Tysiące osób na orszaku trzech króli w stylu hiszpańskim w Toruniu [NASZE WIDEO]

2025-01-06 14:15 aktualizacja: 2025-01-06, 16:16
Tysiące osób - mieszkańców i turystów - wzięło w poniedziałek udział w orszaku trzech króli w Toruniu. Parada ulicami Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO odbyła się w stylu hiszpańskim.

Gigantes i słodycze z Półwyspu Iberyjskiego, a także mobilny carillon były atrakcjami orszaku trzech króli w Toruniu. Obchody uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się od mszy świętej w katedrze św. Janów o godzinie 11.30. Godzinę później sprzed pomnika Mikołaja Kopernika wyruszył barwny pochód ulicą Szeroką w stronę Rynku Nowomiejskiego.

W grodzie Kopernika od kilku lat nie ma orszaku trzech króli bez ogromnych hiszpańskich figur trzech mędrców. Te olbrzymie postacie, a także figury zwierząt przez centrum miasta na specjalnych platformach prowadziły dziesiątki wolontariuszy. W pochodzie wzięli udział także artyści z Fundacji Sztukmistrze oraz orkiestry dęte z Chełmna i Złejwsi Wielkiej. Niecodzienną atrakcją był również mobilny carillon "Gdańsk" z Muzeum Gdańska.

"To dla mnie pierwsze święto Trzech Króli jako prezydenta miasta i razem będziemy szli od Starego do Nowego Rynku. Bardzo się cieszę, że jest z nami tyle dzieci i młodzieży. (...) Życzę nam wszystkich cudownego święta Trzech Króli. Tym samym symbolicznie żegnamy okres narodzenia Chrystusa. W Toruniu z nadzieją witamy 2025 roku" - powiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.

W czasie parady rozdawane były tradycyjne słodycze z Półwyspu Iberyjskiego.

"W tajemnicy dzisiejszego święta ukryte jest to, że pan Jezus urodził się po to, aby błogosławić ludziom dobrej woli i tym, którzy do odkryją, aby poszli za nim" - powiedział bp Józef Szamocki, administrator diecezji toruńskiej.

Przewodniczący komisji kultury radny Piotr Lenkiewicz powiedział, że życzy wszystkim, aby w nowym roku mieli okazję do spotkań z dobrymi ludźmi. "Niech te spotkania was inspirują i sprawiają, że każdy z was będzie lepszy, pogodniejszy, a wiara, która wam towarzyszy, aby była także wiarą w nasze miasto" - dodał Lenkiewicz.

Orszak trzech króli w stylu hiszpańskim ma już w grodzie Kopernika kilkuletnią tradycję, ale w tym roku były też nowe elementy, m.in. mobilny carillon. Na tym niezwykłym instrumencie gra znana toruńska kompozytorka, od maja radna miejska Magdalena Cynk-Mikołajewska. To ona jest propagatorką idei stworzenia kujawsko-pomorskiego carrillonu, w którym każdy dzwon odpowiadałby poszczególnym miejscowościom regionu.

Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. To także dzień misyjny. 6 stycznia - od 2011 r. - jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech. (PAP)

twi/ jpn/ wj/ ep/