Wojsko oddaje hołd czworonogom z okazji Dnia Psa

2024-07-01 14:25 aktualizacja: 2024-07-01, 17:20
Pies policyjny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Pies policyjny. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
W poniedziałek, w Dniu Psa, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oddaje hołd wszystkim czworonogom zaangażowanym w służbę człowiekowi. Obecnie w wojsku służy ponad 150 psów.

"Dzień Psa obchodzony 1 lipca to hołd dla wszystkich czworonogów zaangażowanych w służbę człowiekowi" - napisało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

We wpisie DGRSZ tłumaczy, że w Wojsku Polskim psy bojowe to "K9". "Ich nazwa pochodzi od słowa canine - psowate (po angielsku skrót: K – Nine = K9)" - wskazano.

Dowództwo Generalne zwróciło uwagę, że szkolenie psów bojowych jest intensywne - każdą z komend ćwiczą one średnio 5 tys. razy, wykonują zadania w każdych warunkach atmosferycznych i terenowych, o każdej porze dnia i nocy.

Od grudnia 2023 r. obowiązuje rozkaz wprowadzający stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim. Psy służbowe K9 mogą być awansowane do sześciu stopni: szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy i sierżant - po ukończeniu kursu i zdaniu specjalnego egzaminu.

O awans dla psów mogą występować ich przewodnicy lub dowódcy jednostek, w których czworonogi służą. Uprawnionym do nadania stopnia wojskowego będzie dowódca jednostki, w której pies jest na etacie. Stopnie są nadawane psom dożywotnio. Mianowania odbywają się z okazji święta Wojska Polskiego (15 sierpnia), z okazji święta jednostki, w której dany pies służy lub przy innej uroczystości.

W Wojsku Polskim służy około 150 psów, m.in. w wojskach lądowych (np. jednostkach saperów), wojskach obrony terytorialnej, wojskach specjalnych oraz w Żandarmerii Wojskowej. Czworonogi przygotowane są m.in. do tropienia materiałów wybuchowych lub środków odurzających, patrolowania, stróżowania, do poszukiwania np. osób zaginionych oraz do walki. Wojskowe psy szkolone są w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie w woj. mazowieckim; przechodzą one rygorystyczne testy oraz intensywne kilkumiesięczne szkolenia.

W 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która określa świadczenia emerytalne dla zwierząt służbowych – psów i koni – które służyły w siłach zbrojnych i służbach podległych MSWiA.(PAP)

ep/