O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraina w NATO? Powstaje raport z uzasadnieniem przyszłego członkostwa

Międzynarodowa Grupa Robocza ds. Integracji Ukrainy z NATO przygotowuje raport z uzasadnieniem i konkretnymi propozycjami, dotyczącymi przyszłego członkostwa tego kraju w Sojuszu – poinformowała kancelaria prezydencka w Kijowie.

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Raport zostanie opublikowany w najbliższej przyszłości. Znajdą się w nim również rozwiązania na rzecz zapewnienia trwałego pokoju oraz odstraszania Rosji – przekazano po posiedzeniu grupy, które odbyło się we wtorek w formacie online.

„Projekt raportu Międzynarodowej Grupy Roboczej wykazuje silne poparcie dla kursu Ukrainy w kierunku członkostwa w NATO. (…) Dokument określa konkretne propozycje dotyczące przyszłego członkostwa (…) w Sojuszu jako kluczowej gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i regionu euroatlantyckiego” – ocenił współprzewodniczący grupy, były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak, który kieruje pracami grupy po stronie ukraińskiej, poinformował o sytuacji na frontach wojny z Rosją i potrzebach obronnych oraz zwrócił uwagę na znaczenie umów bezpieczeństwa zawartych przez Ukrainę z krajami partnerskimi. Wyraził także nadzieję, że szczyt NATO w Waszyngtonie przyniesie jasne decyzje w sprawie jego kraju.

"Zdecydowane i jasne decyzje na szczycie w Waszyngtonie będą niezwykle ważne. Będą one dobrą motywacją dla naszych obywateli. Naprawdę chcemy, aby jedność NATO była niezwykle silna. Bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie" – powiedział Jermak.

We spotkaniu online wzięli udział m.in. były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i były premier Marek Belka, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, była premierka Finlandii Sanna Marin i była sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

Pierwsze, założycielskie spotkaniu grupy ds. integracji Ukrainy z NATO odbyło się w końcu stycznia. Głównym jej celem jest wypracowanie systemowych rozwiązań dotyczących działań na rzecz przyszłej integracji Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Szef NATO Mark Rutte. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Rosyjskie MSZ stawia warunki NATO. "Musi zrzec się danej Ukrainie obietnicy"

  • Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy Fot. X/MON

    "Myślę, że tego zaproszenia nie będzie". Szef MON o członkostwie Ukrainy w NATO

  • Pete Hegseth i Donald Trump Fot.  WILL OLIVER/PAP/EPA

    Sekretarz obrony USA: członkostwo Ukrainy w NATO i powrót do granic sprzed 2014 r. są nierealne

  • Wołodymyr Zełenski. Fot.  PAP/Marcin Obara

    Zełenski: Putin robi wszystko, by nie usiąść ze mną do negocjacji

Serwisy ogólnodostępne PAP