Ukraińska armia zmaga się z dezerterami. Od początku wojny odbyło się ponad 95 tys. spraw karnych

2024-11-19 16:46 aktualizacja: 2024-11-20, 12:56
Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA
Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/MARIA SENOVILLA
Ponad 95 tys. spraw karnych o dezercję i samowolne opuszczenie jednostki wszczęto na Ukrainie od początku pełnowymiarowej wojny Rosji przeciw Ukrainie – poinformowała we wtorek BBC, powołując się na dane ukraińskiej Prokuratury Generalnej.

BBC pisze, że dane te oznaczają, iż zdezerterować lub samowolnie oddalić się z jednostki mogło ok. 10 proc. wszystkich żołnierzy ukraińskich. Według źródła w Prokuraturze Generalnej, z którym rozmawiała BBC, rzeczywista liczba jest jeszcze wyższa i może wynosić 100-150 tys.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2024 r. w Ukrainie wszczęto ponad 40 tys. spraw o samowolne opuszczenie jednostki i prawie 20 tys. o dezercję. To o dwa i pół razy więcej niż w całym roku ubiegłym.

Wysoki rangą przedstawiciel władz ukraińskich powiedział BBC, że są dwie główne przyczyny takich działań żołnierzy: zmęczenie wśród tych, którzy służą od początku rosyjskiej pełnowymiarowej napaści oraz mobilizacja do wojska pod przymusem.

Według niego sytuację zaostrza brak rotacji, nieokreślony czas trwania służby oraz brak urlopów.

Prawnik Centrum Pomocy Weteranom, Roman Łychaczow, wskazał także na błędy dowódców prowadzące do nieuzasadnionych strat oraz niewłaściwe przypisanie zadań np. wykorzystywanie inżyniera jako strzelca. (PAP)

mw/ bst/ grg/