USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 250 mln dolarów

2023-08-29 21:45 aktualizacja: 2023-08-30, 06:47
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 mln dolarów. W skład pakietu wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS i dział artyleryjskich.

21:50 Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował we wtorek wieczorem na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej. O nowej, wartej 250 mln dolarów, transzy pomocy poinformował wcześniej tego dnia sekretarz stanu USA Antony Blinken.

21:00 Zyski spółek powiązanych z nieżyjącym już twórcą rosyjskiej armii najemniczej, znanej jako Grupa Wagnera, Jewgienijem Prigożynem, a świadczących usługi armii Rosji, wyniosły w 2022 roku ponad 50 mln USD; wśród beneficjentów jest firma z Francji - poinformował we wtorek rosyjski niezależny portal Wiorstka.

20:00 Rosyjski dziennikarz Michael Nacke i Rusłan Lewijew, szef projektu analitycznego Conflict Intelligence Team, zostali zaocznie skazani przez moskiewski sąd na kary 11 lat pozbawienia wolności za tzw. fake newsy o armii Rosji.

19:00 Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 mln dolarów. W skład pakietu wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS i dział artyleryjskich.

Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane również w systemach obrony powietrznej NASAMS. Dodatkowo pakiet zawiera dalsze dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i 105 mm, rakiety do systemów HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne Javelin i inną broń przeciwpancerną oraz ponad 3 mln nabojów, karetki i części zamienne.

Sprzęt wyceniany jest na 250 mln dolarów i pochodzi ze środków, które pozostały administracji w wyniku przeszacowania wartości poprzednich pakietów. Jest to 45. pakiet broni przekazywanej z magazynów USA ogłoszony od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji.

16:36 Wszelkie przejawy popierania „ruskiego miru” są niedopuszczalne – oświadczył we wtorek przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy, biskup Witalij Skomarowski, komentując słowa papieża Franciszka skierowane do młodych Rosjan.

„Ogromne niezrozumienie i ból wywołały wśród wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą fragmenty wystąpienia Ojca Świętego podczas wszechrosyjskiego spotkania młodzieży katolickiej, które odbyło się 25 września 2023 roku” – powiedział bp Skomarowski, cytowany na stronie internetowej Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy. 

13:39 Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tys. osób – poinformowało we wtorek Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

„Okupacyjna administracja otwiera punkty mobilizacyjne bezpośrednio na głównym nabrzeżu. Jeden z takich punktów działa w Ałuszcie. Związane jest to z tym, że Rosjanie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie” – przekazało przedstawicielstwo na Facebooku. (https://tinyurl.com/37e2vyep)

„Wezwania (do wojska) będą rozdawane w asyście funkcjonariuszy policji albo Rosgwardii. Szczególna uwaga będzie zwracana na tzw. uchylających się od służby. Okupanci planują zmobilizować do 30 tys. osób oraz zaciągnąć do 10 tys. żołnierzy służby zasadniczej” – czytamy.

13:25 Szwecja jest celem kampanii dezinformacyjnych obcych sił, stoją za nimi m.in. Rosja oraz Iran. Ich zamiarem jest podzielenie szwedzkiego społeczeństwa oraz nawoływanie do przemocy - oświadczył we wtorek minister obrony cywilnej Carl-Oscar Bohlin, ogłaszając zwiększenie zadań i budżetu Agencji Obrony Psychologicznej.

"Te same siły, które w 2022 roku stały za rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji o zabieraniu muzułmańskich dzieci przez szwedzkie służby socjalne teraz przekonują, że Szwecja stoi za akcjami palenia Koranu" - powiedział Bohlin na konferencji prasowej w Sztokholmie.

Minister obrony cywilnej poinformował, że w ostatnim czasie szwedzka policja, która wydaje zgody na publiczne manifestacje, stała się szczególnym celem kampanii dezinformujących. W ostatnich dniach organizacja związana z terrorystyczną Al-Kaidą w rozpowszechnianym w mediach społecznościowym nagraniu wideo nawołuje do zemsty i ukarania szwedzkich mundurowych. "Policja w Szwecji jest neutralna, nie ocenia przekazu demonstracji" - podkreślił Bohlin.

13:18 Dwie osoby zginęły, a dwoje dzieci zostało rannych w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, gdy samochód, którym jechali, wpadł na minę – poinformowała w środę policja obwodu czernihowskiego na Facebooku.

„Około godz. 19. (18. czasu polskiego we wtorek) policja otrzymała informację, ze w rejonie czernihowskim wyleciał w powietrze prywatny samochód osobowy. W wyniku eksplozji samochód się zapalił. Niestety kierowca i pasażerka zginęli. Dwoje dzieci zostało rannych” – napisano w komunikacie. Kierowca był policjantem.

Do zdarzenia doszło w pobliżu granicy z Białorusią.

13:04 Nieustanne ataki sił rosyjskich na szkoły w Ukrainie sprawiają, że tylko około jednej trzeciej dzieci w wieku szkolnym osobiście uczestniczy we wszystkich lekcjach i wiele odstaje w nauce od koleżanek i kolegów – poinformował we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Ponad połowa dzieci, których rodziny uciekły przed wojną do siedmiu państw, nie jest zarejestrowanych w krajowym systemie oświaty – podał UNICEF, wskazując na bariery językowe, przeciążone systemy oświatowe oraz problemy z dojazdem do szkoły.

Niektóre szkoły w Ukrainie zostały bezpośrednio trafione pociskami, a inne zamknięto w obawie przed rosyjskimi atakami. „W Ukrainie nieustannie trwają ataki na szkoły, co powoduje głęboki stres u dzieci pozbawia je bezpiecznego miejsca do nauki” – podkreśla UNICEF.

11:42 Tory kolejowe zostały uszkodzone w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej w wyniku wybuchu min po stronie ukraińskiej – poinformowało we wtorek Radio Swaboda, powołując się na prorządowe kanały białoruskie na Telegramie.

Do eksplozji doszło na zalesionym terenie w obwodzie żytomierskim w środkowej części Ukrainy około godz. 3.30 (godz. 2.30 w Polsce), w odległości 800 metrów od przejścia granicznego. Wskutek wybuchów uszkodzone zostało przęsło mostu oraz tory kolejowe.

11:26 Na Ukrainie rośnie przekonanie, że wojna z Rosją nie zakończy się szybko. Ponad 40 proc. badanych wyraża przekonanie, że będzie ona trwała jeszcze ponad rok – wskazują opublikowane we wtorek wyniki sondażu, przeprowadzonego na zamówienie Instytutu Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.

„Zwiększa się liczba respondentów nastawionych na długotrwałą wojnę z agresorem, co jest porównywalne z dominującymi wyobrażeniami o pożądanych cechach zwycięstwa” – wyjaśniono w komunikacie.

Jeszcze w grudniu 2022 roku przekonanie, że wojna będzie trwała ponad rok, wyrażało 26 proc. respondentów. W czerwcu bieżącego roku, kiedy przeprowadzony został najnowszy sondaż Instytutu Socjologii NAN, wskaźnik ten wzrósł do 42 proc.

83.5 proc. badanych uważa ponadto, że Ukraina zwycięży w wojnie dopiero wtedy, gdy powróci do granic z 1991 roku. Pozostałe odpowiedzi na pytanie, co będzie uważane za zwycięstwo, nie uzyskały nawet 5 proc. poparcia.

11:02 Rosnące koszty wojny przeciwko Ukrainie są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym, co może zagrozić stabilności ekonomicznej tego kraju – ocenia portal amerykańskiej telewizji CNN.

Portal podkreśla, że choć Władimir Putin podpisał pod koniec 2022 roku budżet „obronny” o równowartości 52 mld dolarów, to według dokumentu rządowego, do którego uzyskała wgląd agencja Reutera, aktualna prognoza wzrosła już do równowartości 101 mld USD, co stanowi prawie trzykrotność wydatków Rosji na obronę w 2021 roku.

„Te liczby prawdopodobnie nie doszacowują całkowitych wydatków Rosji na wojnę” – podkreśla CNN, powołując się na Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), według którego sumy podawane przez Rosję jako „budżet obronny” stanowią tylko trzy czwarte całkowitych wydatków wojskowych.

10:23 Władze Rosji zatwierdziły tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej przeciw Ukrainie – poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy, HUR. Propaganda Kremla ma skupić się teraz m.in. na masowej mobilizacji do ukraińskiej armii oraz malejącej wierze Zachodu w zwycięstwo Ukrainy.

Według HUR nowe tematy wojny informacyjnej przeciw Ukrainie omówiono na naradzie w administracji Władimira Putina 25 sierpnia. Uczestniczył w niej pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko, technolodzy polityczni oraz przedstawiciele mediów, biorących udział w operacjach informacyjnych.

09:04  Sześć osób cywilnych zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach w obwodach donieckim i chersońskim na wschodzie i południu Ukrainy – poinformowały we wtorek władze obwodowe na Telegramie.

W poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim poniosło śmierć pięć osób i również pięć odniosło obrażenia – przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dwie osoby zginęły w Dalnem, a po jednej w Tomsku, Łymanie i Wełykiej Nowosiłce. 

W ciągu ostatniej doby zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne w Chersoniu i rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim. Siły rosyjskie ostrzeliwały obwód 61 razy z różnych rodzajów broni – poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.

08:37 Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest pod pełną kontrolą sił obrony Ukrainy, ale nie można wykluczyć prowokacji lub dywersji ze strony przeciwnika – oznajmił we wtorek dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.

„Obecnie wszystkie rosyjskie jednostki lądowe zostały całkowicie wycofane z Białorusi i znajdują się w rezerwie połączonego zgrupowania wojsk Rosji, którego części prowadzą ofensywę na kierunku kupiańsko-łymańskim” na wschodzie Ukrainy - oznajmił Najew. Dodał, że nie są spodziewane istotne zmiany w pobliżu granicy z Białorusią. 

Generał zauważył przy tym, że we wrześniu ma się odbyć na terytorium tego państwa szereg wspólnych manewrów eurazjatyckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), które mogą zostać wykorzystane do wzmocnienia obecności wojskowej.

08:25 Choć od czasu inwazji na Ukrainę służba wojskowa w rosyjskich siłach zbrojnych stała się coraz bardziej lukratywna, władze Rosji nadal mają problemy z werbunkiem wystarczającej liczby ochotników - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 4 lutego 2022 roku Władimir Putin wspomniał, że porucznik otrzymuje 81 200 rubli miesięcznie, do października  2022 roku ogłosił, że nawet zmobilizowani szeregowi żołnierze będą otrzymywać 195 tys. rubli miesięcznie, a obecnie wielu młodszych stopniem żołnierzy służących na Ukrainie otrzymuje ponad 200 tys. rubli miesięcznie.

Zwrócono uwagę, że to ponad 2,7-krotnie więcej niż średnia pensja w Rosji, która wynosi 72 851 rubli, a 2,7-krotność średniej pensji w Wielkiej Brytanii wynosiłaby ponad 90 tys. funtów rocznie.

08:15 Rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystuje jednostki powietrznodesantowe do obrony pozycji zagrożonych podczas ukraińskiej kontrofensywy, co zapewne osłabi potencjał ofensywny sił rosyjskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Według ISW pododdziały niemal wszystkich formacji powietrznodesantowych działają na terenach objętych ukraińską kontrofensywą, co wskazuje na to, że siły rosyjskie mogą wykorzystywać stosunkowo elitarne jednostki do wzmacniania krytycznych odcinków frontu.

Think tank twierdzi, że opublikowane w niedzielę nagranie geolokacyjne pokazuje na przykład, że żołnierze 76. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej zostali skierowani prawdopodobnie z okolic Kreminnej w obwodzie ługańskim do wzmocnienia rosyjskich pozycji w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim.

07:16 Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Swiatosław Szewczuk oświadczył, że oczekuje wyjaśnienia sytuacji od papieża Franciszka w związku z jego wypowiedzią skierowaną do młodych Rosjan, w której poruszył imperialne wątki w historii Rosji.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Szewczuk wyraził nadzieję, że Franciszek wypowiedział się spontanicznie i jego słowa nie oznaczają popierania imperialistycznych ambicji Moskwy.

Chodzi o fragment wypowiedzi papieża na zakończenie rozmowy online z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu 25 sierpnia. Franciszek przechodząc z hiszpańskiego, w jakim przygotował swój tekst, powiedział po włosku: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami".

06:51 Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.

„Robotyne jest rubieżą, bardzo ważny punktem w bojach. Wyzwolenie tej miejscowości pozwala sądzić, że do początku sezonu złych warunków pogodowych, może przed początkiem zimy, nasze wojska będą mogły pochwalić się jakimś ważnym sukcesem. Chodzi przede wszystkim o przecięcie korytarza lądowego Rosjan” – powiedział PAP.

Analityk wskazał, że pierwszym celem armii Ukrainy będzie Tokmak, a za nim skieruje się ona na Melitopol. „Przecinają się tam ważne dla Rosjan trasy kolejowe, które łączą okupowany Donbas z okupowanym Krymem. Następnym krokiem będzie wyjście na wybrzeże okupowanego Morza Azowskiego, by nasze wojska nawisły nad armią rosyjską z dwóch stron” – wyjaśnił.

23:10 Ukraiński resort spraw zagranicznych zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". W ten sposób rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko odniósł się w poniedziałek do nagłośnionych przez media słów papieża, który trzy dni wcześniej na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami mówił o "wielkiej Rosji". Nuncjatura apostolska na Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretacje, według których papież zachęcał do "imperialistycznych idei".

Przedmiotem poważnych napięć stały się słowa wypowiedziane przez papieża na zakończenie zdalnej rozmowy z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu 25 sierpnia.

Franciszek przechodząc z hiszpańskiego, w jakim przygotował swój tekst, powiedział po włosku: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie".

21:44 Ukraina maksymalnie zwiększy skalę produkcji swojego przemysłu obronnego i będzie on dawał większe rezultaty – oświadczył w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.

"Przeprowadziłem dzisiaj odrębną naradę na temat ukraińskiej produkcji uzbrojenia" - poinformował Zełenski. Wymienił kolejno rodzaje produkcji: działa, amunicję, drony, pociski rakietowe i sprzęt opancerzony. Dodał następnie: "Maksymalnie zwiększamy zasięg produkcji. Ukraina może to zrobić, mamy fundusze".

21:23 Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi - powiedział w poniedziałek w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat.

Jak podała agencja Ukrinform, Romanow przedstawił wniosek do MTK z uzasadnieniem prawnym dotyczący ludobójstwa w Mariupolu.

"Liczba ofiar w Mariupolu mierzona jest w tysiącach i dziesiątkach tysięcy. Nie zdołaliśmy obecnie ustalić dokładnej liczby" - powiedział Romanow. Dodał następnie, że działacze uzyskali dane o około 100 tys. ofiar, opierając się na odliczaniu danych o ewakuowanych bądź deportowanych od liczby mieszkańców Mariupola. 

(PAP)