O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wniosek o uchylenie immunitetu Nawrockiego. IPN: to próba zastraszenia

Wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu to próba zastraszenia niezależnej i apolitycznej instytucji, zajmującej się ściganiem zbrodni komunistycznej bezpieki - oświadczył IPN. Wniosek ma związek z oskarżeniem stowarzyszenia emerytów mundurowych.

fot. PAP/Artur Reszko
fot. PAP/Artur Reszko

O wpłynięciu wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi IPN, w związku z oskarżeniem stowarzyszenia emerytów mundurowych, informował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia; jak mówił, wniosek został złożony w związku z wypowiedzią Nawrockiego o nich - w ich ocenie obraźliwej.

"W Polsce trwa powolny, ukryty proces reubekizacji, przywracania przywilejów emerytalnych ludziom, którzy inwigilowali, ludziom, którzy wsadzali do ośrodków internowania, którzy więzili, rozbijali rodziny, zmuszali do emigracji" - mówił Nawrocki, wspierany przez PiS kandydat na prezydenta, 10 grudnia podczas spotkania z wyborcami.

Do wniosku o odebranie Nawrockiemu immunitetu odniósł się w komunikacie IPN.

"Z przykrością przyjmujemy informację o skierowaniu do Marszałka Sejmu RP wniosku o uchylenie immunitetu dr. Karolowi Nawrockiemu, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w sprawie dotyczącej publicznej wypowiedzi odnoszącej się do procesu przywracania przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom totalitarnego aparatu bezpieczeństwa PRL" - czytamy.

Jak dodano, IPN odbiera ten wniosek jako "próbę zastraszenia Prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego – Instytutu Pamięci Narodowej, do którego ustawowych obowiązków należy ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa".

"Przywracanie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa stoi w sprzeczności z elementarnymi zasadami sprawiedliwości i odpowiedzialności. Jest policzkiem wymierzonym ofiarom komunistycznych represji a także ich biskim" - ocenił IPN.(PAP)

mml/ itm/ sma/

Zobacz także

  • Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Fot. PAP/Rafał Guz

    Wąsik i Kamiński skomentowali decyzję PE o pozbawieniu ich immunitetów

  • Europosłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Parlament Europejski uchylił immunitety europosłom Kamińskiemu i Wąsikowi

  • Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    W poniedziałek posiedzenie sądu w sprawie aresztu dla Zbigniewa Ziobry

  • Adam Bielan. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Immunitet Adama Bielana. Parlament Europejski zdecydował

Serwisy ogólnodostępne PAP