O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trzaskowski o planach na prezydenturę: legalizacja pigułki "dzień po" i uporządkowanie dualizmu prawnego

Pigułka "dzień po", ustawa o języku śląskim, uporządkowanie dualizmu prawnego oraz liberalizacja prawa aborcyjnego - tak plany na początek swojej prezydentury określił w piątek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Trzaskowski zapytany w piątek w Radiu Opole o ustawy, które podpisałby w pierwszej kolejności, gdyby wygrał wybory prezydenckie, odparł, że "na pewno te ustawy, które zawetował prezydent Andrzej Duda".

Jak podkreślił, byłyby to ustawy dotyczące legalizacji pigułki "dzień po", uznania języka śląskiego za język regionalny, uporządkowania statusu Trybunału Konstytucyjnego i zakończenia trwającego w Polsce dualizmu prawnego.

""Pigułka dzień po", czy choćby status języka śląskiego, czy choćby wreszcie zrobienie porządku, jeżeli chodzi o to, co się dzieje w Trybunale Konstytucyjnym. Oczywiście również wszystkie te rozwiązania, które by położyły kres dualizmowi, który mamy w wymiarze sprawiedliwości" - zadeklarował.

Więcej

Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Gadomski/Marian Zubrzycki

Najnowszy sondaż prezydencki. Kto prowadzi?

Wspomniał również o podnoszonym postulacie liberalizacji prawa aborcyjnego. "To kobieta powinna decydować o swoim życiu i zdrowiu" - oświadczył.

Prezydent Warszawy pytany o przyszłą wizję bezpieczeństwa europejskiego zaznaczył, że należy zabiegać o "utrzymanie obecności Stanów Zjednoczonych w Europie" jednocześnie wzmacniając europejskie siły zbrojne. Jak zauważył, prezydent USA Donald Trump bardzo często mówi o tym, że Europejczycy powinni wziąć więcej odpowiedzialności na siebie. "Ja się z tym zgadzam" - dodał Trzaskowski.

Pytany czy popiera budowę wspólnej europejskiej armii kandydat KO odpowiedział: "Nie. Uważam, że nam jest potrzebne po prostu wzmocnienie tych zdolności, które mamy".

Więcej

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Tusk o wyborach w Krakowie: test mobilizacji przed wyborami prezydenckimi

Zaznaczył, że armie państw członkowskich UE powinny być od siebie niezależne, wskazując za przykład działanie NATO. "Zresztą NATO przecież dokładnie w taki sam sposób wykorzystuje swoje możliwości. Nie ma jednej armii NATO. To jest armia składająca się z armii państw członkowskich i to powinniśmy dalej robić, wzmacniać te zdolności, które już dzisiaj posiadamy" - podkreślił kandydat KO na prezydenta.

Odnosząc się do zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy incydentalnej dotyczącej orzekania przez SN o ważności najbliższych wyborów prezydenckich, powiedział, że jako koalicja rządząca "wyszliśmy naprzeciw prezydentowi Dudzie".

"Dlatego że trudno, żeby Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która została powołana z pogwałceniem konstytucji, w której zostali ludzie nominowani według kryteriów politycznych i nie jest tak naprawdę niezależna, podejmowała tego typu decyzje".

Więcej

Szymon Hołownia. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Hołownia zdecydował się na urlop. "Kampania wchodzi w nowy etap"

"Prezydent odrzucił taką propozycję. Mnie to martwi, dlatego że były też inne propozycje, które na przykład uregulowałyby status neosędziów w sposób kompromisowy. Też pan prezydent nie chciał podjąć tego typu inicjatywy" - zaznaczył Trzaskowski.(PAP)

sza/ par/ ał/

Zobacz także

  • Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przemawia na spotkaniu z wyborcami w kawiarni "Czytelnik" w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Hołownia proponuje Trzaskowskiemu debatę. Gdzie miałaby się odbyć?

  • Bogdan Klich. Fot. PAP/ Paweł Supernak

    Szef MSZ o Klichu: będzie ambasadorem, gdy wybory prezydenckie wygra Trzaskowski

  • Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Trzaskowski: sztuczna inteligencja kluczowa dla bezpieczeństwa Polski

  • Karol Nawrocki, Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski/Krzysztof Ćwik

    Jakim poparciem cieszą się kandydaci na prezydenta? Sondaż

Serwisy ogólnodostępne PAP