O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Węgrzy sceptyczni ws. przystąpienia Ukrainy do UE. Sondaż

Najnowsze sondaże pokazują, że aż 56 proc. Węgrów sprzeciwia się przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. Eksperci uważają, że termin publikacji wyników badania nie jest przypadkowy.

Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Premier Węgier Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Więcej

Viktor Orban i Antonio Costa. Fot. PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

Orban: porozumienie z USA pomoże nam w przypadku wojny handlowej

Według sondażu, przeprowadzonego na początku marca przez instytut Median, opinia obywateli Węgier na temat członkostwa Ukrainy w UE jest obecnie jednoznaczna. Aż 56 proc. ankietowanych odrzuca taką możliwość, przy czym 33 proc. jest zdecydowanie przeciwko niej, a 23 proc. - "raczej przeciwko". Jeżeli chodzi o badanych, którzy opowiedzieli się za integracją Ukrainy, to pozytywnie zdanie w tej kwestii wyraziło 39 proc. respondentów, z czego 11 proc. w pełni popiera wejście Ukrainy do UE, zaś 28 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej popieram".

Dr Dominik Hejj – autor książki "Węgry na nowo" w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że termin przeprowadzenia tego badania nie jest przypadkowy.

"(Stało się to) w ciekawym okresie, w którym premier Węgier zapowiedział, że zorganizuje referendum w sprawie członkostwa Ukrainy w UE" – zauważył Hejj, który jednocześnie przyznał, że wyniki badania można było przewidzieć. "Narracja towarzysząca Ukrainie nie od 2022, ale 2014 r. sprawia, że wynik sondażu nie budzi zaskoczenia. To raczej konsekwencja (pewnych procesów), a nie nowa informacja" – dodał.

Węgrzy zaniepokojeni nt. rolnictwa

Hejj wyjaśnił również, jak zwykli Węgrzy rozumieją skutki ewentualnej akcesji Kijowa do Wspólnoty. "Nikt nie wchodzi tutaj w szczegóły. Obawy dotyczą głównie sytuacji węgierskiego rolnictwa po przystąpieniu Ukrainy do UE" - zaznaczył ekspert. Jak przypomniał, premier Węgier Viktor Orban od wielu miesięcy przekonuje, że wejście Ukrainy do UE będzie oznaczać katastrofę dla węgierskiej gospodarki.

Tymczasem opozycyjne media w kraju zwracają uwagę, że blisko 40 proc. obywateli popiera integrację Ukrainy z UE - mimo że nikt nie opowiada się za tym otwarcie w publicznym dyskursie. Na węgierskiej scenie politycznej nie ma też obecnie żadnej partii, która jednoznacznie popierałaby taki scenariusz.

Portal hvg.hu wyliczył korzyści, jakie przyniosłoby Węgrom wstąpienie Ukrainy do Wspólnoty. Przede wszystkim oznaczałoby to otwarcie dla węgierskich przedsiębiorstw nowego, bardzo istotnego rynku zbytu. Oprócz tego integracja stworzyłaby ogromne szanse dla węgierskiej mniejszości mieszkającej na ukraińskim Zakarpaciu, bowiem wraz z otwarciem granicy ich region uzyskałby szanse na rozwój - zauważył serwis.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ szm/ pap/

Zobacz także

  • Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i dyrektor generalny Centrum Praw Podstawowych w Budapeszcie Miklos Szantho. Fot. PAP/MTI/Zoltan Balogh

    Romanowski stanął na czele instytutu w ramach prorządowego węgierskiego Centrum Praw Podstawowych

  • Viktor Orban i Donald Tusk Fot. PAP/Leszek Szymański/EPA/SZILARD KOSZTICSAK

    "Nie rób sobie zbyt wielkich nadziei". Orban odpowiada Tuskowi

  • Viktor Orban. Fot. PAP/EPA/NICOLAS TUCAT / POOL

    Trwa referendum na Węgrzech. Chodzi o akcesję Ukrainy do UE

  • Demonstracja w Budapeszcie. Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe

    Węgry. Mimo zakazu władz, opozycja będzie protestować w obronie parady równości

Serwisy ogólnodostępne PAP