O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wicepremier Gawkowski: Polska jest w stanie zimnej wojny cybernetycznej z Rosją

Polska jest w stanie zimnej wojny cybernetycznej z Rosją, a codzienne zagrożenia w tej dziedzinie ze strony Moskwy są tożsame dla Warszawy i dla Kijowa – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w stolicy Ukrainy.

Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Gawkowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

„Ustaliliśmy, że zagrożenia ze strony Rosji dla Polski i dla Ukrainy na polu cybernetycznym są bardzo tożsame”. „Polska znajduje się na cybernetycznej, zimnej wojnie z Rosją” – powiedział Gawkowski po rozmowach z ministrem transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorowem.

Gawkowski złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie ustalono, że Polska i Ukraina wspólnie będą walczyć z rosyjską dezinformacją. Polski minister podpisał z Fedorowem Memorandum Cyfrowe na rzecz wsparcia wzajemnych relacji w cyberbezpieczeństwie i usługach cyfrowych.

Ministerstwo cyfryzacji podkreśliło wcześniej, że Polska stała się największym na świecie dostawcą technologii zapewniającej łączność internetową na Ukrainie. Dopytywany przez PAP wicepremier wyjaśnił, że chodzi o Starlinki, za których użytkowanie płaci nasz kraj.

„Starlinki to jeden z elementów budowy i odpowiedzialności za to, jak wygląda dzisiaj wsparcie technologiczne łączności internetowej na Ukrainie. Mamy obecnie ponad 20 tysięcy Starlinków, którym Polska zapewnia płatność za ich działanie" – powiedział.

„I nieodpłatnie też przekazujemy ponad 500 magazynów energii typu Powerwall, które mają zapewnić fundamentalne wsparcie dla armii, ale również sektora cywilnego. Żeby jednak była jasność: Starlinki zapewniają na Ukrainie wsparcie dla wojska, ale i dla szpitali, dla infrastruktury krytycznej i także stałe utrzymanie internetu szerokopasmowego dla cywili” – zaznaczył.

Gawkowski poinformował, że ważnym tematem rozmów z Fedorowem był rozwój aplikacji Dija i mObywatel oraz Mechanizm Talliński, którego celem jest wzmocnienie współpracy państw sojuszniczych NATO w koordynowaniu działań na rzecz wsparcia Ukrainy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

„Rozmawialiśmy o sprawach dotyczących szansy, jaką daje polska prezydencja w Unii od stycznia dla realizowania ukraińskich interesów, nie tylko cyfrowych, ale w ogóle wsparcia i wzmocnienia tych warunków, które służą obecności Ukrainy i integracji Ukrainy z Unią Europejską” – powiedział wicepremier polskim dziennikarzom.

Podczas wizyty w Kijowie Gawkowski zaprosił Fedorowa do złożenia wizyty w Polsce. Po rozmowach dwaj ministrowie oddali hołd ukraińskim żołnierzom poległym w wojnie z Rosją, składając kwiaty pod Ścianą Pamięci na Placu Michajłowskim w Kijowie.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

kh/

Zobacz także

  • Cyberatak (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SASCHA STEINBACH/PAP/EPA

    "Przeprowadziły go grupy z Rosji i Białorusi". Minister Gawkowski o cyberataku na biura PO [NASZE WIDEO]

  • Krzysztof Gawkowski Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Gawkowski: jesteśmy na hybrydowej wojnie z Rosją

  • Big tech (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/Dominic Lipinski

    Czy big techy zostaną opodatkowane? Premier zabrał głos

  • Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Fot. PAP/Rafał Guz

    Cyberatak na szpital MSWiA w Krakowie. Siemoniak: dla wrogów Polski nie ma żadnych granic

Serwisy ogólnodostępne PAP