„W Domu Ukraińskim pielęgnujemy i rozwijamy tradycje ukraińskie, organizujemy wydarzenia kulturalne. Jednocześnie jesteśmy centrum dialogu polsko-ukraińskiego, edukacji obywatelskiej, prowadzimy warsztaty na temat uprzedzeń i stereotypów. Ale najważniejsze jest to, że jesteśmy miejscem przyjaznym, otwartym, mówiącym różnymi głosami, różnymi językami. Każdy kto tylko zechce, może czuć się tutaj bardzo dobrze” – powiedział w rozmowie z PAP Igor Horków, przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Dom Ukraiński wspiera też uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. Ostatnio zaangażował się też w pomoc mieszkańcom Śląska poszkodowanym podczas powodzi. „Przez miesiąc będziemy wysyłać naszych pracowników do udzielania pierwszej pomocy psychologicznej” – wyjaśnił Igor Horków.
Dom Ukraiński mieści się w okazałym budynku, w centrum miasta.
„Został wybudowany w 15 miesięcy ze składek społeczności ukraińskiej Przemyśla. To było rekordowe tempo” – podkreślił przewodniczący przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Historia tego miejsca rozpoczęła się w 1904 roku. W budynku mieścił się teatr, klub sportowy i kino. Kamienica przetrwał dwie wojny światowe. Po akcji „Wisła” w 1947 społeczności ukraińskiej odebrano nieruchomość.
Przełomowym był 2011 rok, kiedy po wielu latach starań Związek Ukraińców w Polsce wykupił od skarbu państwa budynek za 1 proc wartości. Zabytkowa kamienica wymaga jeszcze wielu remontów. „W części budynku zachowały się oryginalne parkiety, mamy odtworzone polichromie, zachowane są barierki, schody, płytki, kolorystyka drzwi i sala teatralna, która jest sercem budynku. Bardzo chcemy go wyremontować i przywrócić do pierwotnego wyglądu” – dodał Igor Horków.
Uroczyste obchody jubileuszu zaplanowano na trzy dni. Uczestniczą w nim mieszkańcy Przemyśla, społeczność ukraińska, uchodźcy, swój udział zapowiedzieli przedstawiciele dyplomacji ukraińskiej, samorządu województwa podkarpackiego i władze miasta. Przyjechali goście ze Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu, Elbląga, Krakowa i Wrocławia.
Jubileusz rozpoczął się w piątek od nabożeństwa przy grobie założyciela Domu Ukraińskiego - dra Teofila Kormosza. Wieczorem zagrał zespół z Kijowa – GG Hulayhorod.
Na sobotę zaplanowano główne uroczystości. Od rana można było zwiedzać Dom Ukraiński i poznać jego historię. Podczas koncertu galowego odbyła się prezentacja tradycji ukraińskich, wystąpiła śpiewaczka operowa Justyna Bluj w towarzystwie pianistki Dominiki Peszko. Był też występ przemyskiego zespołu śpiewu autentycznego "Krajka" a na koniec zagrali Haydamaky, czyli ukraiński zespół folk rockowy.
Niedzielny koncert Ukraińskiego Chóru Męskiego "Żurawli" kończy uroczystości. (PAP)
al/ malk/ mar/