Ukraiński atak na tajną bazę rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu

2023-09-21 08:29 aktualizacja: 2023-09-22, 13:19
Żołnierze ukraińskiej armii Fot. Vyacheslav Madiyevskyy/PAP/Ukrinform
Żołnierze ukraińskiej armii Fot. Vyacheslav Madiyevskyy/PAP/Ukrinform
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na tajną bazę rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek Ukrinform. W wyniku ataku dwóch dowódców rosyjskich zostało rannych, a 10 żołnierzy zginęło.

00:30  Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wartości 325 mln dolarów, w tym dodatkową baterię systemu obrony powietrznej Hawk. Zapowiedzial też, że w przyszłym tygodniu do Ukrainy trafią pierwsze czołgi Abrams.

Jak powiedział Biden, nowy pakiet jest skupiony m.in. na tym, by przygotować Ukrainę na wznowienie rosyjskiej kampanii bombardowań obiektów energetycznych i infrastruktury krytycznej przed nadchodzącą zimą. Pakiet zawiera drugą baterię systemów obrony powietrznej Hawk, a także "stabilne dostawy amunicji dla Hawk i innych systemów obrony powietrznej". Z listy opublikowanej przez Pentagon wynika, że w transzy znalazły się też rakiety AIM-9 do wyrzutni NASAMS, mobilne systemy obrony powietrznej Avenger oraz karabiny maszynowe do zestrzeliwania dronów.

"To ochroni Ukrainę i ukraińskie zboże, silosy, szpitale, szkoły i elektrownie" - zapowiedział Biden po spotkaniu w cztery oczy z Zełenskim i przed rozpoczęciem spotkania w rozszerzonym składzie    m.in. z szefami dyplomacji i obrony. "Kiedy groźba głodu czyha na rodziny na całym świecie, Rosja bombarduje silosy zbożowe, rozdziela rodziny, porywa dzieci - nadal nie mogę się z tym pogodzić - porywa tysiące ukraińskich dzieci. A teraz, kiedy dni zaczynają się robić zimniejsze, jeszcze raz zamierza użyć zimy jako broni" - dodał. 

W pakiecie znalazły się też dodatkowe zapasy amunicji artyleryjskiej, kasetowej i do systemów HIMARS. Prezydent USA zapowiedział też, że już w przyszłym tygodniu na Ukrainę trafią czołgi Abrams, które USA obiecały minionej zimy. Oznajmił też, że USA są gotowe wspierać Ukrainę i jej wojsko w długiej perspektywie, tak by nie dopuścić do przyszłych agresji. 

Biden stwierdził, że Rosja sama ponosi odpowiedzialność za wojnę i jako jedyna stoi na drodze do pokoju, zaś wojna na Ukrainie zdecyduje o przyszłości świata.

Zełenski podziękował prezydentowi USA za "mocny pakiet", który jest "dokładnie tym, czego potrzebują nasi żołnierze". Dodał, że podczas rozmów ustalono kroki na rzecz długofalowego wzmocnienia ukraińskich sił, a także by zwiększyć eksport ukraińskiego zboża. 

Pytany przez reporterów, czy wierzy, że Kongres przegłosuje dodatkowe 24 mld dolarów środków związanych z pomocą Ukrainie - o który spierają się politycy w Waszyngtonie - Biden stwierdził, że "ufa w osąd Kongresu". "Nie ma żadnej alternatywy" - dodał. 

Ogłoszony przez Bidena pakiet ma wartość 325 mln dolarów. Łączna wartość ponad czterdziestu przyjętych dotąd transz pomocy wojskowej to niemal 44 mld dolarów. Wbrew wcześniejszym doniesieniom, w najnowszej transzy nie znalazły się pociski balistyczne ATACMS o zasięgu 300 km, o które od dawna zabiegała Ukraina. Biały Dom zapewniał jednak, że sprawa "wciąż jest na stole" i nie podjęto w tej sprawie jeszcze ostatecznej decyzji. 

22:55 Jestem wdzięczny Polakom i polskiemu społeczeństwu za ich wsparcie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy nie obawia się utraty wsparcia Polski.

"Jestem wdzięczny polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu za wsparcie. To wszystko" - powiedział Zełenski, odpowiadając na pytanie zadane przez korespondenta Polskiego Radia podczas powitania prezydentów USA i Ukrainy w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

Na początku spotkania Zełenski powiedział, że "jest w Waszyngtonie po to, by wzmocnić naszą koalicję, by bronić ukraińskich dzieci, rodzin, naszych domów, wolności i demokracji na świecie". Dodał, że wcześniej podziękował kongresmenom i Amerykanom za ich "wielkie, ogromne wsparcie". Dodał, że liczy na owocną dyskusję z Bidenem na temat dalszej pomocy wojskowej, "z podkreśleniem (obrony) powietrza".

Biden podkreślił "ogromną odwagę" Ukraińców i obiecał, że "zapewni, że świat pozostanie u boku Ukrainy". Obaj liderzy odbędą w Białym Domu rozmowę w cztery oczy, a następnie także w rozszerzonym składzie delegacji. W odróżnieniu od ostatniej wizyty Zełenskiego w Białym Domu nie jest przewidziana konferencja prasowa, choć Zełenski prawdopodobnie spotka się z prasą po spotkaniu. Według doradcy Bidena, Jake'a Sullivana, jest to wynik braku czasu i chęci, by Zełenski mógł jak najwięcej czasu spędzić na spotkaniach z kongresmenami, którzy negocjują przyjęcie dodatkowego pakietu środków na pomoc Ukrainie.

21:59 Ołena Zełenska do studentów: na Ukrainie wielu waszych rówieśników walczy i ginie

Wasi rówieśnicy na Ukrainie walczą i giną, a tak jak wy zasługują na możliwość studiowania i rozwoju; zamiast tego umierają pod bombami na ulicach własnych miast - mówiła ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska w czwartek na spotkaniu ze studentami waszyngtońskiego Georgetown University.

"To kwestia przetrwania. Chcemy żyć. Dlatego walczysz i trzymasz się tak długo, jak to możliwe, by mieć szansę na życie" - powiedziała amerykańskiej młodzieży Zełenska.

Ukraińska pierwsza dama odpowiadała na pytania studentów dotyczące ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji, przywództwa kobiet, nierówności płciowej, a także potrzeb humanitarnych Ukrainy - relacjonuje stacja NBC.

Zełenska opowiadała także o działalności swojej fundacji, która zajmuje się problemami zdrowia psychicznego i pomaga dzieciom na Ukrainie.

20:39 Prezydent Zełenski z wizytą w Pentagonie; uczcił poległych 11 września 2001 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w czwartek wizytę w Pentagonie. Przed rozmowami z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem wraz z małżonką Ołeną złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 r.

18:18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prowadził w czwartek rozmowy w amerykańskim Kongresie, próbując przekonać amerykańskich parlamentarzystów do wzmocnienia wsparcia dla Kijowa - relacjonuje agencja AP

Zełenski prowadził prywatne rozmowy z liderami obu amerykańskich partii, spotkał się z przedstawicielami Izby Reprezentantów, później wziął udział w zamkniętym posiedzeniu całego Senatu - pisze agencja Reutera. Po spotkaniach w Kongresie ma się zobaczyć z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu.

To druga wizyta ukraińskiego prezydenta w USA od czasu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na jego państwo. Do Waszyngtonu Zełenski udał się z Nowego Jorku, w którym uczestniczył w posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

16:34 Resort obrony Ukrainy: płacąc podatki w Rosji, PepsiCo sfinansowało rakietę, która uszkodziła ich zakład na Ukrainie

W czwartkowym rosyjskim ataku uszkodzony został zakład koncernu PepsiCo pod Kijowem - poinformował ukraiński resort obrony. Jak oceniono, koncern sam "zapłacił" za rakietę, która uszkodziła fabrykę, bo pozostaje na rosyjskim rynku i płaci w Rosji podatki.

"PepsiCo znajduje się na liście sponsorów wojny, ponieważ wciąż działa w Rosji. Za rakietę, która zniszczyła ich obiekt, zapłacili podatkami w Rosji" - napisało ministerstwo na portalu X. 

Według Forbesa na terytorium obiektu spadły szczątki strąconego pocisku.

W czwartek rano Rosja przeprowadziła atak przeciwko Ukrainie, uderzając w zachodnią i centralną część kraju. Siły powietrzne Ukrainy poinformowały o strąceniu 36 z 43 pocisków manewrujących wystrzelonych przez rosyjską armię. (PAP)
 

15:34 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na tajną bazę rosyjskiego wojska w okupowanym Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek Ukrinform. W wyniku ataku dwóch dowódców rosyjskich zostało rannych, a 10 żołnierzy zginęło.

SBU przekazała wojsku informacje o zorganizowaniu przez Rosjan sztabu w zakładach produkcji silników w Melitopolu. Wskutek ataku rakietowego ranny został dowódca rosyjskiej 58. armii, która walczy na kierunku zaporoskim, oraz jej szef sztabu - podał Ukrinform, powołując się na źródła w SBU. Zginęło ok. 10 rosyjskich żołnierzy. Atak przeprowadzono "w ostatnich dniach".

13:37 Rząd w Kijowie zaostrza retorykę, bo w obliczu niepowodzeń wojskowych i skandali korupcyjnych przywódcy muszą pokazać społeczeństwu, że twardo reprezentuje interesy Ukrainy, nawet przeciwko swoim sojusznikom – ocenił w rozmowie z dziennikiem „Magyar Nemzet” węgierski politolog Anton Bendarzsevszkij.

Według niego nie jest łatwo znaleźć racjonalny powód nagłego pogorszenia się stosunków polsko-ukraińskich. „Polska jest najważniejszym sojusznikiem i wsparciem dla Ukrainy” – stwierdził Bendarzsevszkij.

11:43 Ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili w czwartek utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża; władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji - powiadomiła agencja Reutera.

Zakaz sprowadzania zboża z Ukrainy do naszego kraju zostanie zniesiony, gdy system licencyjny zacznie obowiązywać - przekazał słowacki resort w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

11:21 Rosja przeprowadziła pierwszy od sześciu miesięcy atak na ukraińskie obiekty energetyczne - poinformował w czwartek ukraiński koncern Ukrenerho. Uszkodzone zostały obiekty w zachodniej i centralnej części kraju.

Zmasowany atak rakietowy, do którego doszło w czwartek rano, spowodował problemy z dostawami prądu w kilku obwodach; od razu rozpoczęto prace naprawcze - czytamy w komunikacie. W czwartek rano między innymi z powodu działań zbrojnych bez prądu byli mieszkańcy prawie 400 miejscowości na Ukrainie.

10:07 W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

W momencie ataku na lotnisku znajdowało się co najmniej 12 samolotów bojowych Su-24 i Su-30, a także system przeciwlotniczy Pancyr. W Sakach okupanci zorganizowali też bazę szkoleniową operatorów dronów produkcji irańskiej Mohajer, wykorzystywanych przez Rosjan do ostrzeliwania celów na Ukrainie i przygotowywania ataków rakietowych - wyjaśniła SBU.

09:45 Dziękuję władzom Niemiec za przekazaną nam pomoc wojskową, zwłaszcza środki obrony powietrznej; wzmocnienie tego komponentu naszych sił zbrojnych jest szczególnie ważne w kontekście obrony infrastruktury cywilnej w obliczu nadchodzącej zimy - oznajmił w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z kanclerzem RFN Olafem Scholzem.

Dalsze dostarczanie Ukrainie wyrzutni przeciwlotniczych i przeciwrakietowych pozwoli skuteczniej chronić porty nad Morzem Czarnym. To z kolei umożliwi transport naszego zboża drogą morską, a także m.in. zachowanie historycznego dziedzictwa Odessy - podkreślił Zełenski, cytowany w nocy ze środy na czwartek na stronie internetowej biura (kancelarii prezydenta) Ukrainy.

09:26 Ukraina popełnia ogromny błąd. Wydaje się, że przynajmniej część rządu ukraińskiego i niestety wygląda na to, że także sam prezydent Wołodymyr Zełenski, zaczyna się fokusować na Niemcy i politykę prowadzoną przeciwko Polsce - oceniła w wywiadzie dla Interii b. premier, europosłanka PiS Beata Szydło.

Szydło była pytana w opublikowanym w czwartek wywiadzie m.in. o relacje polsko-ukraińskie w kontekście embarga na ukraińskie zboże.

08:16 Brak regularnych rotacji rosyjskich oddziałów walczących na Ukrainie jest jednym z najważniejszych powodów ich niskiego morale, uniemożliwia to też prowadzenie bardziej zaawansowanych szkoleń - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że w czwartek przypada rocznica ogłoszenia przez Władimira Putina "częściowej mobilizacji", w ramach której około 300 tys. rosyjskich rezerwistów zostało powołanych do służby na Ukrainie.

07:23 Rosyjskie wojska ostrzelały w nocy ze środy na czwartek budynek internatu w Chersoniu na południu Ukrainy; dwóch mężczyzn poniosło śmierć na miejscu, pięć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

Straszna noc w Chersoniu. Agresorzy trafili w internat, gdy jego mieszkańcy jeszcze spali. Zginęli mężczyźni w wieku 29 i 41 lat. Hospitalizowano czworo cywilów, stan zdrowia jednej osoby jest oceniany jako poważny - relacjonował gubernator w komunikatach publikowanych w mediach społecznościowych.

07:11 Co najmniej siedem osób zostało rannych w czwartek rano w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na stolicę Ukrainy Kijów; siły obrony powietrznej zestrzeliły nad miastem ponad 20 pocisków wroga - powiadomiły na Telegramie władze Kijowa, w tym mer Witalij Kliczko. Po godz. 6 na większości terytorium kraju ogłoszono ponownie alarm przeciwlotniczy.

Według wstępnych doniesień około 10 rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło w kierunku Ukrainy pociski manewrujące typu Ch-101, Ch-55 i Ch-555. Ukraińskie jednostki obrony przeciwrakietowej odparły zagrożenie, ale odłamki pocisków spadły na obiekty cywilne w Kijowie. Uszkodzono m.in. gazociąg i prywatne samochody. Spośród siedmiorga osób rannych, trzy zostały przewiezione do szpitali - relacjonuje rada miasta Kijowa i mer Kliczko.

05:57 Rosjanie przeprowadzili w czwartek nad ranem zmasowany atak rakietowy na pięć obwodów ukraińskich - podały lokalne władze. Eksplozje słychać było m.in. w Kijowie.

Obrona powietrzna odpierała atak rakietowy w obwodach kijowskim, czerkaskim, chmielnickim, charkowskim, rówieńskim i lwowskim. Wcześniej siły powietrzne Ukrainy poinformowały, że z rosyjskiego lotniska Olenia w obwodzie murmańskim wystartowało osiem bombowców Tu-95MS, zdolnych do przenoszenia rakiet manewrujących.

01:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę w Nowym Jorku na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silva. Obaj przywódcy omawiali m.in. sposoby zakończenia wojny na Ukrainie.

"Odbyliśmy dobrą rozmowę na temat znaczenia dróg prowadzących do budowania pokoju" – napisał Lula na Twitterze po spotkaniu z Zełenskim. Dodał, że obaj rozmówcy zobowiązali się do utrzymywania otwartego dialogu między swoimi krajami.