O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Włochy. Raport: jedna czwarta nastolatków co najmniej raz zażyła narkotyki

Jedna czwarta Włochów w wieku od 15 do 19 lat, czyli około 960 tysięcy osób, co najmniej raz w życiu zażyło narkotyki - wynika z raportu na temat uzależnień przygotowanego przez rząd dla parlamentu. Potwierdzono też obecność wyjątkowo niebezpiecznego fentanylu na czarnym rynku.

Narkotyki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Roman Jocher
Narkotyki. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Roman Jocher

"Odnotowujemy obniżenie wieku pierwszego kontaktu młodzieży z narkotykami" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek podsekretarz stanu w Urzędzie Rady Ministrów Alfredo Mantovano.

Powołał się też na wynik niedawnego sondażu wskazującego, że rodzice uczniów wykazują tolerancję wobec kwestii kannabinoidów, występujących w konopiach indyjskich, a także alkoholu.

"To oznacza, że trzeba wiele zrobić, by zwiększyła się świadomość (zagrożeń)" - ocenił Mantovano.

Minister sprawiedliwości Carlo Nordio podkreślił: "Fentanyl to narkotyk, który niestety dociera do Włoch” i przypomniał, że "(już) jeden gram (tej substancji) posyła na tamten świat”.

"Rzeczą jeszcze bardziej alarmującą jest to, że istnieje ryzyko, iż dotrze do więzień" - przyznał szef resortu i ogłosił, że prowadzony jest monitoring w zakładach karnych pod kątem obecności fentanylu.

Zaznaczył zarazem, że tradycyjne narzędzia prowadzenia kontroli mogą okazać się przestarzałe w obliczu nowej substancji.

W marcu rząd Giorgii Meloni jako jeden z pierwszych w Europie przedstawił krajowy plan przeciwdziałania uzależnieniom od fentanylu i innych opioidów, by – jak podkreślono – nie dopuścić do dramatu, jaki ma miejsce w USA. Zapowiedziano stały monitoring importu i eksportu lekarstw na bazie fentanylu oraz kontrole prowadzone przez specjalną komórkę karabinierów do spraw ochrony zdrowia, by zapobiegać kradzieżom tego bardzo silnego środka w aptekach. Kolejny element planu to kampania edukacyjna w szkołach.

Według tajnych służb handlem fentanylem zainteresowana jest kalabryjska mafia 'ndrangheta, kontrolująca międzynarodowy handel narkotykami.

W przedstawionym we wtorek raporcie odnotowano także, że około 50 tysięcy młodych Włochów przebywa w zamknięciu w domu; są kompletnie odizolowani i uzależnieni od mediów społecznościowych oraz gier w internecie.

Szerzy się zjawisko znane pod japońską nazwą hikikomori- ostrzegł minister oświaty Giuseppe Valditara.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

kh/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Pisał do więźniów listy miłosne na papierze z narkotykami

  • Fot. KPP Racibórz

    Policyjny pościg za motocyklistą. Wiózł narkotyki, uderzył w ogrodzenie

  • CBŚP zlikwidowało laboratorium klofedronu Fot. cbsp.policja.pl

    CBŚP zlikwidowało laboratorium klofedronu. Zabezpieczono 55 kg substancji

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Roman Jocher

    Szef CBŚP: handel narkotykami jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa w Europie

Serwisy ogólnodostępne PAP