W sobotę w Warszawie zakończył się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzydniowy współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy rozmawiali o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach.
"To był rzeczywiście współKongres, dużo od was usłyszeliśmy, dużo się dowiedzieliśmy. Widzimy was i słyszymy, oczywiście nie wszystko możemy wdrożyć. Teraz są potrzebne decyzje, a nie dyskusje. Przede wszystkim bardzo wam dziękuję, bo myślę, że wasza obecność dała tutaj nam bardzo silne wsparcie, że to jest rzeczywiście współKongres nie ministry kultury i strony społecznej, ale to jest współKongres strony społecznej i stromy rządowej. Bardzo wam wszystkim dziękuję. Rozliczajcie nas" - powiedziała na zakończenie wydarzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.
Było to piąte - po tych w 1981, 2000, 2009 i 2016 roku – spotkanie tego formatu, jednak po raz pierwszy program współKongresu kształtowany był przez ludzi kultury z całego kraju.
„Musimy wyzbyć się myśli, że nic od nas nie zależy”. Paneliści wspóKongresu Kultury powiedzieli, co myślą na temat środowiska i projektowania przyszłości. Czytaj ➡️ https://t.co/MlrYL0Yb26@WroblewskaHann @NCK_PL @warszawa
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) November 9, 2024
Program wydarzenia obejmował 10 debat plenarnych, przygotowanych przez zespół programowy, 20 debat panelowych, wybranych w wyniku głosowania zarejestrowanych uczestniczek i uczestników współKongresu, a także wydarzenia towarzyszące.
Organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a partnerami Narodowe Centrum Kultury i Miasto Stołeczne Warszawa.
Polska Agencja Prasowa objęła wydarzenie patronatem medialnym.(PAP)
ksi/ wj/ mar/