Wiceminister zdrowia: pacjent to nie tylko leki i terapie

2024-12-17 07:08 aktualizacja: 2024-12-17, 11:15
Katarzyna Kacperczyk. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Katarzyna Kacperczyk. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – powiedziała w wywiadzie dla wtorkowej "Rzeczpospolitej" wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.

Wiceminister zaprezentowała cele w zakresie zdrowia, jakie chce osiągnąć Polska podczas prezydencji w Radzie UE. Jak podkreśliła, ich wspólnym mianownikiem "jest dobro pacjenta". "Pacjent i jego szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne będzie w centrum wszystkich naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE. W Unii Europejskiej, która koncertuje się na strategiach, regulacjach, procedurach bardzo często zapominany jest ten najważniejszy cel" – wskazała.

Kacperczyk przypomniała, że "bezpieczeństwo Europy jest priorytetem Polski w czasie przewodnictwa w Radzie UE, a zdrowie jest w Polskiej prezydencji w Radzie UE jednym z 7 filarów tego bezpieczeństwa". "Jako Polska wprowadzamy do agendy unijnej trzy główne priorytety narodowe. Pierwszy to szeroko pojęta cyfryzacja usług medycznych i ochrony zdrowia. Priorytet ten jest w dużym stopniu kontynuacją działań podejmowanych w czasie prezydencji belgijskiej. Będziemy się koncentrować na wdrażaniu Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia (EHDS)" – poinformowała.

Według wiceminister zdrowia, "na agendzie pojawi się też prawdopodobnie inicjatywa dotycząca wzmocnienia cyberbezpieczeństwa szpitali". "Chcemy, aby tu również uwzględnione zostały związane z tym kwestie wyrobów medycznych. Ważnym tematem będzie też rozwój, narzędzi opartych na algorytmach sztucznej inteligencji, które będą wspomagać proces diagnostyki i pracę lekarzy" – wskazała.

Kacperczyk dodała, że w czasie polskiej prezydencji zaplanowano "liczne wydarzenia i spotkania poświęcone problematyce profilaktyki zdrowotnej". "Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować katalog skutecznych praktyk i doświadczeń państw członkowskich UE. Temat profilaktyki jest od lat promowany przez Komisję Europejską, przede wszystkim w ramach Europejskiej Unii dla Zdrowia. W tym obszarze chcemy skoncentrować się na skuteczności programów profilaktycznych i polityki dotyczącej zdrowia publicznego" – stwierdziła. (PAP)

dap/ ktl/kgr/