Informacje te GUS przygotował na podstawie wskaźnika walorów turystycznych (WaT). Jak podano, przy jego opracowaniu uwzględnione zostały składniki kulturowe, środowiskowe, związane z infrastrukturą turystyczną oraz zanieczyszczeniem środowiska i przestępczością, które mają wpływ na walory turystyczne.
Z opublikowanych w środę danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że "zdecydowanym liderem" pod względem walorów turystycznych z wartością WaT równą 64,2 jest Warszawa. Kolejne lokaty zajmują: powiat nowosądecki (56,6), Kraków (54,9) oraz powiaty kłodzki (53,2) i nowotarski (52,4). Na kolejnych pozycjach z wartościami WaT z przedziału 42-46 znalazły się powiaty: tatrzański, bieszczadzki, kołobrzeski i leski.
Wskazano, że w przypadku Warszawy i Krakowa dominującą rolę odgrywają walory kulturowe, a w powiatach nowosądeckim, kłodzkim i nowotarskim – walory środowiskowe.
GUS wskazał, że najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym są województwa: małopolskie, zachodniopomorskie i pomorskie. W następnej kolejności to: dolnośląskie, warmińsko-mazurskie oraz podkarpackie.
"Aż 96 powiatów lub miast na prawach powiatu uzyskało wartość wskaźnika walorów turystycznych co najmniej 20, są to jednostki terytorialne o wysokiej lub bardzo wysokiej wartości tego wskaźnika" - podkreślono w publikacji. (PAP)
fos/ pad/ know/