Utrudnienia komunikacyjne w Warszawie. Rozpoczął się strajk generalny maszynistów WKD [NASZE WIDEO]

2024-01-18 13:48 aktualizacja: 2024-01-18, 17:17
Strajk na WKD. Fot. PAP/Albert Zawada.
Strajk na WKD. Fot. PAP/Albert Zawada.
Punktualnie o godzinie 6 w czwartek rozpoczął się strajk maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Przed dwie godziny pociągi WKD nie kursowały. Tak samo będzie o godzinie 15 - pociągi będą stały do godziny 17.

Maszyniści chcą podwyżki pensji o 800 złotych brutto od stycznia. Spółka zaproponowała 500 złotych od marca. Maszyniści nie przystali na propozycję zarządu spółki. W oświadczeniu po środowym spotkaniu WKD podkreśliła, że w przypadku uwzględnienia postulatów związku zawodowego, pasażerów będzie musiała dotknąć już w tym roku znaczna podwyżka cen biletów, bez wprowadzenia której niemożliwe stanie się zbilansowanie realizowanej działalności przewozowej.

Sprawę skomentował wiceprezydent związku zawodowego maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski.

"Zarząd spółki ima się różnych działań. Jednym z tych działań jest straszenie pasażerów wzrostem cen biletów" - powiedział PAP.

"Przecież to nie musi się stać, bo przewozy WKD czy innymi kolejami są dofinansowywane i to dość mocno albo przez samorządy albo jak w przypadku IC przez państwo. I to one właśnie ponoszą lwią część kosztów. Cena biletów jest tylko dodatkowym elementem, który powoduje, że spółki mają środki finansowe na bieżąca działalność" - podkreślił.

Ocenił, że jeśli zarząd spółki decyduje się na strajk i już po pierwszej fali nie podejmuje żadnych działań, to znaczy, że idzie na pełen konflikt. "A to nie jest sytuacja dobra ani dla spółki, ani dla pracowników a tym bardziej dla podróżnych" - dodał.

Podkreślił, że strajk jest bezterminowy. "Ja na środowym spotkaniu złożyłem deklarację, że o każdej porze dnia i nocy jestem gotowy stawić się w celu zawarcia porozumienia. Bo dziś jedynym wyjściem jest zawarcie porozumienia. Ale musi ono realizować oczekiwania, jakie mają pracownicy. A one nie są wygórowane, bo to jest kwestia 300 zł i nie od marca, tylko do stycznia. W środę zaproponowaliśmy, że jesteśmy gotowi tę kwotę rozbić. Ale to też nie znalazło zrozumienia u zarządu" - powiedział.

Urząd marszałkowski, który jest większościowym udziałowcem w spółce, zaznaczył, że stroną prowadzącą rozmowy ze strajkującymi maszynistami jest Zarząd Spółki WKD.

"Władze spółki na bieżąco informują Zarząd Województwa o rozmowach ze strajkującymi i działaniach mających zabezpieczyć transport zastępczy w czasie zawieszonych połączeń z powodu strajku maszynistów" - przekazała rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego Marta Milewska.

Podkreśliła, że priorytetem władz województwa zawsze było zapewnienie godnych wynagrodzeń w swoich spółkach, w tym w spółkach kolejowych. "Dowodem tego są regularne w WKD podwyżki, o których informuje zarząd spółki w swoim komunikacie. Były one wprowadzane nawet w czasie pandemii" - dodała.

"Samorząd Województwa ma więc nadzieję, że strajkujący przyjmą oferowane im po raz kolejny podwyżki i powrócą do regularnej pracy, dzięki czemu pasażerowie będą mogli znów korzystać w pełnym wymiarze z usług przewoźnika" - przekazała.

Warszawska Kolei Dojazdowa poinformowała, że strajk generalny zostanie przeprowadzony w formie rotacyjnej, począwszy od 18 stycznia, w godzinach 6-8 oraz 15-17. W okresie tym nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na linii WKD. Pociągi objęte strajkiem zatrzymają się na najbliższej stacji lub przystanku osobowym. Wszystkie ważne bilety WKD będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej.

Przewoźnik zwrócił się z prośbą do wszystkich pasażerów o skorzystanie z pociągów uruchamianych przez spółkę Koleje Mazowieckie na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/ Główna/ Centralna oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/ Główna/ Centralna na podstawie wszystkich biletów jednorazowych i okresowych WKD.

Zarząd Transportu Miejskiego na czas strajku uruchomił dodatkową zastępczą linię autobusową ZA2, która pomoże pasażerom do/z okolic stacji Warszawa Salomea dojechać do innych linii komunikacji miejskiej w rejonie przystanku Łopuszańska 03.

"Bezpośrednio na nim można się przesiąść do autobusów linii 189 i 401; natomiast w Al. Jerozolimskich na przystanku Łopuszańska 01 zatrzymują się autobusy linii 187, 517 i 817" - przekazał ZTM.

Autobusy pojadą trasą: Łopuszańska 03 (przystanek przy ulicy Łopuszańskiej, w kierunku Mokotowa), Jutrzenki, WKD Salomea,  Środkowa, jezdnia serwisowa drogi S7, Al. Jerozolimskie, Łopuszańska 03. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

kno/