W tych miastach będzie druga tura

2024-04-07 21:11 aktualizacja: 2024-04-08, 08:26
Lokal wyborczy (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Lokal wyborczy (zdjęcie ilustracyjne), fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Kandydaci na prezydenta Wrocławia, Krakowa oraz Rzeszowa przechodzą do drugiej tury wyborów według sondażu Ipsos dla Polsatu TVN i TVP.

Wrocław

O urząd prezydenta Wrocławia ubiegali się też Łukasz Kasztelowicz (KW PiS), który według sondażu exit poll zdobył 13,7 proc. głosów, Jerzy Michalak (KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy") - 7,9 proc. głosów, Robert Grzechnik (KWW Konfederacja) - 4,8 proc. głosów i Grzegorz Prigan (KWW Wrocławianie dla Wrocławian) - 3,2 proc. głosów.

Według sondażu frekwencja we Wrocławiu wyniosła 48,2 proc.

Jacek Sutryk (KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy) startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Sutryk zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej. O poparcie KO i start w wyborach na prezydenta Wrocławia zabiegał też poseł, szef dolnośląskiej PO Michał Jaros. Ostatecznie KO nie wystawiła jednak swego kandydata na prezydenta Wrocławia.

Posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar została poparta m.in. przez byłego wieloletniego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. W wyborach samorządowych w 2018 r. Dutkiewicz wspierał na swojego następcę obecnego prezydenta miasta Jacka Sutryka, który był wówczas dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na początku marca 2024 r. Dutkiewicz skrytykował jednak prezydenturę Sutryka i zaapelował do niego, aby wycofał się z wyborów.

W 2018 r. wybory w pierwszej turze wygrał Jacek Sutryk zdobywając 50,2 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka Zjednoczonej Prawicy posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka z poparciem 27,5 proc. głosów.

Kraków

Z sondażu exit poll wynika, że Miszalski i Gibała za dwa tygodnie spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta stolicy Małopolski. Według tego badania kolejne miejsca zajęli: poseł PiS Łukasz Kmita (KW PiS) - 14,7 proc. głosów, wiceprezydent Andrzej Kulig (KWW Andrzeja Kuliga Kraków "Ku Przyszłości") - 8,3 proc., poseł Konfederacji Konrad Berkowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 5,6 proc., poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz (KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga) - 2,5 proc. oraz aktywista miejski Adam Hareńczyk (KWW Zjednoczeni dla Krakowa) 1,1 proc.

Według sondażu frekwencja w Krakowie wyniosła 50,1 proc.

O urząd prezydenta Krakowa w pierwszej turze ubiegało się siedmiu kandydatów, choć na kartach do głosowania widniało dziewięć nazwisk. Stało się tak, dlatego, że w ostatnich dniach kampanii dwie osoby zrezygnowały z kandydowania, a swoje poparcie przekazały innym kandydatom.

Najpierw rezygnację ogłosił wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, równocześnie rekomendując innego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Następnie swoją kandydaturę wycofał kandydat niezależny Stanisław Mazur, aby poprzeć posła PO Aleksandra Miszalskiego, z którym buduje sojusz, by nie zwyciężył kandydat PiS lub - ich zdaniem - populista Łukasz Gibała.

Jesienią 2023 r. prezydent Jacek Majchrowski, urzędujący od niemal 22 lat, ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Decyzję tłumaczył m.in. swoim wiekiem. Ma 77 lat. Równocześnie Majchrowski rekomendował swojego I zastępcę ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzeja Kuliga.

W ostatnich dwóch wyborach w 2014 i 2018 Majchrowski wygrywał w drugich turach z kandydatami PiS: Markiem Lasotą (58,77 proc. do 41,23 proc. głosów) i Małgorzatą Wassermann (61,94 proc. do 38,06 proc. głosów).

Rzeszów

Zgodnie z opublikowanym w niedzielę wieczorem sondażem exit poll trzeci wynik zdobył Waldemar Szumny (KW PiS) - 17,9 proc., a kolejne: Adam Dziedzic (KWW PSL-Trzecia Droga) - 9,7 proc., Karolina Pikuła (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 7,4 proc. oraz Janusz Niemier (KWW Ruch Obrony Polski) - 1,3 proc.

Według sondażu frekwencja w Rzeszowie wyniosła 50,4 proc.

Konrad Fijołek ma 47 lat, z wykształcenia jest socjologiem, od 2002 roku nieprzerwanie zasiadał w radzie miejskiej, był też jej wiceprzewodniczącym. Rzeszowem rządzi od czerwca 2021 roku, kiedy wygrał przedterminowe wybory. Na stanowisku zastąpił prezydenta Tadeusza Ferenca, którego był bliskim współpracownikiem. Za Fijołkiem stanęła cała zjednoczona ówczesna opozycja. Wybory wygrał w pierwszej turze uzyskując 56 proc. poparcie. Teraz poparła go m.in. PO, Nowa Lewica i Polska 2050.

Fijołek szedł do wyborów z hasłem "Rzeszów jest najważniejszy". Jest to takie samo hasło, które miał w czasie kampanii w 2021 r. "Dla nas to hasło jest cały czas aktualne. Przed polityką tą dużą i małą, interesami poszczególnych grup. Rzeszów jest zawsze najważniejszy" – mówił w ankiecie PAP.

W czasie kampanii podkreślał, że chce się zająć m.in. zmniejszeniem korków w mieście. Deklarował również, że chce dokończyć projekty, które zaczął w minionej kadencji, w tym kontekście wymienił m.in. budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, aquaparku czy łącznika drogowego ulic Warszawskiej i Krakowskiej.

Jacek Strojny ma 48 lat, jest kandydatem ruchu miejskiego "Razem dla Rzeszowa" założonego w sierpniu 2020 roku przez 11 stowarzyszeń i organizacji obywatelskich. Ich znakiem rozpoznawczym była walka z patodeweloperką. Z wykształcenia jest ekonomistą, profesorem Politechniki Rzeszowskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się zarządzaniem projektami, samorządem lokalnym i rozwojem terytorialnym. Od 14 lat pracuje w radach nadzorczych spółek komunalnych związanych z ciepłownictwem czy budowaniem mieszkań komunalnych. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pomagał zarządzać projektami w administracji centralnej.

Jego hasło wyborcze to "Rzeszów idzie nowe".

W jego programie wyborczym znalazło się osiem priorytetów: gospodarka, komunikacja, przestrzeń, sport i rekreacja, kultura, jakość życia rozumiana jako bezpieczeństwo, edukacja, zdrowie, polityka senioralna, polityka mieszkaniowa, polityka wobec osób z niepełnosprawnościami, a także partycypacja społeczna i zarządzanie miastem.

Wyniki exit poll wyborów samorządowych zostały przygotowane przez pracownię Ipsos na podstawie badania, które przeprowadzono w dniu głosowania przed 970 lokalami wyborczymi w Polsce. Po zakończeniu ciszy wyborczej na antenach Polsatu, TVN i TVP zaprezentowano prognozy dla sejmików wojewódzkich oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia.(PAP)

autorzy: Piotr Doczekalski, Rafał Grzyb

nl/