"W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi RP i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna" - napisał Zełenski na platformie X (d. Twitter).
Podkreślił, że naród polski i ukraiński łączy wspólny cel i wartość: wolność. "Zawsze jak byliśmy po tej samej stronie, zmienialiśmy historię na lepszą i razem zwyciężaliśmy. Razem jesteśmy co najmniej dwukrotnie silniejsi" - wskazał prezydent Ukrainy.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 11, 2023
Jak zaznaczył, Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji. "Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać. Jestem wdzięczny za szacunek okazany wszystkim Ukraińcom, którym Polacy udzielili schronienia i otworzyli przed nimi swoje domy" - stwierdził Zełenski.
"Silne partnerstwo między naszymi narodami, na zawsze wolnymi, czyni nas i całą naszą Europę silniejszymi! Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem – w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii" - wskazał Zełenski.
"Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!" - dodał.
Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości złożył Polakom także premier Ukrainy Denys Szmyhal. "Składam najszczersze życzenia Polsce i Narodowi Polskiemu z okazji Święta Niepodległości! Doceniamy Waszą solidarność z Ukrainą. Dziękuję każdej Polskiej Rodzinie, która wsparła Ukraińców w najtrudniejszych czasach. Życzę Polsce pomyślności i dobrobytu!" - napisał Szmyhal.
Walka Polaków o wolność i niepodległość zawsze nas, Ukraińców inspirowała. Dziś walcząc z rosyjską agresją, czerpiemy z waszego doświadczenia - napisał w sobotę na platformie X b. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Były ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że "walka Polaków o wolność i niepodległość zawsze Ukraińców inspirowała". "Dziś walcząc z rosyjską agresją, czerpiemy z Waszego doświadczenia. Dziękujemy za inspirację i wsparcie, Drodzy Przyjaciele! Niech żyje Polska!" - napisał Deszczyca.
З Днем Незалежності Польщо!
— Andrii Deshchytsia (@ADeshchytsia) November 11, 2023
🇺🇦🤝🇵🇱
Walka Polaków o wolność i niepodległość zawsze nas, Ukraińców inspirowała. Dziś walcząc z rosyjską agresją, czerpiemy z Waszego doświadczenia. Dziękujemy za inspirację i wsparcie, Drodzy Przyjaciele!
Niech żyje Polska! 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 pic.twitter.com/KgWKRrU4eF
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Rocznica wyzwolenia Chersonia: Ukraina zawsze powraca
„Dzisiaj obchodzimy pierwszą rocznicę wyzwolenia Chersonia spod rosyjskiej okupacji. To miasto-bohater. Miasto-symbol. Miasto naszych ludzi, którzy nie podporządkowali się wrogiej sile przez swój opór byli natchnieniem dla nas i dla całego świata” – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w sobotę w serwisie X (dawnym Twitterze).
Zapewnił, że tak jak wówczas o Chersoniu, tak samo dzisiaj Ukraina „nie zapomina o swoich miastach i wsiach, które są zajęte przez wroga”.
„Całe południe Ukrainy przekonało się, że Rosja nigdy nie przychodzi +na zawsze+, choćby wiele razy to powtarzała. Bo Ukraina zawsze powraca, zawsze! Kiedy znamy swój cel. Kiedy mamy wspólny cel i jesteśmy zjednoczeni” – oświadczył Zełenski. Rocznica wyzwolenia Chersonia, jak podkreślił, „upewnia nas: my możemy!”.
Prezydent Ukrainy dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do wyzwolenia Chersonia i dalej walczą, prowadzą „bardzo ciężki i bardzo bolesny maraton do gwarantowanej wolności”.
Chersoń, stolica obwodu na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada 2022 r. po blisko ośmiu miesiącach okupacji. Wojska przeciwnika w wyniku ukraińskiej kontrofensywy wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. Prowadzą stamtąd regularny ostrzał miasta i obwodu, w tym celów cywilnych. (PAP)
nl/