiego radnego miejskiego mijającej kadencji poparło 2 723 wyborców (17,44 proc.).

Konin. Piotr Korytkowski i Robert Popkowski zmierzą się w II turze

Ubiegający się o reelekcję kandydat KO Piotr Korytkowski i kandydat PiS Robert Popkowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Koninie (woj. wielkopolskie) – podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów.

Piotr Korytkowski uzyskał 8024 głosów, czyli 31,16 proc. Drugi wynik zanotował Robert Popkowski, zdobywając 6592 głosy, czyli 25,60 proc. Obaj powalczą o prezydenturę w II turze wyborów. 

Tychy. Gramatyka (KO) i Wróbel (PiS) w drugiej turze wyborów

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej i Sławomir Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tychów. W poniedziałek rano PKW podała, że Gramatyka zdobył 46,66 proc. głosów (20 089), a Wróbel 23,87 proc. (10 277).

Kolejny rezultat osiągnął Dariusz Wencepel z KW Tychy Naszą Małą Ojczyzną – 11,93 proc. głosów (5 138). Dalej znalazł się kandydat KMW Lewica Marek Niedbał – 11,24 proc (4 841), a także kandydat KW Klub Konfederacji Tychy Mateusz Śmiglewski – 6,3 proc. (2 711).

PKW: Joanna Agatowska nowym prezydentem miasta Świnoujścia

Joanna Agatowska zdobyła w Świnoujściu 53,75 proc. poparcia – podała w poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza. Zwyciężyła w pierwszej turze z poparciem 7 789 mieszkańców i zostałam nowym prezydentem miasta.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z wszystkich 27 obwodów głosowania, prezydentem Świnoujścia została Joanna Agatowska zdobywając 53,75 proc. poparcia. Zagłosowało na nią 7 789 mieszkańców.

W wyborach pokonała trzech kontrkandydatów. Drugi najwyższy wynik w Świnoujściu miał Paweł Sujka 20,33 proc. (2 946 głosów); następnie Dorota Konkolewska 13,30 proc. (1 928 głosów) i Jan Borowski 12,62 proc. (1 829 głosów)

PKW: w drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Konrad Fijołek i Waldemar Szumny

Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez Platformę Obywatelską, z wynikiem 37,91 proc. głosów oraz Waldemar Szumny (PiS), który uzyskał 23,24 proc., przeszli do drugiej tury wyborów na prezydenta miasta - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

47-letni Konrad Fijołek zdobył 28 tys. 649 głosów. Na 55-letniego Waldemara Szumnego głosowało 18 tys. 314 wyborców.

Trzeci wynik uzyskał startujący z KW Stowarzyszenie „Razem dla Rzeszowa” Jacek Strojny, którego poparło 20,61 proc. osób.

W Rudzie Śląskiej w drugiej turze: Michał Pierończyk i Marek Wesoły

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk (własny komitet) i Marek Wesoły (PiS). Kandydaci dostali odpowiednio 46,92 proc. i 26,18 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich rudzkich obwodowych komisji, na Michała Pierończyka, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 19 312 osób, co dało mu poparcie 46,92 proc., a na Marka Wesołego, kandydującego z komitetu PiS: 10 775 osób (26,18 proc.).

II tura wyborów na burmistrza Zakopanego. Zmierzą się Łukasz Filipowicz i Agnieszka Nowak-Gąsienica 

Łukasz Filipowicz startujący na burmistrz Zakopanego z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane, zmierzy się w drugiej turze wyborów z dotychczasową wiceburmistrz miasta pod Giewontem Agnieszką Nowak-Gąsienicą startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW ze 100 proc. obwodów Filipowicz w pierwszej turze uzyskał 3 tys. 852 głosy, czyli 37,20 proc. Jego rywalka uzyskała 3 tys. 575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia. Trzeci kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego, Mariusz Koperski (Komitet Wyborczy Wyborców dla Podhala) uzyskał 2 tys. 928 głosów.

Lucjusz Nadbereżny ponownie prezydentem Stalowej Woli

38-letni Lucjusz Nadbereżny z Prawa i Sprawiedliwości ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie). Uzyskał 72,41 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Nadbereżny pokonał 45-letniego Damiana Marczaka KWW SPS dla Miasta i Powiatu, który uzyskał 21,08 proc. poparcia oraz najmłodszego z kandydatów - 25-letniego Kamila Maciejaka KWW Stalowa od Nowa-Powiat od Nowa, na którego zagłosowało 6,52 proc. wyborców.

Nadbereżny w tegorocznych wyborach osiągnął zbliżony wynik do poprzednich w 2018 r. kiedy to uzyskał 72,93 proc. głosów poparcia.

Będzie II tura wyborów w Legnicy. Zmierzą się kandydat KO i kandydatka PiS

W drugie turze wyborów prezydenckich w Legnicy zmierzą się kandydat KO Maciej Kupaj (47,29 proc.) i kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska (25,59 proc.). Tadeusz Krzakowski (15,26 proc.) po 22 latach urzędowania traci fotel prezydenta Legnicy.

Według oficjalnych danych PKW, najlepszy wynik w pierwszej turze uzyskał Maciej Kupaj, na którego zagłosowało 47,2 proc. wyborców. Drugie miejsce z poparciem 25,59 proc. zajęła kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska.

Słupsk. Danilecka-Wojewódzka i Szewczyk przechodzą do drugiej tury

Do II tury wyborów na prezydenta Słupska przechodzą Krystyna Danilecka-Wojewódzka, ubiegająca się o reelekcję z własnego komitetu wyborczego z wynikiem 40,98 proc. głosów oraz radny miejski Paweł Szewczyk (KKW Koalicja Obywatelska) z wynikiem 20,42 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

70-letnia bezpartyjna Krystyna Danilecka-Wojewódzka, ubiegająca się o ponowny wybór i drugą kadencję otrzymała 11 460 głosów, uzyskując poparcie na poziomie 40,98 proc. Na 43-letniego Pawła Szewczyka zagłosowało 5 709 osób i dało mu to 20,42 proc. poparcia. Oboje zmierzą się w II turze wyborów 21 kwietnia.

II tura w Częstochowie. Matyjaszczyk (Lewica) zmierzy się z Pohorecką (PiS)

Krzysztof Matyjaszczyk (Lewica), który jest prezydentem Częstochowy od 2010 r., powalczy o kolejną kadencję w drugiej turze z kandydatką PiS Moniką Pohorecką – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów. Do drugiej tury nie dostał się m.in. kandydat KO Łukasz Banaś.

O urząd prezydenta Częstochowy ubiegało się sześcioro kandydatów. Na Matyjaszczyka w niedzielę głos oddało 25 801 wyborców (31,93 proc.), na Pohorecką – 22 051 (27,29 proc.).

PKW: Gulewski (KO) i Zaleski (własny komitet) powalczą w II turze o fotel prezydenta miasta Torunia

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Toruniu (Kujawsko-Pomorskie) zmierzą się Paweł Gulewski (KO) i dotychczasowy prezydent miasta Michał Zaleski (własny komitet). Kandydaci dostali odpowiednio 38,28 proc. i 26,41 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Pawła Gulewkiego, startującego z Koalicji Obywatelskij zagłosowało 38,28 proc. mieszkańców, którzy oddali na niego 26 548 głosów.

Drugi wynik osiągnął rządzący Toruniem od 2002 roku i startujący z własnego komitetu Michał Zaleski. Zagłosowało na niego 26,41 procent mieskzańców, którzy oddali na niego 18 315 głosów.

W drugiej turze w Zamościu: Rafał Zwolak i Andrzej Wnuk

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Zamościu (Lubelskie) zmierzą się obecny radny Rafał Zwolak i dotychczasowy prezydent Andrzej Wnuk. Dostali oni odpowiednio 39,23 proc. i 26,36 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich miejskich obwodowych komisji, na Rafała Zwolaka, startującego z własnego komitetu zagłosowało 8 tys. 698 osób, co dało mu 39,23 proc. poparcia. Natomiast Andrzej Wnuk, kandydujący z własnego komitetu z poparciem PiS, zdobył 5 tys. 844 głosów (26,36 proc.).

Agnieszka Jaczyńska (KKW Koalicja Obywatelska) uzyskała 18,20 proc. głosów. Poseł Sławomir Zawiślak (KW Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna) zdobył 12,61 proc. poparcia, a Dariusz Zagdański (KWW Dariusza Zagdańskiego Razem w Przyszłość) - 3,60 proc.

Krzysztof Jażdżyk ponownie prezydentem Skierniewic

Urzędujący prezydent Skierniewic (Łódzkie) Krzysztof Jażdżyk został ponownie wybrany w pierwszej turze na prezydenta tego miasta - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Jażdżyk rządzi miastem od 2014 oku.

Na Jażdżyka (KW Stowarzyszenia Razem Dla Skierniewic), dla którego będzie to trzecia kadencja prezydenta Skierniewic, zagłosowało 10 tys. 606 osób, co stanowi 56,96 proc. głosów. Uzyskany przez niego wynik oznacza, że w Skierniewicach nie będzie drugiej tury wyborów.

Spośród kontrkandydatów Jażdżyka najlepszy wynik uzyskał Piotr Łyżeń (KWW Koalicja dla Skierniewic) – 3812 głosów (20,47 proc.). Piotr Paradowski (KW PiS) dostał 2591 głosów (13,92 proc.), a Waldemar Kiszczak (KWW Waldemara Kiszczaka Forum) - 1611 głosów (8,65 proc.).

Do II tury wyborów na burmistrza Kościerzyny przechodzą Jareczek i Majewski

Do II tury wyborów na burmistrza Kościerzyny (Pomorskie) przeszli urzędujący burmistrz Michał Majewski (KWW Moje Miasto) z 37,95 proc. głosów i Dawid Jereczek (KWW Forum Dialogu Kościerzyna) z 45,43 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Ubiegający się o reelekcję Michał Majewski w I turze uzyskał 3 540 głosów, czyli 37,95 proc. Na Dawida Jereczka głos oddało 4 238 mieszkańców, czyli 45,43 proc. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Tomasz Andrukiewicz po raz piąty prezydentem Ełku

Urzędujący od 2006 r. prezydent Ełku (Warmińsko-Mazurskie) Tomasz Andrukiewicz po raz 5. wygrał wybory na prezydenta tego miasta w I turze - wynika z danych PKW. Andrukiewicz, startujący z lokalnego komitetu, uzyskał 59,52 proc. głosów.

Jak podała na swojej stronie PKW, na podstawie danych ze wszystkich 22 obwodów głosowania, Tomasz Andrukiewicz (KWW Dobro Wspólne 2024) otrzymał 59,52 proc. głosów (10 528), co zapewniło mu wybór w pierwszej turze.

Pozostali kandydaci otrzymali: Krzysztof Wiloch (KWW Łączy nas Ełk) - 23,67 proc. (4 187), Rafał Karaś (KW Prawo i Sprawiedliwość) - 16,81 proc. głosów (2 974).

Andrukiewicz będzie prezydentem Ełku po raz piąty z rzędu. W poprzednich wyborach w 2018 r. również zwyciężył w pierwszej turze, uzyskując 73,83 proc. głosów.

Jakub Banaszek ponownie prezydentem Chełma

Startujący z własnego komitetu Jakub Banaszek otrzymał 52,65 proc. głosów i już w pierwszej turze został ponownie wybrany prezydentem Chełma – wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.

Na kandydującego z własnego komitetu, ale popieranego przez PiS Jakuba Banaszka zagłosowało 11 tys. 528 osób, co dało mu 52,65 proc. poparcia.

Za nim uplasował się Łukasz Krzywicki, kandydujący z KKW Koalicja Obywatelska, na którego oddano 5 tys. 799 głosów (26,48 proc.) Tomasz Otkała (KKW Trzecia Droga) dostał 3 tys. 144 głosów (14,36 proc.)

Na dalszych miejscach znaleźli się Wanda Jaroszczuk (KWW Nasz Chełm) z 4,28 proc. poparcia i Michał Gołębiowski (KWW Alternatywa dla Chełma), który uzyskał 2,23 proc.

32-letni Jakub Banaszek rządzi miastem od 2018 r., kiedy jako kandydat Zjednoczonej Prawicy wygrał w drugiej turze, pokonując o 457 głosów ówczesną prezydent Agatę Fisz.(PAP)

PKW: w drugiej turze wyborów na prezydenta Mielca zmierzą się Radosław Swół i Jacke Klimek

Radosław Swół, startujący z KW Teraz Mielec z wynikiem 29,15 proc. oraz startujący z własnego komitetu Jacek Klimek, który uzyskał 22,47 proc., przeszli do drugiej tury wyborów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

Swół zdobył 6 tys. 478 głosów, zaś na Klimka zagłosowało 4 tys. 993 wyborców.

Trzeci wynik uzyskała dotychczasowa wiceprezydent Mielca, startująca z własnego komitetu Adriana Miłoś, na którą oddano 14,88 proc. głosów.

Ubiegający się o drugą kadencję obecny prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, startujący z własnego komitetu, uzyskał czwarty wynik – 13,75 proc.

Michał Litwiniuk prezydentem Białej Podlaskiej z wynikiem 53,12 proc.

Michał Litwiniuk z Platformy Obywatelskiej, startujący w wyborach z własnego komitetu, ponownie został prezydentem Białej Podlaskiej (Lubelskie). Uzyskał 53,12 proc. poparcia – wynika z oficjalnych danych podanych przez PKW.

Na dotychczasowego prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka zagłosowało 11 tys. 511 osób, co przekłada się na 53,12 proc. Pokonał on kandydata o tym samym nazwisku – Dariusza Litwiniuka z PiS, który zdobył 29,74 proc.

Robert Raczyński ponownie prezydentem Lubina

Robert Raczyński zdobył 60,96 proc. głosów w I turze wyborów samorządowych i ponownie został prezydentem Lubina. Sprawuje ten urząd od 2002 roku. Pokonał posła KO Piotra Borysa (28,67 proc.).

Według oficjalnych danych podanych na stronie PKW prezydent Lubina Robert Raczyński zapewnił sobie reelekcję już w I turze, zdobywając 60,96 proc. głosów. Startował z KWW Robert Raczyński „Dumni z Lubina”.

Raczyński jest prezydentem miasta nieprzerwanie od 2002 roku. Wcześniej sprawował też ten urząd w latach 1990-94.

Ludomir Handzel ponownie wybrany prezydentem Nowego Sącza, zdobył 52,34 proc. głosów

Ludomir Handzel został wybrany w pierwszej turze głosowania na prezydenta Nowego Sącza, uzyskując 17 tys. 945 głosów, czyli 52,34 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Na tę funkcję został wybrany ponownie. Pokonał m.in. kandydatkę PiS Iwonę Mularczyk, żonę posła Arkadiusza Mularczyka.

Kontrkandydaci Handzela na stanowisko prezydenta Nowego Sącza uzyskali: Ryszard Nowak (KWW Ryszarda Nowaka Wiosna 2024) – 6 tys. 293 głosy (18,36 proc.); Iwona Mularczyk - 5 tys. 465 osób (15,94 proc.); Ryszard Wilk (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 3 tys. 088 głosów (9,01 proc.); Małgorzata Belska (Błękitna Polska) – 1 tys. 492 (4,35 proc.).

Ludomir Handzel ma 50 lat. Podczas wyborów w 2018 r. po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Nowego Sącza w drugiej turzy wyborów, również pokonując Iwonę Mularczyk.

Gorzów Wielkopolski. W drugiej turze zmierzą się Wójcicki i Wilczewski

W drugiej turze wyborów na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zmierzą się obecny prezydent Jacek Wójcicki, który startując z własnego komitetu zdobył 49,24 proc. głosów, i kandydat KO Piotr Wilczewski - 22,18 proc. głosów - podała PKW.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, na obecnego prezydenta Jacka Wójcickiego, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 18 381 osób, co dało mu poparcie 49,425 proc.

Na Piotra Wilczewskiego z KO zagłosowało 8 279 mieszkańców, co przekłada się na poparcie 22,18 proc.

Roman Sondej (PiS) zdobył 5 807 głosów (15,66 proc.), Dariusz Bachalski (Lewica) uzyskała głosy 3 215 mieszkańców (8,61 proc), Katarzyna Miczał (KWW Twoje Miasto Gorzów) - 1 647 głosów (4,41 proc.)

Janusz Wróbel pozostanie burmistrzem Pruszcza Gdańskiego

Janusz Wróbel (KWW Janusza Wróbla) zagwarantował sobie w pierwszej turze kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej po zliczeniu 100 procent oddanych głosów wynika, że poparło go 77,09 proc. głosujących.

Według danych PKW, w niedzielnych wyborach na burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Wróbel kandydujący z własnego komitetu zdobył 8 442 głosy (77,09 proc.).

Jego kontrkandydatem był Łukasz Michalewski z KWW Działamy Dla Miasta Pruszcz Gdański, który otrzymał 2 509 głosów (22,91 proc).

Prezydentem Ciechanowa ponownie Krzysztof Kosiński z PSL, był jedynym kandydatem

Prezydent Ciechanowa (Mazowieckie) 36-letni Krzysztof Kosiński z PSL, który w wyborach samorządowych ubiegał się o reelekcję, jako kandydat Trzeciej Drogi, pozostanie na tym stanowisku. W pierwszej turze głosowania uzyskał 81,45 proc. poparcia. Był tam jedynym kandydatem.

Według Państwowej Komisji Wyborczej, Kosiński jako kandydat KWW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał 12 990 głosów.

Frekwencja w wyborach na prezydenta Ciechanowa wyniosła 48,68 proc.

Jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek we wpisie na Facebooku Kosiński podziękował wyborcom za poparcie, które - jak podał, powołując się jeszcze wówczas na nieoficjalne wyniki - wyniosło ok. 80 proc. „Potężny mandat zaufania. Ponownie!” - napisał.

 W Jaworznie w drugiej turze: Michał Kirker i Paweł Silbert

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Jaworznie zmierzą się Michał Kirker (KO) i rządzący miastem od 2002 r. Paweł Silbert (bezpartyjny). Kandydaci dostali odpowiednio 46,11 proc. i 44,45 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich jaworznickich obwodowych komisji, na Kirkera, startującego z komitetu Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 15 397 osób, co dało mu poparcie 46,11 proc., a na Silberta, kandydującego z komitetu Jaworzno Moje Miasto: 14 844 osób (44,45 proc.)

Wojciech Siński (Przyjazne Jaworzno, członek Konfederacji) uzyskał 1 683 głosy (5,04 proc. poparcia), a Dariusz Kozakiewicz (komitet „Pospolite Ruszenie”) 1 469 głosów (4,40 proc.).

30-letni Kirker deklaruje doświadczenia w aktorstwie, dziennikarstwie, sporcie i kulturze. 62-letni Silbert to jeden z prezydentów z najdłuższym stażem w regionie. Jest ekonomistą, w ostatniej kadencji m.in. starał się o rozwój i rządowe wsparcie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

W niedzielnych wyborach do jaworznickiej rady miasta KO zdobyła 12 mandatów, PiS - 6 mandatów, a Jaworzno moje miasto - 5 mandatów.

Burmistrzem Pucka ponownie została Hanna Pruchniewska

Hanna Pruchniewska (KWW Hanna Pruchniewska Puck na Tak!) zagwarantowała sobie kolejną kadencję na stanowisku burmistrza Pucka, uzyskując 62,06 proc. głosów. Pokonała Adama Otrompka (KWW Adama Otrompka Zgoda Buduje), na którego głos oddało 37,94 proc. mieszkańców - podało PKW.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielnych wyborach na burmistrza Pucka (Pomorskie) Pruchniewska, kandydująca z KWW Hanna Pruchniewska Puck na Tak!, zdobyła 2 512 głosów, czyli 62,06 proc.

Jej kontrkandydat Adam Otrompka, startujący z KWW Adama Otrompka Zgoda Buduje uzyskał 1 536 głosów, czyli 37,94 proc.

sma/kno/kgr/