Wiceszef resortu cyfryzacji: pracujemy z MEN nad doposażeniem zalanych szkół w sprzęt komputerowy

2024-09-20 09:23 aktualizacja: 2024-09-20, 15:14
Wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej pracujemy nad rozwiązaniami, które umożliwią nam doposażenie zalanych szkół w sprzęt komputerowy – powiedział w piątek w Studiu PAP wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (KO).

Olszewski w piątek w Studiu PAP pytany o działania pomocowe resortu cyfryzacji podkreślił, że niezwłocznie na tereny powodziowe wysłano zestawy Starlink zapewniające internetową komunikację satelitarną. Prowadzono też działania informacyjne dla samorządów w sprawie instrukcji przygotowania i działań zabezpieczających, m.in. serwerownie i inne zasoby.

"Obecnie pracujemy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i ministrą Barbarą Nowacką nad rozwiązaniami umożliwiającymi nam doposażenie szkół, które zostały zalane w sprzęt komputerowy tak, aby w momencie, kiedy te szkoły będą mogły już normalnie funkcjonować, nikt nie ucierpiał, a przede wszystkim nauczyciele i dzieci" – powiedział.

Dopytany o to, jak ma wyglądać to wsparcie, zaznaczył, że nie chciałby jeszcze mówić o szczegółach, gdyż odpowiednie rozwiązania są w trakcie procedowania i zapewnił, że celem resortów jest "doprowadzenie do sytuacji sprzed powodzi, aby ani dzieci, ani nauczyciele, ani proces edukacji w żaden sposób nie ucierpiał". 

Wiceminister cyfryzacji: do sierpnia odnotowano 70-80 tys. ataków na infrastrukturę krytyczną 

Do sierpnia bieżącego roku odnotowano ok. 70-80 tysięcy ataków na polską infrastrukturę krytyczną - powiedział w piątek w Studiu PAP wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski (KO). Dodał, że w tym roku prawdopodobnie przekroczymy niechlubny rekord ponad 100 tys. ataków.

Polska jest celem wojny cybernetycznej. Resort cyfryzacji informuje o próbach ataków na naszą infrastrukturę krytyczną na wielu różnych polach: transport, zdrowie, administracja, elektrownie czy wodociągi.

"Do sierpnia bieżącego roku tych ataków było około 70-80 tysięcy. Więc z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że na koniec roku osiągniemy niechlubny rekord pod względem ataków i przekroczymy liczbę 100 tysięcy. I to są tylko ataki obsługiwane przez nas przez NASK" - powiedział w piątek w Studiu PAP wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.

Podkreślił, że Polska niezmiennie jest celem ataków z kierunku wschodniego, które powiązane są z rosyjską agresją na Ukrainę. "Jesteśmy skuteczni, większość tych ataków jest odpierana" - powiedział dodając, że nasi adwersarze bardzo często są "motywowani politycznie przez wrogie służby" i wykazują się bardzo dużą determinacją, wiedzą i kreatywnością.

W czerwcu br. poinformowano, że w MC podejmowany jest szereg działań i inwestycji w programy, które mają posłużyć jako Cybertarcza RP dla instytucji i podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Łączna kwota nakładów, które zostaną na to przeznaczone w ciągu dwóch najbliższych lat to 3 mld zł - zarówno z budżetu państwa, jak i pieniędzy unijnych.

Cele, które resort chce zrealizować, to m.in: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa jednostek samorządu terytorialnego; budowa Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowa - PAP) do 2029 r.; prace nad nową Strategią Cyberbezpieczeństwa RP, która ma określić kierunek rozwoju cyberodporności Państwa na kolejne pięć lat i zainicjuje kolejne działania; prace nad kompleksową nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa w celu poprawy jego funkcjonowania i wprowadzenia rozwiązań adekwatnych do pojawiających się zagrożeń

Rozmawiał Adrian Kowarzyk

amk/ joz/godl/js/kgr/