"Hip, hip, Kura!" (wyd. Świetlik) jest trzecim tomem serii opowiadającej o czterech temperamentnych kurach i pięcioosobowej rodzinie Ogórków. Jak wskazała kapituła nagrody, tym razem te niezwykle sprawcze kury o rzadkich i pięknych imionach ratują ludzkich bohaterów z elektronicznej opresji.
"Książka skłania nas wszystkich do refleksji, co nam ucieka, kiedy pochylamy się nad ekranem naszych małych urządzeń elektronicznych, co tracimy, gdzie wtedy jesteśmy, jakie relacje budujemy, z jakich oprogramowań możemy korzystać, kto nam co może zainstalować w telefonie i do czego tego użyje" – podkreśliła podczas wręczenia nagrody dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar reprezentująca kapitułę. "No i wreszcie można powiedzieć, że kieruje naszą uwagę w stronę życia. (...) Możemy zastanowić się też nad takim wnioskiem płynącym z tej lektury: wyłącz telefon i włącz się w życie" – dodała.
Zasiadająca w kapitule dr Anna Machwic zwróciła uwagę na warstwę wizualną książki, zaznaczając, że jej bohaterowie to "postaci pełne życia, rozczulające i rozbawiające czytelników". "Ilustracje doprawione są ogromną porcją humoru, nie sposób nie uśmiechnąć się na ich widok. Każdy jest tu narysowany ze swadą, a gesty i miny bohaterów znakomicie oddają emocje i charakter, i świetnie dopełniają tekst" – powiedziała.
Laureaci nagrody otrzymują statuetki oraz 25 tys. zł, fundowane przez prezydenta miasta. Do tegorocznej VIII edycji konkursu zgłoszono prawie 230 tytułów z 107 wydawnictw.
Kapituła obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UKEN (przewodnicząca Kapituły), dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Wioletta Gawlik-Janusz, Iwona Haberny, dr Anna Machwic oraz Izabela Ronkiewicz-Brągiel.
Nagroda Żółtej Ciżemki to organizowany przez Bibliotekę Kraków ogólnopolski konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, honorujący polskich autorów tekstów oraz ilustracji. Nagroda została powołana w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. "Historii Żółtej Ciżemki".
Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę podczas pikniku literackiego w ogrodzie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2. (PAP)
autorka: Julia Kalęba
gn/