Ukraina: eksplozja w pobliżu Eupatorii na okupowanym przez Rosję Krymie

2023-09-13 09:35 aktualizacja: 2023-09-14, 11:27
Wybuchy na Krymie, Fot. PAP/EPA/GOVERNOR OF SEVASTOPOL MIKHAIL RAZVOZHAEV
Wybuchy na Krymie, Fot. PAP/EPA/GOVERNOR OF SEVASTOPOL MIKHAIL RAZVOZHAEV
Lokalne krymskie kanały w sieci społecznościowej Telegram, m.in. Krymskij Wieter (Krymski Wiatr) donosiły o zmasowanym uderzeniu bezzałogowców, które nadleciały w kierunku Eupatorii z południowego zachodu, od strony sąsiedniej miejscowości Zaozerne. Eksplozja była tak silna, że w pobliżu miejsca wybuchu zatrzęsły się domy mieszkalne. Około godz. 5.30 czasu polskiego Krymskij Wieter powiadomił, że - według wstępnych informacji - ukraińskie drony zaatakowały rosyjski system obrony przeciwlotniczej rozmieszczony pomiędzy miejscowościami Mołoczne i Ujutne, kilka kilometrów na zachód od Eupatorii. Lokalni mieszkańcy mieli widzieć karetki pogotowia i zastępy straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia.

10:47 Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa - powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

Uderzenia dokonano przy pomocy pocisków rakietowych i dronów - dodał informator Reutersa, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Zniszczono system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf o wartości około 1,2 mld dolarów. Podczas operacji wykorzystano ukraińskie pociski przeciwokrętowe Neptun, które niedawno zostały przystosowane do atakowania celów naziemnych - oznajmiły źródła w SBU w rozmowie z portalem Hromadske.

Około godz. 5.30 czasu polskiego kanał na Telegramie Krymskij Wieter poinformował, że ukraińskie drony zaatakowały rosyjski system obrony przeciwlotniczej rozmieszczony pomiędzy miejscowościami Mołoczne i Ujutne, kilka kilometrów na zachód od Eupatorii. Lokalni mieszkańcy mieli widzieć karetki pogotowia i zastępy straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia

10:21 Przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskaliśmy od naszych agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni - poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

Uderzyliśmy w sewastopolską stocznię. Poważnie uszkodzono dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny - powiadomił w środę w godzinach porannych przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow. Jak później sprecyzował, zaatakowano okręty Minsk i Rostow na Donu, które zostały tak zniszczone, że nie nadają się już do naprawy.

"Agenci Ateszu i mieszkańcy Sewastopola pomogli w przeprowadzeniu ostrzału rakietowego na (jednostki) rosyjskiej floty w Sewastopolu. Ci agenci już ponad roku zbierają informacje wywiadowcze, a my potem przekazujemy je ukraińskiej armii. (...) Poprzedniej nocy wszyscy w Sewastopolu byli świadkami efektów naszej działalności" - powiadomił Atesz w środowym komunikacie na Telegramie

09:31 W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska dokonały ostrzału artyleryjskiego miejscowości w gminie Biłozerka w pobliżu Chersonia na południu Ukrainy Zginął sześcioletni chłopczyk, a jego 13-letni brat walczy o życie w szpitalu - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

Pocisk trafił w dom mieszkalny. Troje sąsiadów, którzy próbowali udzielić pomocy poszkodowanym, również zostało rannych - przekazano w komunikacie prokuratury na Telegramie.

W czwartek rano gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin powiadomił, że w ciągu minionej doby agresorzy 82 razy ostrzelali cele cywilne, wykorzystując w tym celu działa artyleryjskie, czołgi, samoloty, wyrzutnie rakietowe Grad, moździerze i drony. Jedna osoba zginęła, a osiem doznało obrażeń 

08:51 Ukraina zaczyna korzystać w swoich elektrowniach atomowych z zachodniego paliwa jądrowego, co jest ważnym krokiem w kierunku jej długoterminowego uniezależnienia się energetycznego od Rosji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 10 września Enerhoatom, ukraiński operator elektrowni atomowych, ogłosił, że z powodzeniem napełnił reaktor w elektrowni atomowej w Równem przy użyciu wyprodukowanych na Zachodzie elementów paliwa jądrowego.

Wyjaśniono, że wszystkie ukraińskie elektrownie atomowe mają reaktory oparte na sowieckich konstrukcjach i do lutego 2022 r. Ukraina polegała na Rosji w zakresie paliwa jądrowego. Od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina przyspieszyła plany dywersyfikacji dostaw.

08:09 Przedstawiciele rosyjskich władz coraz bardziej otwarcie wyrażają wątpliwości, czy inwazja na Ukrainę zakończy się zwycięstwem Kremla; świadczy o tym chociażby ostatnia reakcja ministra obrony Siergieja Szojgu, który na pytanie o możliwość wygrania wojny tylko bezradnie rozłożył ręce - poinformował rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Od lutego i marca 2022 roku, czyli początku agresji na sąsiedni kraj, retoryka Szojgu uległa dużej zmianie. Po kilku tygodniach inwazji minister zapewniał, że jakoby "udało się wypełnić głównie zadania pierwszego etapu specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie wojny z Ukrainą - PAP)", "znacząco zmniejszono potencjał ofensywny ukraińskiej armii", a także "osiągnięto kontrolę nad przestrzenią powietrzną i praktycznie zniszczono lotnictwo (przeciwnika)".

07:35 Eksplozja w pobliżu Eupatorii na okupowanym przez Rosję Krymie; celem ataku rosyjski system obrony przeciwlotniczej

Ministerstwo obrony w Moskwie utrzymuje, że nad Krymem jakoby zniszczono 11 ukraińskich bezzałogowców - przekazał UNIAN.

Ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz zasugerował w komunikacie na Telegramie, że mógł brać udział w ataku na rosyjskie instalacje pod Eupatorią. "Dzień dobry, Eupatorio. Nie na darmo wybraliśmy się na spacer" - czytamy na profilu Ateszu.

Poprzedniej nocy, z wtorku na środę, przeprowadziliśmy skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu. Poważnie uszkodzone zostały dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i łódź podwodna - powiadomił kilkanaście godzin wcześniej przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.

04:58 Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił "w dogodnym terminie" prezydenta Rosji Władimira Putina do swojego kraju podczas spotkania w Rosji w środę - podała państwowa agencja KCNA. Putin miał zaakceptować zaproszenie.

Obie strony zgodziły się na dalsze wzmocnienie strategicznej i taktycznej współpracy w obliczu "militarnych zagrożeń, prowokacji i tyranii imperialistów".

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia odpowiedzialny za stosunki z Koreą Północną Kim Young-ho wyraził zaniepokojenie współpracą wojskową między reżimem Kim Dzong Una a Rosją - podała w agencja prasowa Yonhap.

Dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un, który w środę spotkał się na Dalekim Wschodzie Rosji z Władimirem Putinem, wyraził "pełne i bezwarunkowe" poparcie dla wszystkich działań Rosji, w tym inwazji na Ukrainę i stanowiska Kremla wobec Zachodu - poinformowała agencja Associated Press.

20:37 Szef wywiadu wojskowego: Korea Płn. już od ponad miesiąca dostarcza Rosji amunicję

Korea Północna już od półtora miesiąca dostarcza Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wieloprowadnicowych wyrzutni Grad - poinformował w środę generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

"KRLD już półtora miesiąca dostarcza Rosji uzbrojenie" - powiedział Budanow ukraińskiemu portalowi NV. Nie podał więcej informacji.

W środę na rosyjskim Dalekim Wschodzie dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un spotkał się z Władimirem Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy, rozmowa Putina z Kimem dotyczyła głównie dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę, szczególnie pocisków artyleryjskich.

19:35 Rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie, nie nadają się już do naprawy - powiedział w środę Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.

"To znaczne uszkodzenia i można obecnie mówić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że nie nadają się do naprawy" - przekazał przedstawiciel HUR. Zaatakowano okręt desantowy Minsk i okręt podwodny Rostow na Donu.

Wcześniej tego dnia Jusow powiadomił, że w nocy z wtorku na środę siły ukraińskie przeprowadziły atak na stocznię w Sewastopolu, a operacja skutkowała uszkodzeniem dwóch rosyjskich jednostek.

Natomiast resort obrony w Moskwie przekazał, że ukraińskie wojska ostrzelały Sewastopol 10 pociskami manewrującymi, z czego siedem zostało strąconych przez siły obrony przeciwrakietowej. Doszło również do ataku dronów morskich na zgrupowanie rosyjskich okrętów znajdujących się na morzu. Kreml utrzymuje, że wszystkie bezzałogowce zniszczono - oznajmił portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda.

Agencja Reutera powiadomiła z kolei, że w Sewastopolu, gdzie znajdują się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było ostatniej nocy i nad ranem w środę odgłosy co najmniej 10 silnych eksplozji.

18:42 Odkąd rok temu strącono nad Ukrainą pierwszy dron irański, Rosja wystrzeliła ich ponad 2 tysiące

Wojska rosyjskie wystrzeliły przeciwko Ukrainie w ciągu roku ponad 2 tysiące dronów irańskich typu Shahed - podała w środę armia ukraińska. Pierwszy dron irański Ukraińcy zniszczyli 13 września 2022 r. Od tej pory Rosja próbuje rozwijać irańskie projekty i produkować drony w kraju.

Wojska Lądowe Ukrainy przeliczyły w środę, ile kosztowały Rosję drony kamikadze sprowadzane z Iranu w ciągu ostatniego roku: od 40 mln do 100 mln USD. Jest to równowartość średnich emerytur otrzymywanych przez 200 tysięcy - 500 tys. Rosjan - oceniła armia.

18:34 AFP: sąd w okupowanym obwodzie donieckim skazał trzech ukraińskich żołnierzy na długoletnie kary więzienia

Trzech ukraińskich żołnierzy z pułku Azow zostało skazanych na kary od 24 do 29 lat więzienia przez sąd w prorosyjskiej separatystycznej Donieckiej Republice Ludowej - podała w środę AFP, powołując się na Komitet Śledczy Rosji.

Dwaj skazani to Iwan Boczkariew i Dmytro Kanuper, którzy bronili Mariupola przed wojskami rosyjskimi i zostali oskarżeni o "okrutne traktowanie ludności cywilnej" oraz "morderstwo zbiorowe i usiłowanie zabójstwa motywowane nienawiścią polityczną lub ideologiczną".

Boczkariew i Kanuper zostali skazani na 29 lat kolonii karnej. Na 24 lata pozbawienia wolności skazany został Anton Sztukin, który również służył w pułku Azow. Według rosyjskiego Komitetu Śledczego żołnierz został skazany zaocznie i jest poszukiwany.

W ostatnich miesiącach rosyjskie sądy na terenach okupowanych wydawały drastyczne wyroki w sprawach więzionych żołnierzy ukraińskich. W sierpniu sąd w okupowanym Doniecku skazał na 25 lat więzienia żołnierza pułku Azow Andrija Bohdana, który trafił do niewoli rosyjskiej w maju 2022 roku. W czerwcu skazany został na 16 lat kolonii karnej Denys Muryha, były zastępca dowódcy jednego z pododdziałów w ukraińskim batalionie Ajdar. Pod koniec maja inny wojskowy, Ołeksij Kyrkałow z pułku Azow, został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. 

18:20 Obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń w sprawie oddania się do niewoli ukraińskiej

Obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli - poinformował w środę ukraiński projekt „Chcę Żyć” działający pod auspicjami Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy (HUR).

Projekt przekazał, że liczba zgłoszeń wzrosła znacząco od czasu specjalnej operacji, w efekcie której kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8.

Po tym, gdy w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o przekazaniu przez Rosjanina śmigłowca stronie ukraińskiej, liczba zgłoszeń wzrosła o 70 proc. - podano.

Zaznaczono, że rosyjscy wojskowi mogą oddawać się do niewoli wraz ze sprzętem i otrzymywać pieniądze w zależności od jego typu. Według projektu sumy wahają się od kilkudziesięciu do miliona dolarów USA. "Można nie tylko uratować swoje życie, ale też nieźle zarobić" - dodano. Kuzminow - jak zapowiedział HUR - ma otrzymać 500 tys. dolarów.

17:57 Wiceminister obrony: zaostrza się sytuacja w obwodzie donieckim

Zaostrza się sytuacja w Marjince i Awdijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie kraju; rosyjskie wojska zintensyfikowały tam ostrzały i szturmy - poinformowała w środę Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Wiceszefowa resortu zaznaczyła, że rosyjska armia od ponad roku próbuje przejąć kontrolę nad Awdijiwką i Marjinką, a miejscowości te faktycznie zostały "starte z powierzchni ziemi". Jak kontynuowała, na kierunku kupiańskim i łymańskim zmniejszyło się natężenie walk i aktywność przeciwnika spadła. W środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow powiedział natomiast, że Rosjanie tworzą na kierunku kupiańskim "pięść uderzeniową". Malar również wskazała, że rosyjskie wojska gromadzą nowe siły, przygotowują się i nie porzuciły swoich planów.

Wiceminister zapewniła, że na kierunku bachmuckim Ukraińcy "stabilnie" odnoszą sukcesy. "Bardzo stopniowo, ale pewnie przemieszczamy się tam naprzód. Główne walki wszyscy znają: Kurdiumiwka, Kliszczijiwka, Andrijiwka" - powiedziała.

Malar poinformowała również o przemieszczaniu się ukraińskich sił na froncie południowym. Zaznaczyła jednocześnie, że w okolicy miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim toczą się bardzo zacięte walki. 

17:26 Władze Ukrainy: Rosjanie tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim

Rosyjskie wojska tworzą "pięść uderzeniową" na kierunku kupiańskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał w środę Ołeh Syniehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Rosjanie kontynuują działania szturmowe, ale ukraińscy obrońcy stawiają im opór - dodał.

"Sytuacja na kierunku kupiańskim pozostaje trudna. Wróg tworzy tam pięść uderzeniową, żeby podjąć kolejne działania szturmowe" - powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jak dodał, rosyjskie wojska prowadzą takie działania już od kilku miesięcy. Po zaatakowaniu przez ukraińskie siły ich ludzi i sprzętu są zmuszani do wycofywania się i odbudowy (swych sił) - podkreślił Syniehubow.

Zaznaczył, że w związku z rosyjskimi ostrzałami trwa ewakuacja ludności z najbardziej narażonych na ataki okolic Kupiańska.

Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski mówił w połowie sierpnia, że sytuacja w pobliżu Kupiańska, który Rosjanie usiłują zająć, staje się coraz trudniejsza. Przedstawiciele armii ukraińskiej oceniali w ubiegłym miesiącu, że atakując w tym regionie, wojska rosyjskie chcą zmusić Ukraińców do przerzucenia części sił z obwodów zaporoskiego i donieckiego - głównego kierunku kontrofensywy ukraińskiej.

17:02 "NYT": obecny poziom rosyjskiej produkcji rakiet przewyższa ten sprzed inwazji na Ukrainę

Rosji udało się przezwyciężyć sankcje nałożone przez Zachód z powodu jej inwazji na Ukrainę, a obecny poziom rosyjskiej produkcji rakiet przewyższa ten sprzed wojny - pisze w środę "New York Times", powołując się na informacje uzyskane od zachodnich i ukraińskich przedstawicieli władz.

Oprócz wydania ponad 40 mld dolarów na dostawy broni dla Ukrainy, USA uczyniły ograniczenie rosyjskich dostaw wojskowych kluczowym elementem swojej strategii wsparcia Kijowa - ocenia amerykański dziennik. Przedstawiciele władz USA stwierdzili, że w wyniku sankcji Rosja była zmuszona radykalnie spowolnić produkcję rakiet i innej broni na początku wojny przeciwko Ukrainie. Jednak pod koniec 2022 roku - jak przekazali ci sami pragnący zachować anonimowość amerykańscy oficjele - rosyjska produkcja zbrojeniowa ponownie zaczęła nabierać tempa.

Rosji udało się udaremnić amerykańskie próby kontroli eksportu dzięki swoim służbom wywiadowczym i dalej kierować nielegalnymi siatkami przemytników kluczowych komponentów z Zachodu - pisze "NYT". Są one eksportowane do krajów trzecich, z których możliwe jest dalsze przekazanie komponentów na teren Rosji. W niecały rok od rozpoczęcia wojny Rosja odbudowała handel, kierując wysyłki przez takie kraje jak Armenia i Turcja - wynika z ustaleń dziennika.

16:30 Dane Federalnego Urzędu Statystycznego mogą wskazywać, że Niemcy nadal importują rosyjską ropę - przez Indie. Jak podał we wtorek urząd w Wiesbaden, import produktów naftowych z Indii wzrósł ponad dwunastokrotnie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, pisze portal tagesschau.de.

Z Indii do Niemiec zostały sprowadzone produkty naftowe o wartości 451 milionów euro - po zaledwie 37 milionach euro w tym samym okresie ubiegłego roku. Stanowiło to 2,4 procent całego niemieckiego importu produktów naftowych w tym okresie.

Z drugiej strony, zgodnie z danymi ONZ, Indie pozyskują duże ilości ropy naftowej z Rosji.

15:43 Elementy obiektu, który mógł być rosyjskim dronem, zostały znalezione na terytorium Rumunii w okręgu Tulcza, w pobliżu granicy z Ukrainą – powiadomiło ministerstwo obrony narodowej w środę.

Załoga śmigłowca IAR 330 Puma, należącego do Sił Powietrznych Rumunii, zidentyfikowała w środę ok. godz. 11.30 (10.30 w Polsce) w rejonie miejscowości Nufaru i Victoria w okręgu Tulcza fragmenty obiektu, który może być dronem – powiadomił resort obrony w komunikacie. Odłamki są rozproszone na obszarze kilkudziesięciu metrów.

Jak wyjaśniono, zgodnie z procedurami na miejsce został wysłany kolejny śmigłowiec z ekipą specjalistów, którzy mają przeprowadzić wstępne oględziny i podać fragmenty do ekspertyz.

Jak podaje portal Digi24, chodzi o obszar położony o ok. 14 km od granicy z Ukrainą, ponad 20 km w linii prostej od ukraińskiego portu Izmaił i w odległości ośmiu km od Tulczy.

14:56 Szef finansowanego przez Kreml Sputnik Moldova został uznany za osobę niepożądaną w Mołdawii, zostanie deportowany z kraju – powiadomił w środę portal Newsmaker.md, powołując się na służby migracyjne.

Witalij Denisow został uznany za osobę niepożądaną na terytorium Mołdawii na 10 lat – powiadomiły mołdawskie służby migracyjne w środę. Poinformowano również, że mężczyzna zostanie deportowany w obstawie funkcjonariuszy.

Jak pisze Newsmaker.md, w oficjalnym komunikacie zaznaczono, że decyzja dotycząca szefa Sputnika jest związana „z jego ingerencją w sprawy wewnętrzne Mołdawii zagrażającą bezpieczeństwu informacyjnemu”.

Rosyjska niezależna „Nowaja Gazieta. Europa”, podała, że został już zabrany z mieszkania w Kiszyniowie przez funkcjonariuszy i odwieziony na lotnisko w celu deportacji z kraju.

14:27 Rosjanie wzmacniają trzecią linię swej obrony w okupowanej części obwodu zaporoskiego - powiadomił w środę ukraiński samorządowiec Iwan Fedorow. Wskazał, że w Tokmaku - mieście uważanym za cel kontrofensywy ukraińskiej - Rosjanie rozmieścili zapory przeciwczołgowe.

Fedorow, który jest merem okupowanego Melitopola i przebywa poza tym miastem, opisał sytuację w obwodzie zaporoskim. Rosjanie "drążą nowe okopy i wzmacniają obiekty obronne niedaleko linii frontu w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) połohowskim" - napisał urzędnik na Telegramie. 

W Tokmaku Rosjanie zorganizowali punkty kontrolne i rozmieścili zapory przeciwczołgowe. W okolicznych wsiach rozmieścili nowy sprzęt wojskowy i zajęli kolejne budynki - poinformował mer.

Ponadto - dodał - w okupowanym Berdiańsku wojska rosyjskie przygotowały miejsce dla śmigłowców na lokalnym lotnisku.

13:26 Zakończone 10 września nielegalne wybory samorządowe, zorganizowane przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy, próbowali legitymizować tzw. obserwatorzy z państw zachodnich, m.in. z Niemiec i Francji; są to osoby znane z wieloletniej współpracy z Kremlem - powiadomił w środę niezależny rosyjski serwis Poligon.

W gronie "obserwatorów międzynarodowych" znaleźli się np. Niemcy Thomas Roeper i Volker Tschapke, Francuz Andre Michel Claude Chanclu, Amerykanin George Kline Preston i Włoch Vito Grittani, posiadający obywatelstwo separatystycznej Abchazji. To osoby w pełni lojalne wobec Kremla, uczestniczące w podobnych przedsięwzięciach od wielu lat i znane z rozpowszechniania różnego rodzaju "teorii spiskowych". W Rosji tacy ludzie cieszą się jednak opinią "niezależnych dziennikarzy" lub "ekspertów" - zauważył Poligon.

Przykładowo, Tschapke przez długi czas współpracował z szefem najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, który w sierpniu 2023 roku zginął w katastrofie lotniczej. Obywatel Niemiec, znany jako założyciel ultraprawicowego Stowarzyszenia Pruskiego Berlina-Brandenburgii, otrzymywał pieniądze od powiązanej z wagnerowcami organizacji AFRIC. W ostatnich dniach "obserwował" wybory w okupowanym przez Kreml obwodzie ługańskim i przekonywał tam, że głosowania w Niemczech "nie są nawet w połowie tak dobrze zorganizowane" jak na podbitych ziemiach Ukrainy - przekazały opozycyjne media.

13:08 W nocy z wtorku na środę mieszkańcy rumuńskich miejscowości przygranicznych w delcie Dunaju otrzymali ostrzeżenia alarmowe Ro-Alert o możliwym zagrożeniu "spadającymi obiektami" – informują media. Armia rosyjska po raz kolejny zaatakowała dronami przygraniczny port w Izmaile na Ukrainie.

W związku z kolejnym atakiem dronów na rejon portu na Dunaju w ukraińskim Izmaile mieszkańcy ośmiu miejscowości po stronie rumuńskiej otrzymali w nocy z wtorku na środę ostrzeżenia Ro-Alert, wzywające do schronienia się i zachowania spokoju w związku z ryzkiem „spadających obiektów”.

„Istnieje możliwość, że z powietrza mogą spaść pewne obiekty. Zachowajcie spokój. Ukryjcie się w piwnicach lub w schronach dla ludności. W przypadku braku schronów należy pozostać w domu, z dala od okien i ścian zewnętrznych” – powiadomiono w komunikacie rozsyłanym w systemie Cell Broadcast na telefony komórkowe. Ostrzeżenia Alert-Ro były wysyłane do mieszkańców ośmiu miejscowości w powiecie Tulcza.

12:03 Dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un, który w środę spotkał się na Dalekim Wschodzie Rosji z Władimirem Putinem, wyraził "pełne i bezwarunkowe" poparcie dla wszystkich działań Rosji, w tym inwazji na Ukrainę i stanowiska Kremla wobec Zachodu - poinformowała agencja Associated Press.

Kim wygłosił kilka propagandowych oświadczeń, podkreślając, że Pjongjang zawsze będzie stał po stronie Moskwy w zmaganiach z "imperializmem", a Kreml prowadzi "świętą walkę" w imię swoich interesów bezpieczeństwa.

Na podstawie zdjęć ze spotkania dyktatorów na terenie kosmodromu Wostoczny można wywnioskować, że Kimowi towarzyszą w Rosji m.in. admirał marynarki wojennej i przewodniczący państwowego komitetu ds. nauk i technologii kosmicznych. W ocenie władz Korei Południowej są to osoby odpowiedzialne za wysiłki Pjongjangu na rzecz uzyskania satelitów szpiegowskich i okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków jądrowych - zauważyła agencja AP.

10:55 W środę w godzinach porannych przeprowadziliśmy atak przy pomocy trzech dronów kamikadze na rosyjski lokal wyborczy w okupowanej miejscowości Błahowiszczenka w obwodzie zaporoskim; zniszczono wypełnione karty wyborcze, które zostały tam przywiezione przez Rosjan - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

W ciągu ostatnich 10 dni okupanci zwozili tam te karty z całego terenu gminy Błahowiszczenka. Jak się okazało, nie udało im się jednak przeprowadzić "wyborów pod kolbami karabinów", a doniesienia o eksplozji wywołały ogromną nerwowość wśród przedstawicieli innych nielegalnych komisji wyborczych w tej okolicy - przekazał funkcjonariusz SBU, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.

10 września w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy zorganizowano wybory parlamentarne i regionalne. Jak informowała 4 września agencja Ukrinform, m.in. na zajętych przez Kreml ziemiach obwodu chersońskiego głosowanie zaczęło się już kilka dni wcześniej. Najeźdźcy mieli tam zmuszać cywilów do udziału w nielegalnych wyborach, grożąc im bronią.

10:08 Będziemy wspierać Ukrainę na każdym kroku, tak długo, jak będzie to konieczne - zapewniła w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wygłaszając przemówienie o stanie Unii.

"Od początku wojny cztery miliony Ukraińców znalazło schronienie w naszej Unii. I chcę im powiedzieć, że są teraz tak samo mile widziani, jak w tych fatalnych pierwszych tygodniach. Zapewniliśmy im dostęp do mieszkań, opieki zdrowotnej, rynku pracy i nie tylko" - powiedziała von der Leyen.

"Europa odpowiedziała na wezwanie historii. Dlatego z dumą ogłaszam, że Komisja zaproponuje przedłużenie naszej tymczasowej ochrony międzynarodowej dla Ukraińców w UE. Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie trwać. Tylko w tym roku przekazaliśmy 12 miliardów euro na wypłatę wynagrodzeń i emerytur. Aby pomóc w utrzymaniu szpitali, szkół i innych usług" - wymieniała przewodnicząca KE.

09:39 Elementy nowej rosyjskiej 25. Armii Ogólnowojskowej najprawdopodobniej zostały po raz pierwszy rozmieszczone na Ukrainie i nastąpiło to wcześniej niż planowano  - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, jeszcze w sierpniu tego roku ogłoszenia rekrutacyjne dla 25. Armii głosiły, że zostanie ona rozmieszczona na Ukrainie dopiero od grudnia 2023 r. Jej działania koncentrują się w obwodzie ługańskim w północno-wschodniej części Ukrainy.

"Jest prawdopodobne, że jednostki zostały wysłane do akcji wcześniej, częściowo dlatego, że Rosja nadal zmaga się z nadmiernie rozciągniętymi siłami na froncie, a Ukraina kontynuuje kontrofensywę na trzech różnych osiach. Istnieje jednak również realna możliwość, że Rosja spróbuje wykorzystać część 25. Armii do uzupełnienia niezaangażowanych sił rezerwowych w teatrze działań wojennych, aby zapewnić dowódcom większą elastyczność operacyjną" - oceniono.

09:20 Na lotnisku w Kopenhadze nie został wpuszczony do Danii rosyjski wiceminister zdrowia Oleg Sałagaj, który miał zamiar uczestniczyć w konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - podał portal Politico we wtorek wieczorem.

Politico powołał się na komunikat ambasady rosyjskiej w Kopenhadze. Media duńskie podały, że MSZ Danii bada tę sprawę - dodał portal.

W Kopenhadze odbywa się w dniach 12-14 września konferencja WHO z udziałem państw europejskich należących do organizacji.

09:05 Przeprowadziliśmy atak na stocznię w Sewastopolu. Uszkodzone zostały okręt wojenny i łódź podwodna - przekazał w środę wywiad wojskowy Ukrainy.

Nie podano żadnych dalszych szczegółów na temat uszkodzonych jednostek. W ocenie kanału na Telegramie SHOT celem ataku stały się okręt desantowy Mińsk i łódź podwodna Rostów nad Donem, które znajdowały się w remoncie - czytamy na łamach Hromadskego.

Wcześniej resort obrony w Moskwie przekazał, że ukraińskie wojska ostrzelały Sewastopol 10 pociskami manewrującymi, z czego siedem zostało strąconych przez siły obrony przeciwrakietowej. Doszło również do ataku dronów morskich na zgrupowanie rosyjskich okrętów znajdujących się na morzu. Kreml utrzymuje, że wszystkie bezzałogowce zniszczono - oznajmił portal Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda.

Kanał na Telegramie Krymskij Wieter (Krymski Wiatr) informował, że na terenie stoczni w Sewastopolu wybuchły trzy pożary spowodowane uderzeniami pocisków rakietowych.

W nocy z wtorku na środę agencja Reutera powiadomiła, że w Sewastopolu, gdzie znajdują się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej 10 silnych eksplozji. Michaił Razwożajew, gubernator miasta z nadania Moskwy, oświadczył, że ranne zostały co najmniej 24 osoby.

08:39 Według źródeł rosyjskich na Kremlu trwają spory, dotyczące przeprowadzenia drugiej fali masowej mobilizacji rezerwistów – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na razie, według analityków, nie jest ona jeszcze przesądzona.

Rosyjskie źródła zbliżone do władz twierdzą, że na Kremlu trwają spory, dotyczące konieczności przeprowadzenia nowej fali mobilizacji przed planowaną od 1 października planową kampanią poborową - zaznacza thin tank.

Część kremlowskich urzędników ma się "poważnie" przygotowywać do drugiej fali mobilizacji rezerwistów jesienią. ISW podkreśla, że należy rozróżnić kilka możliwych sposobów mobilizacji. Oprócz planowej kampanii poborowej i ewentualnej dodatkowej mobilizacji na dużą skalę (poprzednia odbyła się we wrześniu 2022 r. i według władz pozwoliła wygenerować siły o liczebności ok. 300 tys.), funkcjonuje jeszcze tzw. kryptomobilizacja. To trwający stale proces naboru mniejszych liczb rezerwistów. Oprócz tego w Rosji prowadzone są różnego rodzaje kampanie dla "ochotników", zachęcające do podpisania kontraktu z wojskiem.

05:14 Ukraiński atak powietrzny wywołał w środę nad ranem pożar w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował Reuters, powołując się na gubernatora tego miasta z nadania Moskwy Michaiła Razwożajewa.

Według Razwożajewa, jak podał Reuters, ranne zostały co najmniej 24 osoby.

W Sewastopolu, gdzie znajduje się m.in. główna baza i dowództwo rosyjskiej floty czarnomorskiej, słychać było w nocy i nad ranem odgłosy co najmniej dziesięciu silnych eksplozji. 

00:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał we wtorek dekret zatwierdzający postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach.

Postanowienie, opracowane przez RBNiO 30 sierpnia, weszło w życie na mocy dekretu prezydenta Zełenskiego we wtorek. Przewiduje ono, że w ciągu tygodnia od daty wejścia w życie przez ministerstwa, inne centralne organy władzy wykonawczej, obwodowe i miejskie administracje państwowe Kijowa, które zarządzają zakładami opieki zdrowotnej z medycznymi komisjami eksperckimi i wojskowymi komisjami lekarskimi, mają utworzyć grupy robocze mające na celu weryfikację ważności decyzji wojskowych komisji lekarskich w sprawie ustalenia inwalidztwa i uznania niezdolności do służby wojskowej, przyjętych w okresie stanu wojennego.

W ciągu trzech miesięcy grupy robocze mają orzec o prawomocności orzeczeń lekarskich wojskowych komisji lekarskich o ustaleniu inwalidztwa i uznaniu o niezdolności do służby wojskowej, wydanych w okresie stanu wojennego na Ukrainie. W ciągu najbliższych dwóch tygodni mają one zbadać przypadki przekraczania granicy państwowej przez obywateli Ukrainy uznanych za niezdolnych lub częściowo zdolnych do służby wojskowej.

(PAP)