W pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia, w Kościele katolickim rozpoczyna się nowym rok liturgiczny. Zgodnie z tradycją, Kościół w Polsce przygotował na ten czas nowy program duszpasterski, który tym razem będzie przebiegał pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".
"Tegoroczny temat ma zachęcić wiernych do bardziej świadomego i aktywnego uczestniczenia w życiu Kościoła" – powiedział przewodniczący KEP w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
Abp Gądecki zaznaczył, że "każdy katolik - zarówno duchowny, konsekrowany jak i świecki, powinien zadać sobie pytanie: Na ile wspólnota Kościoła jest jego wspólnotą? Na ile się z nią utożsamia i nią żyje?".
Zwrócił uwagę, że z naszej relacji z Bogiem wynika zaangażowanie w życie wspólnoty Kościoła, a więc w życie parafii, diecezji. W związku z tym, jak zaznaczył abp Gądecki, trzeba najpierw podjąć refleksję nad naszą osobistą więzią z Chrystusem - wskazał duchowny.
"Niech Maryja, Matka Kościoła, i św. Józef pomagają w stawaniu się coraz bardziej żywym i dynamicznym Kościołem" – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Wzorem lat poprzednich Komisja Duszpasterstwa KEP przygotowała na ten rok duszpasterski pięć zeszytów tematycznych.
Pierwszy zeszyt teologiczno-pastoralny ma charakter teoretyczny. Drugi – homiletyczny – jest zbiorem myśli wpisanych w pewien klucz, który może pomóc w tworzeniu dobrych homilii w całym roku liturgicznym. Trzeci – liturgiczny – zawiera 12 scenariuszy wprowadzających do nabożeństw i mszy św., sprawowanych w pierwsze czwartki miesiąca, skoncentrowanych wokół adoracji Jezusa Eucharystycznego i modlitwy za kapłanów. Materiały zawarte w czwartym zeszycie katechetycznym mogą być wykorzystane w formacji członków parafialnych rad duszpasterskich i w pracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania.
Piąty zeszyt, maryjny, zawiera inspiracje homiletyczne na święta i nabożeństwa maryjne. W tym roku jest on w sposób szczególny dedykowany członkom najliczniejszej wspólnoty w Kościele katolickim w Polsce jaką jest Żywy Różaniec. Według danych do tej grupy należy w kraju ponad 2 mln osób.
W tym roku przygotowano także specjalne materiały dla rodzin, zwłaszcza tych, które z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą się formować we wspólnotach lub grupach parafialnych, albo chcą czegoś więcej. (PAP)
Autorka: Magdalena Gronek
mmi/