O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wręczono nagrody Press Club Polska

Autorzy publikacji dotyczących afery Cinkciarz.pl, głodu w rosyjskiej niewoli, działalności w polskim środowisku dziennikarskim oficera GRU Pablo Gonzaleza oraz "Tygodnik Powszechny" znaleźli się wśród laureatów nagród Press Club Polska, które wręczono we wtorek w Warszawie.

fot. X/@PressClubPolska
fot. X/@PressClubPolska

"Dobre i jakościowe dziennikarstwo, w interesie obywateli, demokracji i wolności jest wielką wartością w czasach polaryzacji, dezinformacji i nadmiaru treści (...) Przez 10 lat zaufanie do mediów informacyjnych w Polsce spadło z 56 do 39 proc., o 17 proc., a odbiorcy mają coraz większy problem z odróżnianiem prawdy i rzetelnych informacji od fałszywek, propagandy czy dezinformacji" - powiedział w wystąpieniu rozpoczynającym galę członek Rady Press Club Polska Jarosław Włodarczyk.

"I w całej tej wydawałoby się już beznadziejnej sytuacji dziennikarstwa codziennie tysiące dziennikarzy w Polsce rzetelnie, profesjonalnie, z przywiązaniem do wartości zawodowych dostarcza nam wartościowych informacji. Czasem może niełatwych, ale ważnych. A wśród tych informacji są także brylanty. I dziś nagrodzonych zostanie kilkunastu dziennikarzy i jedna redakcja, wybrani spośród kilkuset zgłoszonych znakomitych materiałów. Wybrani przez zawodowców, przez redaktorów i ekspertów" - podkreślił.

Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska (finaliści: Szymon Jadczak, Rafał Pikuła i Karolina Wysota) otrzymała Karolina Wysota za cykl publikacji dotyczących afery Cinkciarz.pl (m.in. "Klienci znanej firmy skarżą się na problemy. W sieci wrze. Sprawa pod lupą KNF i UOKiK"; "Jak Cinkciarz poszedł do NBP po pieniądze i licencję bankową"; "Mieli budować dom w Polsce. Stracili oszczędności życia") w portalu money.pl.

"W składzie kapituły mamy to szczęście, że zapoznajemy się z materiałami, które są czymś dużo więcej niż tylko prawdą, są po prostu naprawdę wybitnym zestawieniem informacji oraz wniosków, jakie z nich wynikają. Jest to poprzedzone dużą pracą dokumentacyjną, jest do tego potrzebna wiedza ekspercka, którą dziennikarze powinni dysponować, aby w sposób mądry i rzetelny zaprezentować treści istotne dla naszych odbiorców (...) Wydaje nam się, że wybraliśmy jako jury publikacje, które czynią zadość oczekiwaniom odbiorców, to znaczy w atrakcyjny i jednocześnie rzeczowy sposób prezentują istotne problemy społeczne, istotne wydarzenia z życia ekonomicznego" - mówił przewodniczący jury nagrody, redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski.

Nagrodą im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (finaliści: Jacek Harłukowicz, Renata Kim, Tatiana Kolesnytchenko i Angelika Pitoń) uhonorowano Tatianę Kolesnytchenko za publikację pt. "Pamiętaj: robaków rozgryzać nie wolno". Głód w rosyjskiej niewoli zabija powoli" w Wirtualnej Polsce.

Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze (finaliści: Ewa Galica, Anna Gielewska oraz Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński i Jakub Wątor) wręczono Annie Gielewskiej z zespołem za publikację pt. "Magnes z Putinem" w portalu Frontstory.pl.

Nagrodę Specjalną Press Club Polska otrzymała redakcja "Tygodnika Powszechnego" w 80. rocznicę powstania pisma.

"Tygodnik Powszechny" to niewątpliwie fenomen, nie wiem, czy znają państwo drugi taki cywilny periodyk, w którym cyklicznie publikowali: przyszły papież, przyszły premier, przyszły noblista i kilku przyszłych ministrów (...) Każda redakcja to przede wszystkim ludzie, ale redakcja "Tygodnika Powszechnego" to zdecydowanie więcej niż miejsce pracy. To środowisko, które przez dziesiątki lat wywierało wpływ na sposób myślenia i to nie tylko polskich katolików. To część intelektualnej elity czasów, w których niezależne myślenie wymagało nie tylko wiedzy czy wykształcenia, ale najzwyczajniej w świecie także wielkiej odwagi" 

Prezes Press Clubu Polska Marcin Lewicki.

Press Club Polska jest organizacją twórczą ludzi mediów mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Jest instytucją non-profit, działającą jako fundacja i utrzymywaną przede wszystkim przez wpływy od członków i darczyńców.

PCP został powołany do życia z inicjatywy dziennikarzy, w 2008 r. w Warszawie. Jego głównymi celami są: podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa; ochrona słusznych zawodowych i społecznych interesów dziennikarzy; popularyzowanie wiedzy na temat pracy dziennikarskiej oraz orzecznictwa sądów krajowych i międzynarodowych w sprawach dotyczących wolności słowa; promowanie profesjonalnych kontaktów dziennikarzy z zagranicznymi mediami; integracja środowiska zawodowego dziennikarzy.

Radę PCP stanowią: Edyta Krześniak, Małgorzata Naukowicz, Marcin Lewicki, Jacek Marczewski, Wojciech Tumidalski, Magdalena Rigamonti i Jarosław Włodarczyk. (PAP)

akn/ aszw/ sma/

Zobacz także

  • Jarosław Ziętara. Fot. Youtube.com

    Powołano nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze

Serwisy ogólnodostępne PAP