O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wnuk Oppenheimera zaapelował o dialog państw nuklearnych

Wnuk fizyka Roberta Oppenheimera, zwanego ojcem bomby atomowej, zaapelował do przywódców państw nuklearnych o dialog, zwłaszcza między USA, Chinami i Rosją – podała agencja Kyodo. Podczas pobytu w Japonii Charles Oppenheimer podkreślił swój sprzeciw wobec broni nuklearnej w czasie rosnących napięć geopolitycznych.

Na zdjęciu archiwalnym zrobionym przez amerykańskie wojsko 06 sierpnia 1945, moment wybuchu bomby atomowej zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę	Fot. PAP/EPA
Na zdjęciu archiwalnym zrobionym przez amerykańskie wojsko 06 sierpnia 1945, moment wybuchu bomby atomowej zrzuconej przez Amerykanów na Hiroszimę Fot. PAP/EPA

Więcej

J.R. Oppenheimer. Fot. PAP/Photoshot

120 lat temu urodził się twórca bomby atomowej Robert Oppenheimer. „Był zagadką, dla jednych kryptokomunistą, dla drugich męczennikiem"

Podczas konferencji w Tokio Oppenheimer stwierdził, że świat "wkracza w nową fazę, większego zagrożenia niż kiedykolwiek wcześniej". Jednocześnie podkreślił znaczenie wykorzystania energii jądrowej w walce ze zmianami klimatycznymi.

"Możemy wykorzystać tę samą naukę i technologię, aby ocalić świat, zamiast go niszczyć" – stwierdził.

Charles Oppenheimer w sobotę po raz pierwszy odwiedził Hiroszimę, gdzie spotkał się z osobami, które ocalały po atakach atomowych, zwanych po japońsku hibakusha. Rozmawiał m.in. z 84-letnim Hiroshim Haradą, który był dyrektorem Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

Fizyk Robert Oppenheimer podczas swojej podróży do Japonii w 1960 r. za radą japońskich gospodarzy nie odwiedził Hiroszimy ani Nagasaki.

"Jestem wdzięczny, że mogłem pojechać tam na spokojną wycieczkę i porozmawiać z ludźmi indywidualnie" – stwierdził Charles. "Wiem, że (mój dziadek) chciał to zrobić, ale nie mógł" – dodał. (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Wybuch bomby w Hiroszimie. Fot. PAP/EPA/A PEACE MEMORIAL MUSEUM

    Oppenheimer miał osobiście przeprosić ofiarę ataku na Hiroszimę. Rozmowa miała miejsce za zamkniętymi drzwiami

  • J.R. Oppenheimer. Fot. PAP/Photoshot

    120 lat temu urodził się twórca bomby atomowej Robert Oppenheimer. „Był zagadką, dla jednych kryptokomunistą, dla drugich męczennikiem"

  • Christopher Nolan, Emma Thomas. Fot. PAP/Avalon/JKP

    Christopher Nolan i jego żona, Emma Thomas otrzymają tytuły szlacheckie

  • Christopher Nolan, fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

    Łukasz Maciejewski: Nolan udowadnia, że tworząc kino autorskie można mieć aplauz światowej krytyki

Serwisy ogólnodostępne PAP