O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

We Francji drastycznie wzrosło spożycie kokainy

W ciągu roku spożycie kokainy we Francji prawie się podwoiło - poinformował w środę portal France 24. W 2023 r. po kokainę jednorazowo sięgnęło tam co najmniej 1,1 mln osób, podczas gdy zgodnie z danymi Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (OFDT) rok wcześniej grupa ta liczyła 600 tys. osób.

Kokaina (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Roman Jocher
Kokaina (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Roman Jocher

Więcej

Przyczepa, którą przemycano narkotyki Fot. Komenda Rejonowa Policji Warszawa I

Emeryci przemycili narkotyki warte 4 mln zł. Ukryli je w przyczepie kempingowej

Francja zajmuje obecnie siódme miejsce w Europie pod względem spożycia kokainy.

Zdaniem ekspertów, za gwałtownym wzrostem konsumpcji kokainy stoi szereg czynników, w tym rekordowy poziom produkcji i zmieniający się wizerunek tego narkotyku. OFDT ocenia, że istotną kwestią jest "ewolucja warunków pracy": ludzie używają kokainy, aby poradzić sobie z intensywnym obciążeniem lub trudnymi warunkami – powiedziała agencji AFP Ivana Obradović, zastępczyni dyrektora OFDT.

Ponadto kokaina jest postrzegana jako mniej niebezpieczna niż 20 lat wcześniej. Co więcej, o ile ceny narkotyku zmieniły się nieznacznie (gram w 2011 r. kosztował 60 euro, w 2023 r. - 66 euro) to czystość produktu wzrosła. W 2011 średnio wynosiła ona 46 proc., w 2023 r. - 73 proc.

Podczas gdy w 2010 roku francuska policja skonfiskowała 4,1 tony kokainy, to w 2023 r. były to 23,5 tony, a w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2024 r. - niemal 47 ton.

Agencja Unii Europejskiej ds. Narkotyków (EUDA) szacuje, że minimalna wartość detaliczna rynku narkotykowego UE wynosi co najmniej 31 mld EUR, przy czym handel narkotykami jest głównym źródłem dochodów dla zorganizowanej przestępczości.

Kokaina jest drugim najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem w Unii Europejskiej i drugim co do wielkości rynkiem nielegalnych narkotyków pod względem generowanych przychodów. EUDA ocenia, że tania kokaina o wysokiej czystości jest obecnie łatwo dostępna, a począwszy od 2017 r. Unia konfiskuje rekordowe ilości tego narkotyku.

"Belgia, Holandia i Hiszpania zgłaszają największe wolumeny konfiskat, co odzwierciedla ich znaczenie jako punktów wejścia kokainy" - twierdzi agencja. (PAP)

os/ mal/ grg/

Zobacz także

  • Funkcjonariusz MOSG zabezpieczają zatrzymane narkotyki. Źródło: MOSG

    Straż Graniczna przechwyciła ponad 100 kg kokainy [WIDEO + ZDJĘCIA]

  • Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

    Rozbito gang przemycający kokainę z Kolumbii. Policja przejęła 26 kg narkotyków [ZDJĘCIA]

  • Francuski parlament (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Dziennikarze prześwietlili francuskich polityków. Sięgają po narkotyki, bo skarżą się na presję i tempo pracy

  • Oskarżeni na sali Sądu Okręgowego w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

    W Warszawie ruszył proces bossów mafii pruszkowskiej

Serwisy ogólnodostępne PAP