Jak podała SG na platformie X, minionej doby zanotowano ponad 40 prób przekroczenia granicy. "Za pomocnictwo zatrzymano ️dwie osoby. W kierunku polskich patroli rzucano kamieniami" - napisano.
W Podlaskiem doszło do 29 prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy w okolicach Narewki, Białowieży, Czeremchy i Lipska - podała w piątek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.
Poinformowała, że w okolicach Lipska granicę forsowało dziewięć osób. Zwróciła uwagę na konferencji prasowej podsumowującej siedem tygodni funkcjonowania strefy buforowej w powiecie hajnowskim, że Lipsk (powiat augustowski) w ostatnim czasie jest nowym kierunkiem nielegalnego przekroczenia granicy znacznie oddalonym od tzw. bufora.
Nadal mają miejsce agresywne zachowania ze strony migrantów, którzy atakują polskie patrole. Zdanowicz podała, że w okolicach Czeremchy podczas forsowania granicy migranci zaatakowali kamieniami polskie patrole.
Z danych przekazanych przez SG wynika, że kilkanaście osób próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę w Lubelskiem.
Rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki potwierdził w piątek PAP, że służby udaremniły próbę nielegalnej migracji. "Była próba przekroczenia nielegalnego granicy przez grupę osób. Obecnie prowadzimy czynności związane z tą sprawą" – powiedział.
Nie ujawnił żadnych innych szczegółów, zasłaniając się dobrem prowadzonego postępowania, mającego na celu ustalenie organizatorów nielegalnej migracji.
Granica z Białorusią w woj. lubelskim liczy ponad 170 km i na całej długości przebiega wzdłuż rzeki Bug. Sienicki powiedział, że na ogół dochodzi tam do pojedynczych przypadków prób nielegalnego przekraczania granicy; od początku roku straż graniczna w woj. lubelskim zatrzymała około stu osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.
Natomiast z danych POSG wynika, że od początku roku było w Podlaskiem ponad 21,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Osoby próbujące przedostać się do Polski pochodziły z 41 krajów. W lipcu zanotowano ponad 1,3 tys. takich prób, a w czerwcu ponad 3,7 tys.
Na 186 km granicy z Białorusią w Podlaskiem stoi zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Zabezpieczenia - zarówno zapora fizyczna jak i elektroniczna - mają być wzmocnione do października.
Zapora elektroniczna powstaje również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. (PAP)
grg/