O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Bykowni pod Kijowem oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Ambasador Polski w Ukrainie Jarosław Guzy, attache obrony oraz polscy dyplomaci w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej złożyli wieniec przy pomniku oddając hołd żołnierzom, zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina i spoczywającym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem.

Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informacje o odnalezionych w Katyniu masowych grobach polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. 14 listopada 2007 r. uchwałą Sejmu RP 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

"Dzisiaj w warunkach wojny, która jest na Ukrainie, ta pamięć o Zbrodni Katyńskiej jest szczególnie ważna. Może to jest inna wojna (wojna Ukrainy z Rosją - PAP) dla Polaków. Dla Ukraińców to jest ciąg tych samych tragicznych, historycznych doświadczeń, których Ukraińcy w tej chwili doświadczają w najgorszym możliwy sposób. Bo ich cmentarze zapełniają się kolejnymi grobami" - powiedział dla PAP ambasador Polski w Ukrainie Jarosław Guzy.

"Dla Polaków ten dzień jest niezwykle istotny ze względu na pamięć, na tożsamość i doświadczenie, które każe nam pamiętać o tym, doprowadza nas do tego, czego powinniśmy unikać, co powinniśmy robić, żeby te doświadczenia nigdy się nie powtórzyły" - podkreślił Jarosław Guzy.

"Tutaj w Kijowie szczególnie mocno to widać, że zakończenie tej wojny z porażką Rosji jest czymś, co może tę tragiczną serię przerwać, zarówno w dziejach Polski, jak i Ukrainy" - oświadczył ambasador.

W położonym tuż u granic ukraińskiej stolicy lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

Polaków, którzy pochowani są w Bykowni, zgładzono na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, tej samej, której skutkiem było zamordowanie w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie (obecnie Twer).

Cmentarz w Bykowni jest, obok charkowskich Piatichatek, jednym z dwóch cmentarzy katyńskich znajdujących się na terytorium Ukrainy. Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni został otwarty w 2012 roku.

Z Bykowni Iryna Hirnyk (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/ArtService

    Andrzej Duda: to było ludobójstwo, wymordowano z premedytacją ważną część polskiej elity

  • Obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Donald Tusk: zło, które było źródłem zbrodni katyńskiej, nadal czai się wokół nas

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Art Service

    Andrzej Duda: niech Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jednoczy nas – Polaków

  • Obchody 85. rocznicy zbrodni katyńskiej. Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fot. PAP/Rafał Guz

    Kidawa-Błońska: Zbrodnia Katyńska to bolesna rana i przestroga by wystrzegać się zła i kłamstwa

Serwisy ogólnodostępne PAP