W środę w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami będą występować opady deszczu, na południu kraju należy się spodziewać ok. 12 mm wody na metr kwadratowy, na Pomorzu Wschodnim ok. 10 mm. W górach spadnie śnieg, w Tatrach przybędzie ok. 10 cm.
Temperatura maksymalna wyniesie od 7 do 10 stopni Celsjusza. Chłodniej na północnym wschodzie i w terenach podgórskich - od 4 do 6 stopni.
Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, powieje z kierunku zachodniego. Jedynie na Wybrzeżu skręcać będzie na północ.
Porywy wiatru nad morzem i na Pomorzu Wschodnim jeszcze przed południem osiągną prędkość do ok. 70 km/h. Na południu i w centrum kraju w ciągu dnia wyniosą ok. 60-65 km/h. W Tatrach wiatr powieje z prędkością do 90 km/h, w Sudetach do 100 km/h, w górach będą także zawieje i zamiecie śnieżne.
"Na razie nie ma warunków do uprawiania narciarstwa"
Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, a miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy. W Tatrach zapowiadane są dalsze opady śniegu, ale na razie nie ma warunków do uprawiania narciarstwa – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN).
Powyżej 1600 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, a wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, na bardzo stromych lub ekstremalnie stromych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
❄️W ostatniej dobie grubość pokrywy śnieżnej nie uległa znacznej zmianie. Tylko na Śnieżce zanotowano dodatkowy 1 cm śniegu.#IMGW #meteoimgw #góry #śnieg
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 15, 2023
Fot. M. Trzebunia pic.twitter.com/3t5MImtKsP
„Powyżej górnej granicy lasu zalega świeży śnieg, który w wyższych partiach Tatr jest nieprzetarty - wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków” – informują służby TPN.
Wybierając się w wyższe partie gór, należy zabrać zimowy sprzęt turystyczny taki jak: raki, czekan, kask, oraz lawinowe ABC – to jest detektor lawinowy, sonda i łopatka. Miejscami na szlakach występują oblodzenia, a dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur.
W nocy deszcz ze śniegiem na północy i południu kraju
W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami występować będą opady deszczu. Na północy i północnym wschodzie kraju oraz na terenach podgórskich Karpat i na Podhalu należy się również spodziewać deszczu ze śniegiem i śniegu. Wysoko w Tatrach spadnie ok. 5 cm śniegu.
Miejscami w północnej połowie kraju tworzyć się będą mgły, które ograniczą widzialność do 200 metrów.
Noc ze środy na czwartek będzie chłodna, zwłaszcza na północy kraju. Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 stopni do 1 stopnia na plusie. Na południu kraju termometry pokażą do 4-5 stopni Celsjusza.
Wiatr będzie zachodni, przeważnie słaby, jedynie na południu kraju okresami umiarkowany. Miejscami porywy osiągną początkowo prędkość do ok. 55 km/h, później nieco osłabną.(PAP)
Autorka: Agnieszka Lipska
mmi/