We Wrocławiu żołnierze i cywile ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy na polu walki [NASZE WIDEO]

2024-04-26 14:47 aktualizacja: 2024-04-27, 08:03
Ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Ćwiczenia w Akademii Wojsk Lądowych. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu trwa cykl ćwiczeń związanych z medycyną pola walki. Biorą w niej udział zarówno żołnierze, jak i cywile, bo doświadczenie z wojny na Ukrainie pokazuje, że każdy powinien posiadać takie umiejętności.

W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu trwa dziewiąta konferencja pt. "Systemy ratownicze a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe". Jej głównym celem jest wymiana doświadczeń i analiza współczesnych zagrożeń związanych z medycyną pola walki. Jak zaznaczyła dr Beata Zysiak-Christ z AWL, w ćwiczeniach biorą udział "nie tylko są żołnierze, to są przedstawiciele służb mundurowych, jak i cywilni ratownicy".

"Biorą w niej udział zarówno ratownicy, jak i paramedycy. Ci, którzy pomagają, działają, i chcą zdobyć to doświadczenie, które jest nieocenione" - powiedziała PAP dr Beata Zysiak-Christ.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwają m.in. specjaliści z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego. Uczestnicy szkoleń uczą się m.in. opatrywania rannych w pojazdach, przetaczania krwi na polu walki czy działania w warunkach ograniczonej widoczności.

"Oczywiście są też elementy takiego cywilnego ratownictwa, doskonalenia tych umiejętności. Również i przekazania takich istotnych rzeczy, które gdzieś mimo wszystko powinny być doskonalone, bo gdzieś są niuanse, które trzeba dopracować, trzeba się tym wymieniać. Na przykład wykonywanie reanimacji, transportu, znoszenia pacjenta z piętra budynku i podczas jazdy pojazdem" - powiedziała dr Zysiak-Christ.

O tym, jak ważna jest medycyna pola walki, przekonali się Ukraińcy prowadzący wojnę obronną przeciwko Rosji.

"Nie tylko ratownicy, medycy muszą doskonalić swoje umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy, bo oni wykonują już medyczne czynności ratunkowe. Ale każdy obywatel powinien wiedzieć, jak zachować się w niektórych sytuacjach. Powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy" - powiedziała dr Beata Zysiak-Christ z Akademii Wojsk Lądowych.

W trakcie ćwiczeń wykorzystano sprzęt wojskowy. Uczestnicy uczyli się opatrywania ran m.in. w wozie opancerzonym i helikopterze.(PAP)

Autor: Michał Torz

kgr/