Ukraińcy: amerykańska pomoc wojskowa dla Kijowa jest kontynuowana

2025-01-29 12:58 aktualizacja: 2025-01-29, 16:45
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump Foto: PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent USA Donald Trump Foto: PAP/EPA/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/HANDOUT
Andrij Kowałenko, szef ukraińskiego rządowego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD), zaprzeczył w środę doniesieniom o możliwym zakończeniu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. To wsparcie jest kontynuowane, w szczególności w ramach zaakceptowanych wcześniej pakietów - poinformował.

"Krążące w mediach informacje o wstrzymaniu pomocy wojskowej nie są zgodne z rzeczywistością" - napisał Kowałenko w Telegramie. 

Donald Trump przyleci do Polski? Padł prawdopodobny terminPodmioty z Ukrainy otrzymują jednak powiadomienia o zawieszeniu działań finansowanych przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) - przekazują ukraińskie media.

W ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną. Następnie sekretarz stanu Marco Rubio ogłosił zamrożenie niemal wszystkich programów pomocy zagranicznej na co najmniej 90 dni.

Nakaz wydany przez Rubio wykracza poza zakres rozporządzenia o wstrzymaniu pomocy rozwojowej USA, podpisanego pierwszego dnia prezydentury Trumpa (20 stycznia), i ma dotyczyć wszystkich programów Departamentu Stanu i USAID.

We wtorek Iryna Wereszczuk, zastępczyni szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zapowiedziała, że Ukraina podejmie konsultacje z USA w sprawie wznowienia programów pomocowych USAID.

Zełenski oświadczył tego samego dnia, że władze w Kijowie sfinansują część przedsięwzięć realizowanych przez ukraińskie organizacje pozarządowe, których koszty pokrywały dotąd USA.

USAID wspiera projekty w ponad 100 krajach, w tym w Ukrainie, takie jak odbudowa szkół, świadczenie usług opieki zdrowotnej i naprawa obiektów energetycznych, zaliczanych do infrastruktury krytycznej. Według strony internetowej USAID w Ukrainie, od 24 lutego 2022 r., czyli początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji, agencja przekazała Kijowowi 2,6 mld dolarów pomocy humanitarnej i 5 mld dolarów pomocy rozwojowej. Kolejne 30 mld dolarów zostało przydzielone w formie bezpośredniego wsparcia budżetowego. 

Ukraińskie organizacje pozarządowe i samorządy są powiadamiane o zawieszeniu działań finansowanych przez USAID lub organizacje zależne od Waszyngtonu - informują media. Iwona Kostyna, współzałożycielka organizacji Veteran Hub, napisała na Facebooku, że jej organizacja została zmuszona do zakończenia programu pomocy dla weteranów i zamknięcia centrum wsparcia w Winnicy. 

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ szm/gn/