Uwaga na migrujące traszki. Inicjatywa #PatrzPodNogi

2024-02-29 07:13 aktualizacja: 2024-02-29, 10:43
Traszka zwyczajna - samiec, fot. Anna Maria Kubicka
Traszka zwyczajna - samiec, fot. Anna Maria Kubicka
Do wyjątkowo ciepłych w tym roku zbiorników wodnych migrują traszki zwyczajne i grzebieniaste. Chronione płazy są aktywne szczególnie w deszczowe dni po zmroku. O inicjatywie #PatrzPodNogi przypomniał Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W regionie wielkopolskim migracja traszek trwa nieprzerwanie od 5 lutego - podała w środę uczelnia w komunikacie.

Obecnie część zwierząt przebywa już w wodzie, której temperatura jest niezwykle wysoka jak na tę porę roku (nawet powyżej 7 stopni Celsjusza). Inne traszki stopniowo zbliżają się do zbiorników wodnych, w ciągu dnia wykorzystując kryjówki takie jak nory, szczeliny, martwe drewno, dziuple i podstawy drzew.

Traszki w Polsce zasiedlają drobne zbiorniki wodne zarówno w miastach, na wsiach, jak i na obszarach o bardziej naturalnym charakterze.

"Jednak jest ich coraz mniej, a nawet jeśli licznie występują, często umykają naszej uwadze. Pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do otaczającej nas przyrody, aby wspólnie chronić nasze unikalne gatunki płazów i ich siedliska" - zaapelował cytowany w komunikacie dr inż. Mikołaj Kaczmarski, specjalista herpetolog z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Wszystkie płazy i gady oraz ich siedliska są objęte w Polsce ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody.

W trosce o ochronę traszek przyrodnicy apelują m.in. o unikanie do prac konserwacyjnych lub porządkowych w obrębie zbiorników wodnych stanowiących siedliska rozrodcze płazów, aż do jesieni. Jednocześnie zalecają ograniczenie grabienia liści w strefie do 200 metrów od zbiorników wodnych. Nie powinno się też w takich miejscach usuwać drewna i zakrzaczeń oraz prowadzić prac związanych z wykopami.

W ochronie traszek pomogłoby ograniczenie wjazdu pojazdów do strefy "zielonej" (przynajmniej do 200 metrów od zbiorników wodnych), zwłaszcza po opadach deszczu i po zmroku - uważają przyrodnicy. Wszelkie interwencje związane z awariami powinny być prowadzone pod nadzorem przyrodniczym. A przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na miejsca udokumentowane obecnością płazów i patrzeć pod nogi.

Inicjatywa #PatrzPodNogi ma na celu zachowanie obecności płazów w środowisku naturalnym. Tegoroczną migrację na obszarze użytku ekologicznego można zobaczyć na filmie "Traszki Ratajskie" https://youtu.be/cEsDfqC_9B8 zamiszczonym na kanale YouTube Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. (PAP)

jos/