O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tusk w Oslo: jesteśmy z Norwegią zależni od siebie w dobrym tego słowa znaczeniu

Po spotkaniu z premierem Norwegii Jonasem Gahrem Stoerem premier Donald Tusk oświadczył, że Polska i Norwegia są "zależne od siebie w dobrym tego słowa znaczeniu". Szef norweskiego rządu wskazał na potrzebę wypracowania partnerstwa obu krajów w sferze polityki energetyczno-klimatycznej.

Premier RP Donald Tusk i premier Norwegii Jonas Gahr Store. Fot. PAP/Piotr Nowak
Premier RP Donald Tusk i premier Norwegii Jonas Gahr Store. Fot. PAP/Piotr Nowak

Więcej

Chłopiec w ruinach w Strefie Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Władze Autonomii Palestyńskiej otrzymają 420 mln dolarów z Norwegii

Premier odwiedził w środę Oslo, gdzie odbył około półgodzinną rozmowę ze swoim norweskim odpowiednikiem Stoerem. Na wspólnej konferencji prasowej szef norweskiego rządu podkreślał, że Polska jest bliska Norwegii zarówno, jeśli chodzi o plan "ludzki" - Polacy są bowiem największą grupą imigrantów w Norwegii - jak i ten dotyczący handlu i bezpieczeństwa.

Na "niezwykle bliskie relacje" wskazał też Tusk, argumentując, że "energetyka jest tutaj tego najlepszym przykładem". "Jesteśmy, w dobrym tego słowa znaczeniu, zależni od siebie. I dlatego powodzenie Norwegii, dobra sytuacja gospodarcza, energetyczna w Norwegii i w Europie leży w interesie i Norwegii, i Unii Europejskiej" - powiedział.

Tusk stwierdził, iż nieprzypadkowo zdecydował, iż to właśnie wizyta w Oslo będzie jego pierwszą wizytą poza granicami UE po objęciu przez Polskę prezydencji w Radzie UE. Jak zauważył, jego "wielki sentyment" do tego kraju wynika też z osobistych doświadczeń - kiedyś pracował bowiem na budowie niedaleko miejscowości Tromso.

"Chyba rozumiem lepiej niż wielu innych polityków, jak ważne są dobre relacje, przyjaźń, empatia pomiędzy naszymi rządami, państwami" - powiedział. Szef polskiego rządu zwrócił przy tym uwagę, że niezbędna jest współpraca również na linii Norwegia-Unia. "W Norwegii widzimy jako UE najcenniejszego partnera" - oznajmił.

Norweski premier dodał, że ważnym zadaniem dla Polski i Norwegii jest wypracowanie i zawarcie strategicznego partnerstwa energetycznego. Zapowiedział też nową perspektywę Funduszy Norweskich, których Polska jest największym beneficjentem. Stoere zwrócił też uwagę na znaczenie gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę i Norwegię, a także wyzwania związane z bezpieczeństwem.

Nawiązując do kwestii energetycznych i klimatycznych, polski premier po raz kolejny wspominał o konieczności korekty unijnego kursu, co wcześniej wybrzmiało w jego środowym przemówieniu przed Parlamentem Europejskim. "Musimy mieć odwagę korygowania pewnych planów, także tych wynikających z polityki klimatycznej" - powiedział.

Jak zaznaczył, decyzje dotyczące zobowiązań klimatycznych powinny podlegać "rzetelnej ocenie i brać pod uwagę konkurencyjność, bezpieczeństwo energetyczne, stabilność dostaw". "Chciałbym, aby zdrowy rozsądek był znowu ważniejszy w Europie od czasami przesadnie ideologicznych założeń" - stwierdził.

"Przewidywalność i niskie ceny energii dla ludzi i dla przemysłu są najważniejsze" - dodał premier Norwegii.

Pytany przez PAP o to, jak wygląda stan negocjacji w sprawie systemu ETS2, którego wejście w życie Polska chce opóźnić, i jaka jest szansa na sukces w tej sprawie, Tusk odparł, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, "kiedy i kogo przekona", ale "fakty są oczywiste".

"Nie możemy tego zrobić (wprowadzić ETS2 - PAP) wbrew ludziom i wbrew podstawowym interesom obywateli" - powiedział. Dodał przy tym, że jest "umiarkowanym optymistą", jeśli chodzi o gotowość do "elastycznego myślenia", a nawet "głębokich korekt" w sprawie ETS2 oraz Zielonego Ładu.

System ETS2 stanowi rozszerzenie funkcjonującego już systemu handlu uprawnień do emisji CO2 na nowe sektory, czyli transport drogowy i budownictwo. Jego wejście w życie planowane jest na 2027 r.

Z Oslo Sonia Otfinowska (PAP)

sno/ mal/ lm/ grg/

Zobacz także

  • Cyberatak (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA

    Szef KPRM: doszło do ataku cybernetycznego na komputery pracowników biura PO i sztabu wyborczego

  • Rafał Trzaskowski podczas spotkania z wyborcami w Szamotułach Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Trzaskowski podaje nową datę marszu zapowiadanego przez premiera

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

    "Macie tu tylko przyjaciół". Premier Tusk zwrócił się do Trumpa w sprawie ceł

  • Sprzęt wojskowy. Fot. PAP/Marcin Obara

    Umowa z USA na wsparcie dla polskich systemów Patriot

Serwisy ogólnodostępne PAP