"Wino zmarłych" coraz bardziej popularne

2024-12-29 22:08 aktualizacja: 2024-12-30, 10:20
Fot. PAP/	Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/ Tomasz Waszczuk (zdjęcie ilustracyjne)
Portugalskie wina coraz częściej leżakują już nie tylko w piwniczkach. Ich wytwórcy nie wahają się sięgać po bardziej oryginalne sposoby i pozwalają, by trunek dojrzewał np. zakopany w ziemi lub umieszczony pod wodą.

Spółdzielnia ze wsi Boticas na północnym wschodzie Portugalii, od kilku lat przywraca tradycję przygotowywania tzw. wina zmarłych (vinho dos mortos). To tam w XIX w. przypadkiem odkryto, że wino zakopane w ziemi ma lepszy bukiet i łagodniejszy smak.

W 1808 r. mieszkańcy Boticas na kilka miesięcy zakopali żywność i napoje, aby ukryć je przed zbliżającymi się wojskami napoleońskimi. Po ich odejściu ze zdziwieniem odkryli, że po kilkumiesięcznym leżakowaniu w ciemności i stałej temperaturze trunek smakuje lepiej.

"Wino zmarłych"

Nazwa "wino zmarłych" związana jest właśnie z nietypową metodą przechowywania, którą przez długi czas nazywano "pochówkiem".

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP gastronom Miguel Pinto, w ostatnich latach w Portugalii nie słabnie zainteresowanie leżakowaniem win "w innych dziwnych warunkach".

"Kilka firm stara się przyspieszyć dojrzewanie wina (umieszczając je) pod wodą. Kiedyś wino leżakowało tak w porcie w Sines na południu kraju, (...) w zalewie Alqueva przy granicy z Hiszpanią, a także w rzece Douro na północy (kraju)” - powiedział ekspert.

Jak dodał, w Sines pierwsze 700 butelek trafiło pod wodę w 2016 r. na siedmiomiesięczne leżakowanie za sprawą stowarzyszenia producentów win z zachodniego wybrzeża Portugalii. Nietypowa metoda szybko zyskała rozgłos oraz chętnych do jej skopiowania.

Od kilku lat portugalskie wina dojrzewają też w jaskiniach Mira de Aire, w gminie Porto de Mos na zachodzie kraju.

Przewodnik po tych grotach Bernardo Machado nie ma wątpliwości, że rozwijany przez jednego z producentów win projekt dojrzewania wina 80 metrów pod ziemią okazał się trafionym pomysłem.

"Pierwsze butelki z czerwonym winem trafiły tu siedem lat temu. Był to rocznik 2015, który znalazł już nabywców” - powiedział PAP, zaznaczając, że wino przed rozlaniem do 12 tys. butelek leżakowało przez dwa lata w beczkach z drewna dębowego.

Sprecyzował, że wino czerwone przechowywane w jaskini w temperaturze 17 st. Celsjusza oraz w warunkach 90 proc. wilgotności.

Z Porto de Mos Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ ag/gn/