W święto Wojska Polskiego PSL zaprezentuje projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym

2024-08-14 07:28 aktualizacja: 2024-08-14, 14:32
Wicepremier, minister brony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Wicepremier, minister brony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W czwartek, w święto Wojska Polskiego, przy okazji składania kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa w Warszawie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentuje założenia projektu o wychowaniu patriotycznym - poinformował PAP jeden z posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przygotowanie projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym szef Ministerstwa Obrony Narodowej i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział pod koniec lipca. Jak wskazał, chodzi m.in. o przepisy normujące kanony historyczne i literackie w polskiej szkole, a także edukację krajoznawczą. Zaznaczył wówczas, że "wartości takie, jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu".

Jak dowiedziała się PAP, założenia tego projektu zostaną ujawnione w czwartek, 15 sierpnia w święto Wojska Polskiego. "Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przy okazji składania kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa zaprezentuje założenia projektu o wychowaniu patriotycznym" - powiedział PAP jeden z posłów PSL.

Rzeczniczka klubu PSL-TD Magdalena Sroka doprecyzowała, że prezentacja projektu odbędzie się o godz. 8.30.

Ministra edukacji Barbara Nowacka, pytana w zeszły czwartek w TVN24, czy przedmiot wychowanie patriotyczne to dobry pomysł - zwróciła uwagę, że w szkołach takowe już jest. "Świetnie prowadzone" – podkreśliła.

Przypomniała, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: "Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna".

"To przecież z mojej inicjatywy wraz z (wice)premierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program 'Edukacja z wojskiem', który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej" – przypomniała minister.

Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany. "Razem z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy umowę ramową, jak będzie wyglądała kolejna edycja" – powiedziała wówczas Nowacka.

Ministra edukacji zaznaczyła też, że "nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu". Dopytywana, czy zatem wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest niepotrzebne, Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

"Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską - ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r." – dodała.

Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. 

Autor: Edyta Roś

grg/