Jak poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Bartosz Gubernat, zgodnie z obowiązującą umową z wykonawcą robót budowlanych, odbiór końcowy obiektów, które służyć będą do odprawy na przejściu w Malhowicach nastąpi do 11 marca 2024 r.
„Odbiór pozwoli wojewodzie wystąpić z wnioskiem do odpowiednich organów o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie wybudowanych obiektów. Ponadto do uruchomienia przejścia granicznego niezbędny staje się zakup wyposażenia, w tym m.in. mebli czy specjalistycznego sprzętu i urządzeń do kontroli granicznej” – dodał.
Przetargi na dostawę tego sprzętu mają zostać ogłoszone jeszcze w lutym br. Jak podkreślił Gubernat, dopiero po rozstrzygnięciu tych przetargów i ich zrealizowaniu możliwe będzie uruchomienie odpraw granicznych.
Przez drogowe przejście graniczne w Malhowicach odprawiane będą pojazdy o masie całkowitej do 3,5 t. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna. Według planów w ciągu doby odprawianych na przejściu będzie ponad 4 tys. pojazdów osobowych, ok. 100 autobusów i w sumie ok. 7 tys. osób.
Rzecznik podkreślił, że w 2022 r. strona ukraińska zaproponowała uruchomienie na przejściu również odpraw pieszych.
„Strona polska stoi na stanowisku, że w celu uruchomienia odpraw pieszych niezbędne jest wybudowanie odrębnej infrastruktury granicznej obsługującej ten rodzaj ruchu granicznego. I takie stanowisko stronie ukraińskiej Polska przekazała, do tej pory nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi” – zaznaczył Gubernat.
Teren pod ewentualną infrastrukturę potrzebną do uruchomienia przejścia pieszego jest zabezpieczony.
Budowa przejścia granicznego w Malhowicach kosztowała ponad 131,4 mln zł. Wykonawcą jest firma Strabag.
Gubernat pytany o budowę kolejnych przejść granicznych w regionie odpowiedział, że istnieje kilka potencjalnych lokalizacji. Wśród nich są m.in. Smolnik-Boberka, Michniowiec-Łopuszanka, Wołosate–Łubnia i Paportno-Kropiwnik.
„Propozycje dotyczące otwarcia nowych przejść granicznych są omawiane na polsko-ukraińskich posiedzeniach Komisji ds. Przejść Granicznych i Infrastruktury oraz Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Radzie Koordynacyjnej ds. Współpracy Międzyregionalnej. Ostatnie posiedzenie tej komisji i rady odbyło się w 2019 r. Planowane posiedzenie komisji w październiku 2023 r. nie doszło do skutku” – podał rzecznik wojewody.
Gubernat podkreślił, że aktualnie Polska strona będzie się skupiać na tym, aby w pierwszej kolejności dokończyć zaplanowane i rozpoczęte inwestycje na już istniejących przejściach granicznych, a w dalszej kolejności budować nowe przejścia. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
jc/