Ważne zmiany w przyznawaniu dotacji przez ministerstwo kultury

2024-09-30 13:02 aktualizacja: 2024-09-30, 14:00
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell
Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. Fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell
Eksperci zaproszeni do oceny wniosków złożonych w ramach Programów MKiDN otrzymają większą władzę - poinformowała w poniedziałek ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

Podczas konferencji prasowej Wróblewska podkreśliła, że decyzję o zmianach w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęto po rozmowach z ekspertami. "Zdecydowaliśmy się oddać większą władzę ekspertom zaproszonym do oceny wniosków. Dotąd ocena była podzielona na dwa duże komponenty – była to ocena tzw. merytoryczna i tzw. strategiczna. Zrezygnowaliśmy z oceny strategicznej. To eksperci zaproszeni do oceny wniosków kształtują całość oceny. Będą mieli do wyboru dwa segmenty. Pierwszy tj. ocena merytoryczna, czyli ekspert decyduje w punktach od 0 do 60, na ile uważa ten projekt za interesujący, najlepszy. Ale też w jego ręku pozostaje coś w rodzaju oceny strategicznej. Tzn. on rekomenduje projekty do 40 pkt, które z jego sugestii są warte realizacji" - powiedziała.

Dodała, że wyeliminowano "progi będące ograniczeniami". "Wyeliminowaliśmy taką ocenę, która była dawana za wkład własny. To oznacza, że w konkursach będą brały również udział wnioski, które startują na 100 proc. finansowania. Nie potrzeba już do tego specjalnego pozwolenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Oczywiście, cenimy sobie wnioski, które są komponowane w dywersyfikowany sposób, ale nie podlega to już ocenie. Chcemy w ten sposób wyrównać szanse małych podmiotów z podmiotami dużymi" - wyjaśniła szefowa MKiDN.

Wróblewska: w wybranych Programach MKiDN będzie można wnioskować o ponad standardowy limit, o wyższe kwoty 

W wybranych Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można wnioskować o ponad standardowy limit, o wyższe kwoty dla ambitnych i kosztochłonnych projektów - zapowiedziała szefowa resortu Hanna Wróblewska.

W trakcie konferencji prasowej, poświęconej zmianom w Programach MKiDN, szefowa resortu poinformowała, że nie będzie osobnego trybu odwołań ministra. "Jak państwo pamiętają, to wydłużało czas oceny wniosków. Z związku z tym postanowiliśmy, że wszystkie wnioski, które startują, od razu, automatycznie trafiają do tzw. odwołań, czyli do 15-proc. rezerwy ministra. Ta ocena jest dokonywana w tym samym czasie. Naszym priorytetem jest terminowość i prędkość w ocenie wniosków i ogłoszeniu wyników naborów dla naszych beneficjentów" - zapewniła.

Wróblewska ogłosiła, że w wybranych programach będzie można wnioskować o ponad standardowy limit, "o wyższe kwoty dla ambitnych i kosztochłonnych projektów". Jak wspomniała, w ostatnich latach toczyła się dyskusja, czy "dla projektów szczególnie kosztochłonnych, dużych festiwali, które kosztują kilka mln zł, nie stworzyć osobnego programu, tak, by w ramach jednego Programu Muzyka czy Teatr nie kanibalizowały się z wnioskami mniejszych instytucji, które startowały do tego samego programu". "Postanowiliśmy nie robić osobnego programu, natomiast urealnić kwotę dofinansowania w ramach tych programów" - stwierdziła. (PAP)

dap/ zzp/ dki/ mow/gn/