Ukraiński dron morski SBU zaatakował rosyjski okręt rakietowy

2023-09-14 17:07 aktualizacja: 2023-09-16, 11:23
Ukraińcy przeprowadzili atak na rosyjski okręt rakietowy. Fot. PAP/EPA/ANTON PEDKO (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińcy przeprowadzili atak na rosyjski okręt rakietowy. Fot. PAP/EPA/ANTON PEDKO (zdjęcie ilustracyjne)
Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.

21:37 Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby m.in. omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Oznajmił też, że Biden spotka się w Nowym Jorku z przywódcami krajów Azji Środkowej oraz Brazylii i Izraela.

20:35 Około 150 osób protestowało w piątek wieczorem w Berlinie przeciwko występowi rosyjskiej śpiewaczki Anny Netrebko w Operze Unter den Linden. Demonstrowano koło budynku Opery przed rozpoczęciem przedstawienia; uczestnicy protestu stali z ukraińskimi flagami, wznoszono okrzyki: "No Netrebko!" - informuje agencja dpa. Śpiewaczka do dziś nie zdystansowała się jasno od reżimu Władimira Putina.

20:11 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek poinformował o przeprowadzeniu rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat jej decyzji o nieprzedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE. Wyraził wdzięczność szefowej KE "za dotrzymanie słowa".

19:30 Prezydent Litwy Gitanas Nauseda pozbawił mieszkającą w Rosji łyżwiarkę figurową Margaritę Drobiazko litewskiego obywatelstwa nadanego jej przed 30 laty w trybie wyjątkowym za zasługi dla litewskiego sportu. Stosowny dekret szef państwa podpisał w piątek. Drobiazko publicznie popiera reżim Władimira Putina.

18:00 Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w piątek przez serwis Obozrevatel.

17:00 Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił rosyjski okręt rakietowy Samum w pobliżu Sewastopola - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.

Dron "Morski maluch" uderzył w czwartek w tylną część jednostki, powodując duże szkody, przez co okręt został unieruchomiony. Według źródeł Rosjanie musieli odholować okręt, by go wyremontować.

Źródła podały, że SBU wykorzystała eksperymentalny model drona morskiego, który może działać w czasie sztormu i ukrywać się za wysokimi falami. Podczas operacji wysokość fal w tym rejonie Morza Czarnego wynosiła 1,5-2 metry. 

15:20 Codziennie do niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy

Codziennie do ukraińskiej niewoli trafia kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

"Każdego dnia rejestrujemy przybycie dziesiątków Rosjan do ukraińskiej niewoli. Są wśród nich ci, którzy trafili do niewoli wskutek działań bojowych, i ci, którzy oddają się dobrowolnie" - powiedział Jusow, cytowany w piątek przez HUR. (https://t.me/DIUkraine/2853) 

Wcześniej w tym tygodniu ukraiński projekt „Chcę Żyć” działający pod auspicjami HUR, podał, że obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tys. zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli.

Projekt przekazał, że liczba zgłoszeń wzrosła znacząco od czasu specjalnej operacji, w efekcie której kapitan rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow uciekł z Rosji na Ukrainę śmigłowcem Mi-8. 

14:18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karimem Khanem. Zapewnił, że współpraca Ukrainy z MTK "przybliża realną odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie wojenne".

"Współpraca naszego państwa, wszystkich naszych instytucji ochrony prawa i Biura Prokuratora Generalnego, z Międzynarodowym Trybunałem Karnym ma charakter absolutnie systemowy i przybliża realną odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie wojenne" - napisał Zełenski na Telegramie.

"Pierwszym rezultatem" tej współpracy nazwał wydany przez MTK nakaz aresztowania Władimira Putina, który określił jako "historyczny". Dodał, że pojawią się też "wszystkie inne sprawiedliwe wyniki". (https://t.me/s/V_Zelenskiy_official)

14 września br. w Kijowie otwarto biuro MTK - największe przedstawicielstwo Trybunału poza jego siedzibą w Hadze.

MTK wydał nakaz aresztowania Putina w marcu br. Sędziowie uznali, że są realne podstawy, by sądzić, iż Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji

14:07 W wyzwolonej Andrijiwce nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, wieś jest zupełnie zniszczona

W wyzwolonej Andrijiwce w obwodzie donieckim nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej, bo wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin w piątek, kilka godzin po potwierdzeniu, że wieś jest pod kontrolą oddziałów ukraińskich.

12:00 21 sierpnia 2022 w rosyjskich sieciach społecznościowych ukazało się zdjęcie roznegliżowanego turysty pozującego na tle systemów S-400 w pobliżu Mołocznego - wsi oddalonej o kilka kilometrów od Eupatorii. Następnie ta lokalizacja została potwierdzona na podstawie innych fotografii z tego obszaru, również nieświadomie publikowanych przez turystów z Rosji - czytamy na portalu Radia Swoboda.

Opozycyjni dziennikarze powiadomili, że zdjęcia satelitarne wykonane 28 sierpnia 2023 roku, czyli ponad rok później i na krótko przed ukraińskim atakiem, potwierdziły, że pod Mołocznem rzeczywiście rozmieszczono rosyjskie systemy S-400.

W czwartek nad ranem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i marynarka wojenna tego kraju przeprowadziły atak na rosyjski system S-400 Triumf w pobliżu Eupatorii. Przy pomocy pocisków przeciwokrętowych Neptun i dronów zniszczono instalacje wroga o wartości około 1,2 mld dolarów - oznajmiły źródła w SBU w rozmowie z portalem Hromadske.

Jak przypomniały ukraińskie media, była to już druga taka operacja na półwyspie w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ 23 sierpnia celem stał się rosyjski system S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodnim wybrzeżu Krymu.

Ubiegłej nocy ukraińskie wojska ostrzelały stocznię w Sewastopolu na Krymie. Poważnie uszkodzone zostały dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny. Oba nie nadają się już do naprawy - powiadomił w środę przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.

10:12 Około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma obecnie trudności z dostępem do wody, urządzeń sanitarnych i środków higienicznych - ocenił w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina Saviano Abreu, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na Ukrainie.

Sytuacja w tym względzie pogorszyła się w czerwcu na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce, co doprowadziło do katastrofalnej powodzi. Zbiornik Kachowski, który niemal zamienił się w pustynię, był źródłem wody dla około 700 tys. osób - podkreślił przedstawiciel ONZ.

Jak poinformował, organizacje międzynarodowe wciąż mają poważny problem z dostarczeniem pomocy humanitarnej na okupowane przez Rosję tereny położone na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. "Nie możemy tam pojechać i sprawdzić na miejscu, jak wygląda sytuacja. Co gorsza, nie mogliśmy przedostać się na drugi brzeg rzeki i pomóc ludziom" - przyznał rozmówca Interfax-Ukraina.

W ocenie Abreu łączna liczba mieszkańców kraju, którzy potrzebują jakiejś formy wsparcia humanitarnego, wynosi obecnie 18 mln. To około połowy populacji Ukrainy.

09:55 W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że we wczesnych godzinach rannych 13 września wiele pocisków rakietowych uderzyło w stocznię Sewmorzawod w bazie morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i trafione zostały przechodzące konserwację w suchych dokach okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny klasy Kilo 636.3 Rostów nad Donem.

Jak wskazano, choć rosyjskie ministerstwo obrony bagatelizuje uszkodzenia okrętów, dowody z otwartych źródeł wskazują, że Mińsk prawie na pewno został funkcjonalnie zniszczony, a Rostów prawdopodobnie doznał bardzo poważnych uszkodzeń. Wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia okrętu podwodnego do służby prawdopodobnie potrwają wiele lat i będą kosztować setki milionów dolarów.

"Istnieje realna możliwość, że skomplikowane zadanie usunięcia wraku z suchych doków wyłączy je z użytku na wiele miesięcy. Stanowiłoby to dla Floty Czarnomorskiej poważne wyzwanie w utrzymywaniu floty. Utrata Rostowa pozbawia Flotę Czarnomorską jednego z czterech okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących, które odegrały ważną rolę w uderzeniu na Ukrainę i wzmocnieniu rosyjskiej siły na Morzu Czarnym i we wschodniej części Morza Śródziemnego" - napisano.

08:48 Nawet po inwazji Kremla na Ukrainę rozpoczętej w lutym 2022 roku bogaci Rosjanie bez przeszkód zakładali depozyty w bankach w Szwajcarii; dowodzą tego m.in. działania podejmowane przez członków rodziny Aleksandra Ponomarienki, prezesa moskiewskiej spółki wodociągowej Moswodokanał - ujawniły agencja AFP i niezależny rosyjski portal Moscow Times.

W czerwcu 2022 roku, krótko po masakrach dokonanych przez najeźdźców w ukraińskim Mariupolu, córka Ponomarienki, otwarcie popierającego wojnę, otworzyła konto w szwajcarskim banku Reyl i zdeponowała tam kwotę o wartości około 9,5 mln dolarów. Z kolei partnerka szefa Moswodokanału ulokowała w Szwajcarii ponad 30 mln dolarów.

Obie kobiety posiadają obywatelstwo jednego z państw UE i zezwolenie na pobyt w tym kraju, co pozwala im ominąć wszelkie ograniczenia. Niemniej, w tej sytuacji banki powinny wykazać się większą czujnością - ocenił w czwartek Moscow Times.

08:28 Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 17 dronów, które Rosjanie odpalili w nocy z czwartku na piątek w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy - podały na Telegramie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.

"Zniszczono 17 dronów typu Shahed 136 i 131 (wystrzelonych) z kierunku południowo-wschodniego" - oznajmiła armia w komunikacie. Drony zostały odpalone z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim w Rosji. 

Armia zaznaczyła, że wszystkie drony różnymi trasami podążały w kierunku obwodu chmielnickiego, regionu w zachodniej części Ukrainy.

08:10 Ataki podjęte przez Ukraińców na cele na okupowanym przez Rosję Krymie wskazują na błędy taktyczne i systemowe problemy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na półwyspie - ocenia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Analitycy komentują w ten sposób czwartkowy atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii, 68 km na północny zachód od Sewastopola. Według źródeł związanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowanych przez media ukraińskie, zniszczono tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Resort obrony w Moskwie ogłosił, że Rosjanie strącili drony ukraińskie nad Krymem, ale nie wspomniał o ukraińskim ostrzale rakietowym - zauważa ISW.

"Ostrzał sugeruje, że siły rosyjskie były nieprzygotowane do przechwycenia pocisków za pomocą tego systemu (S-400-PAP) lub nie były w stanie tego zrobić" - ocenia think tank. Przypomina, że 23 sierpnia Ukraińcy zaatakowali inny system S-400 w pobliżu Ołeniwki, również na okupowanym Krymie. "Drugi w ciągu tygodni ostrzał ukraiński, którego celem był ważny rosyjski system przeciwlotniczy, wskazuje, że tego rodzaju błędy taktyczne mogą odzwierciedlać szersze, systemowe problemy rosyjskiej obrony powietrznej na okupowanym Krymie" - podsumowuje ISW.

07:50 W czwartek w Kijowie zaprezentowano pierwszy kombinezon kuloodporny przeznaczony dla kobiet służących w ukraińskiej armii i uczestniczących w wojnie z Rosją; kobiecy strój jest lżejszy od męskiego i uwzględnia różnice w budowie ciała pomiędzy kobietami i mężczyznami - powiadomił portal Ukrainska Prawda.

Dotychczas kobiety były zmuszone do korzystania z kombinezonów przeznaczonych dla mężczyzn. Nowy strój, zapewniający ochronę tułowia, szyi, pachwin i nóg, został opracowany przez kijowską firmę Ukrainian Armor na prośbę resortu obrony i żołnierek walczących na froncie - czytamy na łamach serwisu.

"Obecnie około 5 tys. kobiet służących w armii jest narażonych na podwójne ryzyko, ponieważ nie posiadają (odpowiednich strojów) ochronnych. Stanowi to dla nich zagrożenie zdrowia, a z psychologicznego punktu widzenia kobiety nie czują się bezpieczne. Są zmuszone do noszenia męskich, niewłaściwie dopasowanych kamizelek kuloodpornych" - zauważył producent nowych kombinezonów.

06:56 Sztab Generalny armii ukraińskiej podał w komunikacie, że miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim jest pod kontrolą ukraińską. Wcześniej ministerstwo obrony kolejno ogłaszało i dementowało wyzwolenie Andrijiwki.

Siły obrony "w toku działań szturmowych zajęły Andrijiwkę w obwodzie donieckim. Zadają wrogowi znaczne straty w sile żywej i sprzęcie i umacniają się na osiągniętych rubieżach" - oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie. 

Andrijiwka to jedna z miejscowości wokół Bachmutu - leży na południe od tego miasta. Od miesięcy wojska ukraińskie próbują okrążyć Bachmut, a w szczególności zająć wzniesienia koło Kliszczijiwki. Andrijiwka położona jest nieco dalej na południe; są to faktycznie - podobnie jak Bachmut i Kliszczijiwka - już tylko ruiny miejscowości, zniszczonej w toku ciężkich walk.

00:31 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma się pojawić w przyszłym tygodniu na Kapitolu podczas wizyty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, poinformowała AP.

Podróż Zełenskiego do USA ma miejsce w czasie, gdy Kongres debatuje nad zapewnieniem Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 21 miliardów dolarów, poinformowała AP.

Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu - podała w czwartek amerykańska telewizja NBC. Ukraiński prezydent odwiedzi Nowy Jork w ramach tygodnia wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Telewizja NBC powołała się na ukraińskich oficjeli, jednak nie podała terminu spodziewanego spotkania. Nie jest też jasne, czy dojdzie do niego w Nowym Jorku, czy w Waszyngtonie.

21:57 W przededniu Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek w Kijowie z dziesiątkami rabinów i zaapelował o większe wsparcie ze strony Izraela - pisze "Jerusalem Post". Według Zełenskiego, pomoc ta ułatwiłaby Ukrainie przyjęcie dziesiątek tysięcy żydowskich pielgrzymów.

Obecny na spotkaniu rabin Humania Jan wyraził wdzięczność Zełenskiemu za ułatwienie corocznej pielgrzymki i gorąco zaapelował o jego interwencję w imieniu Żydów, którzy obecnie przebywają na granicach, starając się dotrzeć do Humania, w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie, na rozpoczynające się w piątek święto.

W odpowiedzi Zełenski wyraził nadzieję na "większe wsparcie ze strony Izraela", które "ułatwiłoby Ukrainie zadanie przyjęcia dziesiątek tysięcy osób, które mają odwiedzić Humań".

Izraelskie media zwracają uwagę, że nie zważając na zagrożenie rosyjskimi atakami rakietowymi i ostrzeżenia premiera Benjamina Netanjahu, który przypomniał w niedzielę, że "Bóg nie zawsze chronił Żydów w Europie i na Ukrainie", tysiące pielgrzymów przybyło do Humania, aby świętować żydowski Nowy Rok.

21:38 Zachód musi przestać dreptać w miejscu i wysłać więcej broni Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie ryzykuje katastrofą, jaką byłaby wygrana Władimira Putina - napisał w czwartek były brytyjski premier Boris Johnson w tygodniku "The Spectator".

Johnson pisze, że kilka dni temu będąc ponownie na Ukrainie przekonał się po raz kolejny, że Ukraińcy nie poddadzą się ani nie pójdą na żaden kompromis terytorialny z Rosją.

"Jest tylko jedna rzecz, której od nas chcą, a jest nią broń, by dokończyć robotę - dlatego po prostu nie rozumiem, dlaczego wciąż drepczemy w miejscu. Dlaczego zawsze jesteśmy tacy powolni? Jak możemy spojrzeć tym ludziom w oczy i wyjaśnić to opóźnienie? Przez całą wojnę nie docenialiśmy Ukraińców i przecenialiśmy Putina, a dziś robimy to samo" - przekonuje były brytyjski premier.

21:33 Co tydzień mamy kolejne potwierdzenia tego, że władze białoruskie uczestniczą w nielegalnym wywożeniu dzieci z Ukrainy - przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, cytowany w czwartek przez agencję Ukrinform.

"Będę robić wszystko, by każdy, kto brał udział w nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci, poniósł karę zgodnie z prawem. W kwietniu bieżącego roku publicznie oświadczyłem (...), że mamy informacje dotyczące osobistego udziału tak zwanego, nieuznawanego prezydenta (Alaksandra) Łukaszenki w procesie deportacji ukraińskich dzieci" - powiedział Łubinec.

Jak dodał, proces ten rozpoczął się w czasie okupacji obwodu kijowskiego przez wojska rosyjskie i wciąż trwa. "Praktycznie co tydzień otrzymujemy coraz to nowsze potwierdzenia tego, że władze Białorusi biorą w tym procesie udział. Oczywiście chcemy, żeby ich działania zostały przeanalizowane i osądzone" - oznajmił rzecznik.

21:21 Wysłannik papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi rozmawiał w Pekinie z przedstawicielem chińskiego rządu o potrzebie poszukiwania sposobu na zakończenie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Spotkanie odbyło się w „otwartej i serdecznej atmosferze” – ogłosił w czwartek Watykan.

Kardynał Zuppi spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rządu Chin ds. Eurazji Li Huiem, który został wcześniej w tym roku wyznaczony na delegata władz ChRL ds. „kryzysu ukraińskiego”, jak Pekin określa rosyjską inwazję na Ukrainę.

Spotkanie „odbyło się w otwartej i serdecznej atmosferze” i „było poświęcone wojnie na Ukrainie oraz jej dramatycznym konsekwencjom” – poinformował Watykan w komunikacie. Według niego obie strony podkreślały „potrzebę połączenia wysiłków, by zachęcać do dialogu i znaleźć drogi wiodące do pokoju”.

21:02 Na radzie obronnej obwodu chersońskiego podjęto decyzję o obowiązkowej ewakuacji rodzin z dziećmi z miejscowości w tym regionie, które są stale ostrzeliwane przez rosyjskie wojska - poinformował w czwartek wieczorem szef władz tego obwodu na południu Ukrainy Ołeksandr Prokudin.

Wcześniej w czwartek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało, że w nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska dokonały ostrzału artyleryjskiego miejscowości w gminie Biłozerka w pobliżu Chersonia; zginął sześcioletni chłopczyk, a jego 13-letni brat walczy o życie w szpitalu. Pocisk trafił w dom mieszkalny. Troje sąsiadów, którzy próbowali udzielić pomocy poszkodowanym, również zostało rannych.

20:08 Błaganie Korei Północnej przez Rosję o pomoc to wyrok dla polityki Władimira Putina i powód do żartów, ale pociski to pociski, więc traktujemy działania Moskwy i Pjongjangu bardzo poważnie - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Historia od zawsze ma poczucie humoru. To, że Moskwa musiała błagać o pomoc Koreę Północną jest na pewno powodem do żartów, manifestacją rosyjskiej niewydolności i wyrokiem dla 23-letniej polityki Putina. Ale pociski to pociski. I Ukraina bardzo poważnie traktuje działania Moskwy i Pjongjangu oraz robi swoje kalkulacje" - napisał Podolak na platformie X, dawnym Twitterze.

Zaznaczył, że "to nie jest tylko sprawa Ukrainy". "Na zaangażowanie innych graczy, którzy otwarcie inwestują w wojnę w Europie i podkopują globalny porządek, musi być jasna odpowiedź. Nie oświadczenia" - dodał.

19:49 Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu - podała w czwartek amerykańska telewizja NBC. Ukraiński prezydent odwiedzi Nowy Jork w ramach tygodnia wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Telewizja NBC powołała się na ukraińskich oficjeli, jednak nie podała terminu spodziewanego spotkania. Nie jest też jasne, czy dojdzie do niego w Nowym Jorku, czy w Waszyngtonie.

Zełenski w tym roku wystąpi w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ubiegłym roku wyemitowano wideo z jego przemówieniem.

19:43 Ministerstwo obrony narodowej Rumunii poinformowało w czwartek o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń lotów w przestrzeni powietrznej nad północną Dobrudżą przy granicy z Ukrainą. W ostatnich dniach na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich dronów, które atakowały Ukrainę.

„Od środy 13 września ministerstwo transportu i infrastruktury wraz z ministerstwem obrony narodowej, jako odpowiedzialne za zarządzanie krajową przestrzenią powietrzną, wprowadziły dodatkowe ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej północnej Dobrudży przy granicy z Ukrainą” – powiadomił w komunikacie resort obrony Rumunii.

Jak wskazano, chodzi o tereny wzdłuż granicy pomiędzy miejscowościami Sulina i Gałacz, na głębokości 20-30 km, do wysokości 4000 metrów n.p.m. Powiadomienie NOTAM (Notice to Airmen) zostało przekazane oficjalnymi kanałami właściwym władzom lotniczym i wojskowym strukturom odpowiedzialnym za ruch lotniczy.

18:59 Ukraińskie siły uszkodziły w czwartek rano na Morzu Czarnym dwa okręty patrolowe typu Wasilij Bykow rosyjskiej floty - poinformowała ukraińska armia.

Jak podał StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych, jednostki zostały zaatakowane w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Poinformowano o "pewnych uszkodzeniach" okrętów. Nie podano więcej szczegółów.

18:31 Departament Stanu i resort finansów USA ogłosiły w czwartek sankcje wobec łącznie ponad 150 podmiotów i osób związanych z rosyjskimi elitami, przemysłem obronnym, energetyką, instytucjami finansowymi i technologicznymi. Wśród nich są też firmy działające w Finlandii i Turcji, zaangażowane w nielegalny eksport elektroniki używanej m.in. do produkcji rakiet.

Jak powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken, jego resort nałożył restrykcje na ponad 70 podmiotów i osób zaangażowanych w produkcję i eksport energii, w przemysł metalurgiczny i wydobywczy oraz na firmy omijające międzynarodowe sankcje.

Dodatkowo sankcjami objęto szereg podmiotów zaangażowanych w produkcję i naprawę rosyjskiego uzbrojenia, w tym rakiet manewrujących Kalibr, oraz na podmioty związane z najemniczą Grupą Wagnera i sprowadzające amunicję z Korei Północnej. Na listę sankcji trafił też gruziński oligarcha Otar Parcchaładze, który na polecenie rosyjskich służb miał brać udział w operacji wpływu na gruzińskie społeczeństwo.

16:48 Ze zdjęcia satelitarnego wynika, że trwa demontaż obozu rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera pod Osipowiczami na Białorusi - pisze w czwartek portal Radia Swoboda. Od 23 sierpnia zdemontowano ok. 60 dużych namiotów wojskowych, mogących pomieścić ok. 1000 osób.

Radio Swoboda powołuje się na zdjęcie satelitarne z 9 września przekazane redakcji przez serwis Planet Labs.

Stopniowa likwidacja obozu rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia, na długo przed katastrofą samolotu w Rosji, w której 23 sierpnia zginął właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Od początku sierpnia w obozie zdemontowano co najmniej 160 namiotów z 273, które zostały tam rozstawione.

Na razie nie wiadomo, dokąd przenoszone są namioty i czy najemnicy opuścili terytorium Białorusi - zauważa Radio Swoboda.

16:42 W Kijowie otwarto biuro Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) - poinformowali w czwartek ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin i prokurator MTK Karim Khan. Biuro w Kijowie jest największym przedstawicielstwem Trybunału poza Hagą.

Działanie biura pomoże we wzmocnieniu współpracy między Ukrainą i MTK - podkreślił Kostin. Podziękował Khanowi za pracę na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni międzynarodowych.

"Wśród wyników tej pracy jest historyczny nakaz aresztowania Putina i (rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii) Lwowej-Biełowej, który prawie pół roku temu wydał MTK" - dodało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

16:36 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar skorygowała w czwartek swój wcześniejszy post o wyzwoleniu przez siły ukraińskie miejscowości Andrijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. „Sytuacja jest bardzo skomplikowana i zmienna” – napisała na Telegramie.

W kolejnym poście Malar powiadomiła, że „w Andrijiwce jest pewien sukces i w chwili obecnej trwają ciężkie walki".

Dodała, że siły ukraińskie posuwają się do przodu na kierunku bachmuckim.

16:15 MSZ Rosji poinformowało w czwartek o uznaniu za osoby niepożądane dwóch amerykańskich dyplomatów, pracujących w Moskwie. Według strony rosyjskiej sekretarz ambasady USA Jeffrey Sillin i jego zastępca David Bernstein zajmowali się działalnością szpiegowską i muszą opuścić stolicę Rosji w ciągu siedmiu dni.

Decyzję o wydaleniu dyplomatów rosyjskie MSZ przekazało na ręce ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy. Resort poinformował, że Sillin i Bernstein kontaktowali się z obywatelem Rosji, który z kolei współpracował z "obcym państwem".

"Wymienione osoby prowadziły nielegalną działalność, utrzymując kontakt z obywatelem Rosji R. Szonowem, oskarżonym o +tajną współpracę+ z obcym państwem" – oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych, cytowany przez agencję Reuters.

15:44 Siły ukraińskie wyzwoliły miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – oznajmiła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że na kierunku bachmuckim w tym regionie wojska ukraińskie posuwają się do przodu, wypierając siły rosyjskie.

„Na północnym skrzydle wróg usiłuje odbić stracone pozycje” – poinformowała wiceminister na Telegramie. 

Podkreśliła też, że siły ukraińskie z powodzeniem posuwają się do przodu na południowym skrzydle.

12:42 Nie tylko rozumiemy, ale znakomicie wiemy jak bardzo dzisiaj Ukraina potrzebuję naszej zwartej, wspólnej polityki wsparcia i jak bardzo groźny jest odradzający się rosyjski imperializm – mówił w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas Forum w Krynicy-Zdroju uczestniczył razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą w panelu dyskusyjnym "Polska i Litwa – szaniec przeciw tyranii ze Wschodu. Dziedzictwo, współpraca przyszłość".

Duda podkreślił, że wspólnie z Litwą mamy wiele setek lat wspólnej historii za sobą i wspólnych tragedii, które razem przeżyliśmy, jak choćby powstanie styczniowe. Jak dodał, relacje Polski i Litwy są obecnie znakomite, także "z uwagi na bieg zdarzeń", współpracę gospodarczą w UE i w ramach projektów infrastrukturalnych Trójmorza oraz w kwestii energetyki.

12:25 Wśród obserwatorów nielegalnych rosyjskich wyborów przeprowadzonych na tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy znalazł się m.in. członek zespołu prawnego zbrodniarza wojennego Radovana Karadżicia oraz doradca byłego prezydenta Bośni i Hercegowiny Milorada Dodika - podaje serbska redakcja Radia Wolna Europa.

Informację o obecności na wschodzie Ukrainy serbskiego prawnika Gorana Petronijevicia opublikował inny obywatel Serbii - Dejan Berić, snajper walczący w szeregach prorosyjskich separatystów i samozwańczy reporter wojenny.

Srdzian Periszić - profesor filozofii i były doradca obecnego prezydenta Republiki Serbskiej (jednej z części autonomicznych BiH), w czasie, gdy pełnił on urząd członka trzyosobowego Prezydium BiH - przyznał w rozmowie z agencją SRNA, że jako obserwator odwiedził lokale wyborcze w Nowoazowsku, Mariupolu i Doniecku.

Na platformie X Periszić zamieścił nagranie zatytułowane "Odwiedziny w Donbasie", na którym widać też siedzącego obok Petronijevicia.

Petronijević do 2000 roku - czasu demokratycznych przemian w Serbii, towarzyszących obaleniu Slobodana Miloszewicia - pełnił funkcję sędziego, pracując m.in. w będącym wówczas częścią Serbii Kosowie. W maju 2000 r. skazał 150 kosowskich Albańczyków pod zarzutem terroryzmu na łącznie 1,6 tys. lat więzienia.

10:47 Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa - powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

Uderzenia dokonano przy pomocy pocisków rakietowych i dronów - dodał informator Reutersa, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Zniszczono system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf o wartości około 1,2 mld dolarów. Podczas operacji wykorzystano ukraińskie pociski przeciwokrętowe Neptun, które niedawno zostały przystosowane do atakowania celów naziemnych - oznajmiły źródła w SBU w rozmowie z portalem Hromadske.

Około godz. 5.30 czasu polskiego kanał na Telegramie Krymskij Wieter poinformował, że ukraińskie drony zaatakowały rosyjski system obrony przeciwlotniczej rozmieszczony pomiędzy miejscowościami Mołoczne i Ujutne, kilka kilometrów na zachód od Eupatorii. Lokalni mieszkańcy mieli widzieć karetki pogotowia i zastępy straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia

10:21 Przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskaliśmy od naszych agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni - poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

Uderzyliśmy w sewastopolską stocznię. Poważnie uszkodzono dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny - powiadomił w środę w godzinach porannych przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow. Jak później sprecyzował, zaatakowano okręty Minsk i Rostow na Donu, które zostały tak zniszczone, że nie nadają się już do naprawy.

"Agenci Ateszu i mieszkańcy Sewastopola pomogli w przeprowadzeniu ostrzału rakietowego na (jednostki) rosyjskiej floty w Sewastopolu. Ci agenci już ponad roku zbierają informacje wywiadowcze, a my potem przekazujemy je ukraińskiej armii. (...) Poprzedniej nocy wszyscy w Sewastopolu byli świadkami efektów naszej działalności" - powiadomił Atesz w środowym komunikacie na Telegramie

09:31 W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska dokonały ostrzału artyleryjskiego miejscowości w gminie Biłozerka w pobliżu Chersonia na południu Ukrainy Zginął sześcioletni chłopczyk, a jego 13-letni brat walczy o życie w szpitalu - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

Pocisk trafił w dom mieszkalny. Troje sąsiadów, którzy próbowali udzielić pomocy poszkodowanym, również zostało rannych - przekazano w komunikacie prokuratury na Telegramie.

W czwartek rano gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin powiadomił, że w ciągu minionej doby agresorzy 82 razy ostrzelali cele cywilne, wykorzystując w tym celu działa artyleryjskie, czołgi, samoloty, wyrzutnie rakietowe Grad, moździerze i drony. Jedna osoba zginęła, a osiem doznało obrażeń 

08:51 Ukraina zaczyna korzystać w swoich elektrowniach atomowych z zachodniego paliwa jądrowego, co jest ważnym krokiem w kierunku jej długoterminowego uniezależnienia się energetycznego od Rosji - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 10 września Enerhoatom, ukraiński operator elektrowni atomowych, ogłosił, że z powodzeniem napełnił reaktor w elektrowni atomowej w Równem przy użyciu wyprodukowanych na Zachodzie elementów paliwa jądrowego.

Wyjaśniono, że wszystkie ukraińskie elektrownie atomowe mają reaktory oparte na sowieckich konstrukcjach i do lutego 2022 r. Ukraina polegała na Rosji w zakresie paliwa jądrowego. Od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę Ukraina przyspieszyła plany dywersyfikacji dostaw.

08:09 Przedstawiciele rosyjskich władz coraz bardziej otwarcie wyrażają wątpliwości, czy inwazja na Ukrainę zakończy się zwycięstwem Kremla; świadczy o tym chociażby ostatnia reakcja ministra obrony Siergieja Szojgu, który na pytanie o możliwość wygrania wojny tylko bezradnie rozłożył ręce - poinformował rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

Od lutego i marca 2022 roku, czyli początku agresji na sąsiedni kraj, retoryka Szojgu uległa dużej zmianie. Po kilku tygodniach inwazji minister zapewniał, że jakoby "udało się wypełnić głównie zadania pierwszego etapu specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie wojny z Ukrainą - PAP)", "znacząco zmniejszono potencjał ofensywny ukraińskiej armii", a także "osiągnięto kontrolę nad przestrzenią powietrzną i praktycznie zniszczono lotnictwo (przeciwnika)".

07:35 Eksplozja w pobliżu Eupatorii na okupowanym przez Rosję Krymie; celem ataku rosyjski system obrony przeciwlotniczej

Ministerstwo obrony w Moskwie utrzymuje, że nad Krymem jakoby zniszczono 11 ukraińskich bezzałogowców - przekazał UNIAN.

Ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz zasugerował w komunikacie na Telegramie, że mógł brać udział w ataku na rosyjskie instalacje pod Eupatorią. "Dzień dobry, Eupatorio. Nie na darmo wybraliśmy się na spacer" - czytamy na profilu Ateszu.

Poprzedniej nocy, z wtorku na środę, przeprowadziliśmy skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu. Poważnie uszkodzone zostały dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i łódź podwodna - powiadomił kilkanaście godzin wcześniej przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Jusow.

#BREAKING – Ukrainian drones attacked the Crimean Peninsula overnight with a swarm of drones. A massive explosion is visible in the Yevpatoria direction. 11 drones have been allegedly shot down by the Russian air defense.

Subscribe https://t.co/SR3WUrLRp0#Russia #Crimea https://t.co/ZC5KtpyJRe pic.twitter.com/HHIq71mTeM

— Congratent Intel 🎌🇹🇼🎌 (@Congratent) September 14, 2023

04:58 Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zaprosił "w dogodnym terminie" prezydenta Rosji Władimira Putina do swojego kraju podczas spotkania w Rosji w środę - podała państwowa agencja KCNA. Putin miał zaakceptować zaproszenie.

Obie strony zgodziły się na dalsze wzmocnienie strategicznej i taktycznej współpracy w obliczu "militarnych zagrożeń, prowokacji i tyranii imperialistów".

Południowokoreański minister ds. zjednoczenia odpowiedzialny za stosunki z Koreą Północną Kim Young-ho wyraził zaniepokojenie współpracą wojskową między reżimem Kim Dzong Una a Rosją - podała w agencja prasowa Yonhap.

Dyktator Korei Północnej Kim Dzong Un, który w środę spotkał się na Dalekim Wschodzie Rosji z Władimirem Putinem, wyraził "pełne i bezwarunkowe" poparcie dla wszystkich działań Rosji, w tym inwazji na Ukrainę i stanowiska Kremla wobec Zachodu - poinformowała agencja Associated Press.