Przewodniczący kapituły Alei prof. Krzysztof Zajas wyjaśnił, że wybierając honorowanych pisarzy, w 2023 postanowiono kierować się przede wszystkim względami merytorycznymi.
„Mamy do czynienia ze znakomitym poetą, prozaikiem i muzykiem, świetnie mówiącym po polsku, dobrze znanym i rozpoznawanym w kulturze i literaturze polskiej” – wskazał.
Według jurorów wyróżnienie Andruchowycza jest ukłonem w stosunku do wszystkich ludzi kultury Ukrainy.
Tablicę z brązu pisarz odsłonił osobiście. Widnieje na niej cytat, który sam wybrał: „Moja pamięć pozwala mi robić wszystko, czego zapragnę. Moja nadzieja nie ma granic”.
Wicedyrektor biblioteki Monika Sobota podała, że to już 21 płyta w Alei Pisarzy, nawiązującej do podobnych inicjatyw, honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.
Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
kw/