Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach aktywizacji osób z niepełnosprawnościami przygotował wyjazdy studyjne dla dwóch grup młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Plutonu Głuchoniemych AK w Kaliszu.
„Staraliśmy się stworzyć atrakcyjną ofertę, jak najlepiej dostosowaną do potrzeb uczniów tej szkoły. W ramach wyjazdów zorganizowano warsztaty fotograficzne oraz zajęcia z produkcji naturalnych kosmetyków" – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Młodzież kaliskiej szkoły – jak wyjaśnił - są dotknięte wadami słuchu, ale to również osoby będące w spektrum autyzmu. Wymagają specjalnego programu nauczania, uwzględniającego ich specyficzne potrzeby i pomocy w przygotowaniu do runku pracy. Uczniowie ośrodka kształcą się w kierunku technik fotografii i multimediów. Dlatego młodzież wzięła udział w warsztatach fotograficznych pod okiem gnieźnieńskiego fotografa Waldemara Stube.
Uczniowie mieli za zadanie przeanalizować sesję zdjęciową wykonaną przez fotografa w więzieniu, wybrać najlepsze zdjęcia i ułożyć je w spójną historię. Mogli również obejrzeć prace najlepszych na świecie artystów fotografii nagrodzone w konkursie World Press Foto i podzielić się swoimi wrażeniami. Następnie każdy z uczestników otrzymał karteczkę z hasłem, które miało być motywem przewodnim zdjęcia do wykonania w otoczeniu malowniczo położonego Wigwamu w Russocicach (gm. Władysławów). Drugie zdjęcie, które miała wykonać młodzież, to portret lub autoportret. Prace zostały ocenione przez samych uczestników warsztatów. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
Uczestnicy wyjazdu udali się też do Krwon w gminie Brudzew, gdzie mieści się siedziba Turkowskiej Unii Rozwoju T.U.R., jednej z 28 wielkopolskich lokalnych grup działania
wdrażających strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. W siedzibie LGD funkcjonuje Inkubator Przetwórstwa Lokalnego, w którym odbyły się zajęcia z wyrobu naturalnych kosmetyków. Prezes stowarzyszenia Magdalena Ciołek opowiedziała o jego działalności oraz o budynku, w którym wcześniej mieściła się szkoła podstawowa, a obecnie znajduje się przestrzeń wspierająca aktywność lokalną mieszkańców.
„Młodzież, pod okiem pracowników LGD, przeniosła się w pachnący świat kosmetyków i własnoręcznie wykonała nawilżające mydło, kulę do kąpieli oraz różne smarowidła do ciała. Każdy z uczestników zabrał do domu zrobione produkty, ale i nowe umiejętności" – powiedział Grabowski.
To pierwsza z cyklu inicjatyw skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Kolejne podobne zadania zaplanowano na lata 2024 i 2025.(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
ep/