Wichury nad Polską. Najwięcej interwencji w Małopolsce

2024-03-23 20:26 aktualizacja: 2024-03-24, 09:33
PAP/Jacek Bednarczyk (zdjęcie ilustracyjne)
PAP/Jacek Bednarczyk (zdjęcie ilustracyjne)
Prawie 400 razy interweniowali w sobotę strażacy w Małopolsce w związku z wichurami. Najwięcej szkód silny wiatr wyrządził w Krakowie i powiecie krakowskim. W Nowej Hucie drzewo spadło na zaparkowane samochody, a w Prokocimiu wiatr zerwał balustradę balkonu.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Jak przekazał rzecznik prasowy małopolskiej PSP mł. kpt. Hubert Ciepły, najwięcej interwencji dotyczyło uszkodzeń dachów.

Wichura zerwała dach z budynku mieszkalnego w miejscowości Zabłocie w powiecie wielickim oraz z budynku gospodarczego w miejscowości Charsznica w powiecie miechowskim.

W niektórych miejscach występowały utrudnienia w ruchu z powodu powalonych drzew. Baner reklamowy porwany przez wiatr zablokował pas ruchu na ulicy Zakopiańskiej w Krakowie. Powalone drzewo zablokowało drogę m.in. w podkrakowskich Świątnikach i w Makowie Podhalańskim.

Wieczorem wiatr w Krakowie uspokaja się. Na niedzielę synoptycy nie przewidują w Małopolsce wichur, ale można spodziewać się przymrozków i opadów śniegu.

Noc z alertami o opadach śniegu i przymrozkach

Noc z soboty na niedzielę ma być pochmurna z lokalnymi przejaśnieniami. „Spodziewane są opady deszczu, które miejscami będą przechodzić w deszcz ze śniegiem, nawet samego śniegu. Na wschodzie kraju początkowo możliwe burze” – zaznaczył synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dodał, że także w rejonach podgórskich i w górach spodziewany jest deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 5-10 cm. Wysoko w Karpatach nawet 10-15 cm. Dla obszarów podgórskich – pow. tatrzańskiego w woj. małopolskim oraz trzech powiatów na krańcach południowo-wschodnich woj. podkarpackiego - IMGW wydał alerty o opadach śniegu.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 1 stopnia Celsjusza na północy i lokalnie na obszarach podgórskich do 2-3 stopni Celsjusza na pozostałym obszarze kraju. Cieplej jedynie na krańcach wschodnich. Tam temperatura nie powinna spaść poniżej 4 stopni Celsjusza. „W związku ze spadkiem temperatury poniżej zera dla części województw północnych i dla obszarów podgórskich IMGW wydał ostrzeżenie o przymrozkach” – ostrzegł synoptyk.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, początkowo w centrum i na wschodzie jeszcze dość silny, w porywach do ok. 60 km/h. Powieje z kierunków zachodnich. Także w górach wiatr będzie silniejszy. Tam jego porywy sięgnąć mogą do 70 km/h.

Niedziela będzie chłodniejsza od soboty

Niedziela zapowiada się na dzień z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami głównie na południu kraju. Przelotnie popada deszcz, początkowo także deszcz ze śniegiem, a w górach i w obszarach podgórskich również sam śnieg. Synoptyk zaznaczył, że to nie będą duże opady. Śniegu przybędzie do 2-3 cm. Miejscami mogą pojawić się burze.

Niedziela będzie chłodniejsza od soboty. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza na północy do 10 stopni Celsjusza południu i południowym wschodzie kraju.

Wiatr będzie umiarkowany, okresami jeszcze dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru mogą sięgnąć ok. 80 km/h. (PAP)

Autorka: Inga Domurat

mmi/