Ukraina gotowa do natychmiastowego rozejmu. Pomoc wojskowa USA wznowiona
Ukraina wyraziła gotowość przyjęcia propozycji USA dotyczącej wdrożenia natychmiastowego, tymczasowego 30-dniowego zawieszenia broni, a USA natychmiast przywrócą wymianę informacji i wywiadowczych i wsparcie wojskowe dla Ukrainy - wynika z tekstu wspólnego oświadczenia USA i Ukrainy po wtorkowych rozmowach w Arabii Saudyjskiej.

"Ukraina wyraziła gotowość przyjęcia propozycji USA dotyczącej wdrożenia natychmiastowego, tymczasowego 30-dniowego zawieszenia broni, które może zostać przedłużone za obopólną zgodą stron oraz podlega akceptacji i równoczesnemu wdrożeniu przez Federację Rosyjską" - napisano w tekście oświadczenia opublikowanego przez resorty dyplomacji obydwu państw po niemal dziewięciu godzinach rozmów w hotelu Ritz-Carlton w Dżuddzie. "Stany Zjednoczone zakomunikują Rosji, że wzajemność po stronie Rosji jest kluczem do osiągnięcia pokoju" - dodano.
W dokumencie zaznaczono też, że Stany Zjednoczone "natychmiast zniosą przerwę w wymianie informacji wywiadowczych i wznowią pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy".
USA i Ukraina zgodziły się też "wyznaczyć swoje zespoły negocjacyjne i natychmiast rozpocząć negocjacje mające na celu osiągnięcie trwałego pokoju, który zapewni Ukrainie długoterminowe bezpieczeństwo".
Oświadczenie podkreśla też wagę pomocy humanitarnej jako części procesu pokojowego, w tym wymiany jeńców, uwolnienia uwięzionych cywilów i "powrotu przymusowo przesiedlonych ukraińskich dzieci". Tekst chwali też odwagę narodu ukraińskiego oraz mówi o "mocnej wdzięczności narodu ukraińskiego wobec prezydenta Trumpa, Kongresu Stanów Zjednoczonych i obywateli USA za umożliwienie znaczącego postępu w kierunku pokoju".
Podczas krótkiego briefingu po zakończeniu spotkania sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział dziennikarzom, że teraz "piłka jest po stronie Rosji" i dodał, że gest dobrej woli, na jaki liczy od Moskwy, to zgoda na rozejm.
"Piłka po stronie Rosji"
"Zawieziemy teraz tę ofertę Rosjanom i mamy nadzieję, że powiedzą "tak", że powiedzą "tak" pokojowi. Piłka jest teraz po ich stronie. I znowu, cel prezydenta jest tutaj numerem jeden, ponad wszystko inne: chce, żeby wojna się skończyła i myślę, że dzisiaj Ukraina wykonała konkretny ruch w tym względzie. Mamy nadzieję, że Rosjanie odwzajemnią się" - oświadczył Rubio. "Jeśli powiedzą nie, to niestety dowiemy się, co jest przeszkodą dla pokoju" - dodał.
Zaznaczył, że propozycja zostanie złożona Rosji "wieloma kanałami". Według doniesień w czwartek na rozmowy z Władimirem Putinem uda się przyjaciel prezydenta Trumpa, wysłannik ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff.
"Nie ma militarnego rozwiązania tej wojny. (...) Ale zanim się zacznie negocjować, trzeba przestać strzelać do siebie nawzajem. I to właśnie chciał zobaczyć prezydent, i to właśnie jest zobowiązanie, które otrzymaliśmy dzisiaj od strony ukraińskiej" - powiedział Rubio.
Towarzyszący mu w Dżuddzie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz powiedział, że wsparcie dla Ukrainy zostaje przywrócone ze skutkiem natychmiastowym. Dodał, że dotyczy to również sprzętu przekazywanego z magazynów USA w ramach pakietów uchwalonych wcześniej przez poprzednią administrację.
Umowa o surowcach
Rubio poinformował również, że choć umowa o partnerstwie w zakresie eksploatacji surowców nie była głównym przedmiotem rozmów, prezydenci obydwu krajów "poinstruowali odpowiednich przedstawicieli rządów (w Waszyngtonie i Kijowie), aby doprowadzili do finału, czyli podpisania umowy". Zaznaczył przy tym, że stronami w tej sprawie są resorty finansów obydwu krajów. Nie określił jednak, kiedy ma do tego dojść, ani na jakich warunkach.
Jermak: eksperci z Ukrainy i USA omówią szczegóły zawieszenia broni
Eksperci z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w przyszłym tygodniu zaczną omawiać szczegóły techniczne porozumienia o 30-dniowym zawieszeniu broni – oświadczył po rozmowach na temat pokoju w Ukrainie szef kancelarii ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.
„Uzgodniliśmy, że w przyszłym tygodniu nasze zespoły zaczną rozmawiać o 30-dniowym zawieszeniu broni na poziomie ekspertów technicznych” – powiedział na briefingu w saudyjskiej Dżudzie.
Jermak zapewnił, że wszelkie szczegóły tych rozmów zostaną przekazane do wiadomości publicznej – napisał obecny na miejscu portal RBK-Ukraina.
Rozmowy między delegacjami w Arabii Saudyjskiej trwały ponad dziewięć godzin. Ukrainę reprezentowali szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak, szef MSZ Andrij Sybiha i minister obrony Rustem Umierow.
Władze Ukrainy potwierdzają
Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Pawło Palisa poinformował, że otrzymał potwierdzenie przywrócenia pomocy wojskowej od USA.
"Mam potwierdzenie, że amerykańska pomoc w zakresie bezpieczeństwa została wznowiona. Porozumienia są wdrażane. Walka trwa!" - napisał Palisa na Facebooku.
Oskar Górzyński (PAP)
ira/ san/ jjk/ mms/ osk/ szm/ ał/