Wniosek ws. uchylenia immunitetu Morawieckiemu. Joński apeluje do marszałka Sejmu
Były przewodniczący komisji ds. wyborów korespondencyjnych, europoseł Dariusz Joński (KO) poinformował w piątek, że skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o przyspieszenie procedury dotyczącej uchylenia immunitetu byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu (PiS).

Po południu w czwartek do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu M. Morawieckiego w związku ze sprawą tzw. wyborów kopertowych. Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Morawiecki zapowiedział w czwartek, że sam chętnie zrzeknie się immunitetu, ponieważ organizując "wybory kopertowe" działał w zgodzie z konstytucją.
Joński na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi zauważył, że "to pierwszy przypadek w historii Polski, kiedy Sejm będzie decydował o uchyleniu immunitetu dla byłego premiera".
"Chcę nie tylko zaapelować, ale składam pismo do marszałka Sejmu pana Szymona Hołowni o przyspieszenie procedury dotyczącej uchylenia immunitetu byłemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu" - podkreślił europoseł.
Dodał, że zna polityków PiS i wie, jak unikają oni odbierania pism, wniosków, bądź próbują unikać odpowiedzialności za łamanie prawa uciekając z kraju. "Uważam, że pan marszałek Hołownia powinien skorzystać z możliwości doręczenia byłemu premierowi, a obecnie posłowi podczas najbliższego posiedzenia Sejmu wniosku, aby Mateusz Morawiecki sam zrzekł się immunitetu. Można określić czas na 3-7 dni. Jeśli tego nie zrobi, jak najszybciej należy złożyć pismo i wniosek do komisji regulaminowej, która mogłaby rozpocząć procedurę" - zaznaczył Joński.
Były szef komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych przypomniał, że to była pierwsza komisja śledcza w tej kadencji Sejmu; mała wyjaśnić sprawę wyborów prezydenckich w 2020 r., które się nie odbyły, a na które z budżetu państwa rząd wydał ponad 70 milionów złotych.
Joński przypomniał, że komisja działała blisko 10 miesięcy, a efektem jej prac jest 400-stronicowy raport i 10 wniosków do prokuratury wobec 19 osób, urzędników i polityków w tym najważniejszych polityków PiS. Dodał, że do prokuratury trafiło 9 opasłych pudeł z materiałami dowodowymi.
"Po zeznaniach polityków PiS i po analizie materiałów dowodowych nie miałem żadnych wątpliwości, że premier Mateusz Morawiecki nie miał prawa podpisać decyzji dotyczącej przygotowania i przeprowadzenia wyborów przez Pocztę Polską" - powiedział Joński.
Dodał, że w kwietniu 2020 r., podczas pandemii, rząd podjął decyzję o zamknięciu nawet parków i lasów, ale z drugiej strony robił wszystko, aby przeprowadzić wybory w taki sposób, aby kandydat PiS-u wygrał wybory w pierwszej turze. Druga tura, jak się okazało podczas prac komisji śledczej, w ogóle była nieprzygotowana - zaznaczył.
"Politycy PiS-u byli tak pewni, że ich kandydat wygra w pierwszej turze, że druga tura nie była przygotowywana. Wszystko było pod jednego kandydata, dlatego że pozostali albo zawiesili swoją kampanię albo w ogóle zdecydowali się nie kandydować, bo nie mogli prowadzić normalnie kampanii" - mówił europoseł.
"Skoro parki, szkoły, sale były zamknięte i nie można było organizować ogólnych spotkań, ci kandydaci nie mogli prezentować swoich poglądów, programów i decydowali się na zawieszenie kampanii, bądź nie prowadzili jej wcale. Oprócz Andrzeja Dudy. Który był ówczesnym prezydentem i on faktycznie dość często zabierał głos, organizował konferencje prasowe - krótko mówiąc, miał większe szanse na to, żeby wygrać" - powiedział Joński.
Prokuratura zarzuca Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Według prokuratury Morawiecki czynił to pomimo braku kompetencji wynikających z przepisów prawa oraz uzyskania negatywnych opinii prawnych. Wykorzystał do tego ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, która w ocenie PK nie dawała podstawy do podejmowanych działań.
Autor: Marek Juśkiewicz
jus/ par/ sma/