Uwaga! Nadchodzi niż Ciaran. Porywy wiatru nawet do 200 km/h

2023-11-02 14:18 aktualizacja: 2023-11-02, 19:19
Szkody w Hiszpanii, Fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ
Szkody w Hiszpanii, Fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ
Niż Ciaran da o sobie znać już dzisiaj w nocy. Można się spodziewać mocniejszych porywów wiatru. Wysoko w górach początkowo do 110 km/h a później w piątek w ciągu dnia nawet 160 km/h. Będzie bardzo niebezpiecznie - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. We Francji jest ofiara śmiertelna i ranni. Według prognoz porywy wiatru mogą tam dojść do 202 km/h.

Synoptyk zaznaczył, że niż Ciaran już daje o sobie znać w Europie Zachodniej.

"Francja, Belgia, Holandia, Benelux, Wielka Brytania - tam w niektórych miejscach porywy przekraczają miejscami nawet 200 km/h a we Francji zanotowano nawet 202 km/h" - wyjaśnił.

Przekazał, że Polska będzie na obrzeżach tego niżu a związany z nim front atmosferyczny będzie dawał o sobie znać już w nocy z czwartku na piątek.

"Możemy się spodziewać mocniejszych porywów wiatru, a w piątek jak już front dojdzie do Polski, to jeszcze dodatkowo opadów deszczu, które w części zachodniej (woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie) wyniosą do 20 l/mkw." - powiedział Walijewski.

Podkreślił, że porywy wiatru już w czwartek popołudniu mogą osiągać wartość prawie 100 km/h w południowej części kraju, ale w nocy będą osiągały wartość powyżej 100 km/h.

"Tak wiać będzie od dolnośląskiego po podkarpackie, w południowych powiatach tych województw. To będzie wiatr fenowy - halny. Natomiast w piątek może wiać z prędkością nawet do 110 km/h na tych obszarach" - dodał.

"Wysoko w górach początkowo do 110 km/h a później w piątek w ciągu dnia nawet 160 km/h. My synoptycy mówimy: w nocy i w piątek nie wychodzimy w góry. Tam będzie bardzo niebezpiecznie, nie ryzykujmy" - podkreślił.

Przekazał, że w pozostałej części kraju, w pasie od województwa dolnośląskiego, przez wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie, po warmińsko-mazurskie i podlaskie, porywy wiatru wyniosą do 70 - 75 km/h ale w całym kraju wiatr będzie odczuwalny.

"Będzie niebezpiecznie nadchodzącej nocy i w piątek. Na południu taki wiatr może łamać drzewa i uszkadzać budynki" - ostrzegł Walijewski.

Zaznaczył, że w sobotę sytuacja się uspokoi, nawet wyjrzy słońce, a w niedzielę znowu się zepsuje.

Burza Ciaran szaleje we Francji: zabity kierowca, 15 rannych osób

Szalejąca nad Francją burza Ciaran i huraganowe wiatry wiejące z prędkością ponad 200 km/h spowodowały śmierć kierowcy ciężarówki - zmarł na miejscu przygnieciony drzewem. 15 osób odniosło obrażenia, w tym siedmiu strażaków. W Roubaix na terenie kampusu odnotowano poważne obrażenia u kilku osób z powodu upadku drzewa.

Szef MSW Gerald Darmanin poinformował, że w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez burzę strażacy przeprowadzili 3500 interwencji i zmobilizowano ponad 1000 policjantów i żandarmów. "Nadal zapewniana jest pomoc osobom bezbronnym, odizolowanym" – oświadczył minister. W akcjach pomocy uczestniczy również 30 śmigłowców.

Według danych serwisu Meteo-France w czwartkowy poranek na szczycie Wieży Eiffla odnotowano podmuch wiatru o prędkości 139 km/h.

W wielu regionach kraju odnotowano największe podmuchy wiatru w historii pomiarów; ponad 200 km/godz.

Z powodu zagrożenia wstrzymano ruch na lotnisku Lille-Lesquin. Zakłócony jest również ruch pociągów wysokiej prędkości TGV na linii Paryż-Lille.

14 departamentów znajduje się w stanie pomarańczowego alarmu – podaje serwis Meteo France.

Huraganowe wiatry wyrywają drzewa z korzeniami i niszczą budynki. W Harfleur wiatr zerwał dach z bloku mieszkalnego.

Prefektura Finistere w Bretanii ogłosiła w czwartek rano zakaz poruszania się po drogach departamentu ze względu na "stan dróg utrudniany przez liczne przeszkody". Jedynymi dozwolonymi pojazdami są auta służb zdrowia i ratunkowych, organów ścigania oraz osób zmobilizowanych do zarządzania sytuacją.

W Cotes-d'Armor i Manche po drogach poruszać nie mogą się pojazdy ciężarowe ani środki transportu publicznego.

Transport między miastami został zakłócony w regionie Hauts-de-France.

Żaden samolot nie wylądował w czwartek od rana na lotnisku Beauvais w Oise, w paryskiej bazie tanich linii lotniczych Ryannair. Na terenie lotniska wszystkie zaplanowane na poranek loty zostały przekierowane lub odwołane.

Ponad 980 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu.

Z kolei minitornado przeszło zeszłej nocy przez miasto Vendays w departamencie Żyronda, powodując znaczne szkody – podaje stacja France Bleu. Według prefektury co najmniej 24 domy zostały uszkodzone.

Na północy kraju, m.in. w Belle-Ile-en-Mer fale są tak wysokie, że prawie przechodzą przez klify, sięgając nawet 20 metrów.

Władze miast dotkniętych huraganowymi wiatrami pozamykały lasy i parki dla odwiedzających. Ograniczono również ruch pojazdów w departamencie Finistere w północno-zachodniej Francji. 

Madryt: jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych wskutek sztormu Ciaran

W tragicznym zdarzeniu, do którego doszło przy przejściu dla pieszych przy stołecznej ulicy Almagro rannych zostało pięć osób. Ich życiu, jak twierdzą władze Madrytu, nie zagraża niebezpieczeństwo.

Służby medyczne Madrytu potwierdziły, że przygnieciona przez połamane drzewo kobieta zmarła po 13.00. W miejscu tragedii, jak poinformowano, konieczne było udzielenie pomocy psychologicznej rodzicom zmarłej kobiety.

Według świadków zdarzenia do wypadku doszło, kiedy silny podmuch wiatru przewrócił stojące przy ulicy drzewo na osoby przechodzące na zielonym świetle przez przejście dla pieszych.

Z powodu silnego wiatru, jaki przyniósł sztorm Ciaran, od niedzielnego wieczoru zamkniętych jest kilka linii kolejowych. Na części z nich, podobnie jak na kilkunastu drogach trwa usuwanie połamanych przez wichurę drzew.

Strażacy pracują też przy usuwaniu połamanych drzew oraz ich konarów na drogach. Część z nich spadła na zaparkowane samochody.

Do licznych zniszczeń doszło też w północnej Portugalii, gdzie od poniedziałkowego poranka sztorm Ciaran przewrócił kilkadziesiąt drzew oraz doprowadził do licznych podtopień. (PAP)

Marcin Zatyka,

Z Paryża Katarzyna Stańko ,

Marta Stańczyk

kw/