W Serbii zatrzymano członków gangu przemytników ludzi. Za przerzut na Węgry pobierali ponad 2 tys. euro od osoby

2023-11-03 17:48 aktualizacja: 2023-11-03, 17:52
Zatrzymanie podejrzanego, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DPA/Boris Roessler
Zatrzymanie podejrzanego, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DPA/Boris Roessler
W piątek na terenie Belgradu i położonej w pobliżu granicy z Węgrami Suboticy zatrzymano siedmiu członków gangu przemytników ludzi, którzy za przerzut na granicę strefy Schengen pobierali opłatę w wysokości 2350 euro od osoby - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Serbii.

Serbska policja podała, że zatrzymani są podejrzewani o nielegalne przewiezienie przez granicę serbsko-węgierską kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów. Działali co najmniej od kwietnia do połowy lipca bieżącego roku.

Podejrzanych zatrzymano na 48 godzin, po upływie których zostaną przekazani prokuraturze.

W czwartek w trakcie akcji serbskiej policji ujęto ponad 700 nielegalnych imigrantów. MSW zaznaczyło, że "w nadchodzących dniach policja podejmie wzmożone działania i zaangażuje wszystkie siły, by zwalczać nielegalną imigrację".

Serbia znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję i Macedonię Północną. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych, prowadzących do Unii Europejskiej.

Władze Serbii, Węgier i Austrii nawiązały współpracę graniczną w celu ograniczenia napływu imigrantów, a Belgrad zobowiązał się do dostosowania zasad polityki wizowej do wymogów UE, by powstrzymać napływ nielegalnych migrantów na Zachód. Osoby te przybywają do Serbii legalnie, a następnie w sposób niezgodny z prawem próbują przekroczyć granicę ze strefą Schengen.

Dane serbskiego resortu spraw wewnętrznych wskazują, że w 2022 roku policja "uniemożliwiła 66 tys. nielegalnych prób przekroczenia granicy - ponad dwukrotnie więcej niż w latach poprzednich". W 15 centrach tymczasowych w Serbii przebywa ok. 2,7 tys. uchodźców i migrantów - wynika z danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). (PAP)

sma/