Wyborcza bitwa na Śląsku. Walczyć będą Morawiecki, Budka i Czarzasty

2023-09-11 10:37 aktualizacja: 2023-09-11, 14:17
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W województwie śląskim najciekawszy pojedynek wyborczy zapowiada się w okręgu katowickim, gdzie liderem listy Prawa i Sprawiedliwości jest premier Mateusz Morawiecki, a Koalicji Obywatelskiej – szef klubu KO Borys Budka. Będzie to powtórka rywalizacji sprzed czterech lat.

Listę Nowej Lewicy w okręgu sosnowieckim otwiera Włodzimierz Czarzasty, który zmierzy się m.in. z posłanką Ewą Malik z PiS i posłem Wojciechem Saługą z KO.

Sejmowy okręg wyborczy nr 31 obejmuje miasta: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice i Tychy oraz powiat bieruńsko-lędziński. Do podziału jest tam 12 mandatów poselskich. Poza Morawieckim i Budką liderami list są: posłowie Michał Gramatyka (KKW Trzecia Droga) i Maciej Konieczny (Nowa Lewica). "Jedynką" KW Konfederacja Wolność i Niepodległość jest przedsiębiorca Grzegorz Płaczek, a Bezpartyjnych Samorządowców – właściciel zakładu usługowego Krzysztof Zając.

W 2019 r. w okręgu nr 31 wybory z wynikiem 39,19 proc. wygrał PiS – partii tej przypadło pięć mandatów. Drugie miejsce zajęła KO – jej kandydatów poparło prawie 37,19 proc. głosujących, co przełożyło się też na pięć mandatów. Najwięcej głosów spośród kandydatów startujących w tym okręgu zdobył przed czterema laty premier Mateusz Morawiecki – 133 tys. 687. Wiceszef Platformy Obywatelskiej Borys Budka uzyskał poparcie 99 tys. 550 wyborców.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty jest liderem listy tego ugrupowania w okręgu nr 32 (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec i powiaty: będziński i zawierciański), w którym zostanie wybranych 9 posłów. Pozostałe listy otwierają: posłanka Ewa Malik (PiS), przewodniczący PO w regionie śląskim poseł Wojciech Saługa (KO), politolog Kamil Wnuk (Trzecia Droga), przedsiębiorca Jerzy Janoska (Konfederacja), właścicielka zakładu usługowego Ewa Fendrych (Bezpartyjni Samorządowcy).

W okręgu nr 29 (Bytom, Gliwice, Zabrze oraz powiaty: gliwicki i tarnogórski), gdzie do zdobycia jest 9 mandatów, listę PiS otwiera posłanka Bożena Borys-Szopa - b. minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a wcześniej m.in. minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i główna inspektor pracy. Liderką listy KO jest b. minister edukacji posłanka Krystyna Szumilas. Na czele listy Trzeciej Drogi znalazł się nauczyciel Piotr Strach, Nowej Lewicy – posłanka Wanda Nowicka, a Konfederacji - prawnik Jakub Kalus.

W okręgu 27, który obejmuje miasto Bielsko-Białą oraz powiaty cieszyński, pszczyński i żywiecki, wyborcy będą wybierali kandydatów z ośmiu list. Na czele czterech z nich są aktualni posłowie: Mirosława Nykiel (KO), Przemysław Koperski (Nowa Lewica), Mirosław Suchoń (Trzecia Droga) i Stanisław Szwed (PiS). Listę Konfederacji otwiera bielski przedsiębiorca Bronisław Foltyn. Liderami pozostałych list są: Piotr Gajda (KW Polska jest Jedna), Bartłomiej Gowin (KW Normalny Kraj) i Jan Kanik (KW Bezpartyjni Samorządowcy)

Na liście PiS drugie miejsce ma Grzegorz Puda, poseł obecnej kadencji i minister funduszy i polityki regionalnej. Za nim kolejno plasują się posłowie: Przemysław Drabek i Kazimierz Matuszny oraz wójt Istebnej Łucja Michałek-Chudecka. Siódme miejsce przypadło posłowi Grzegorzowi Gaży. Na liście są też: były senator Andrzej Kamiński (8) i były starosta cieszyński Janusz Król (9). Zamyka ją była członkini zarządu województwa śląskiego Beata Białowąs.

Wśród kandydatów KO z drugiego miejsca kandyduje poseł Małgorzata Pępek, a tuż za nią jest trener skoczków narciarskich i były prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Wśród pretendentów do mandatu są również: zastępca burmistrza Cieszyna Przemysław Major (7) oraz przewodnicząca bielskiej rady miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk (8).

Z drugiego miejsca na liście Trzeciej Drogi, za Mirosławem Suchoniem z Polski 2050 Szymona Hołowni, kandyduje przedstawicielka PSL, działaczka samorządowa Danuta Kożusznik.

Nowa Lewica na drugim miejscu postawiła na kandydaturę aktywistki i działaczki związkowej Magdaleny Madzi, która była bardzo mocno zaangażowana w doprowadzenie do zorganizowania w Bielsku-Białej referendum, które dotyczyło budowy spalarni. Choć jego wynik nie był wiążący, samorząd odstąpił od tej inwestycji.

Kandydaci w zdecydowanej większości są mieszkańcami okręgu. Jedynie na liście Bezpartyjnych Samorządowców stanowią mniejszość. Ponad połowa kandydatów mieszka w Lubinie na Dolnym Śląsku.

W okręgu nr 30, obejmującym Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory oraz powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki i wodzisławski, w którym do zdobycia jest 9 mandatów, liderem listy PiS jest wieloletni parlamentarzysta Bolesław Piecha. Liderem listy KO jest poseł Krzysztof Gadowski, a Trzeciej Drogi inżynier informatyk Łukasz Osmalak. Listę Nowej Lewicy otwiera technik mechanik maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego Piotr Urbańczyk. Liderem listy Konfederacji jest przedsiębiorca Roman Fritz, Bezpartyjnych Samorządowców – geolog Maciej Urbańczyk, komitetu Polska Jest Jedna – doradca restrukturyzacyjny Dariusz Walkowski, a komitetu Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców – Sandra Konieczny-Koza.

W okręgu nr 28 (Częstochowa i powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski) w rywalizacji o 7 mandatów poselskich liderką listy PiS jest posłanka Lidia Burzyńska, "jedynką" na liście KO jest posłanka Izabela Leszczyna. Na czele listy Trzeciej Drogi znalazł się samorządowiec Henryk Kiepura. Listę Nowej Lewicy otwiera poseł Zdzisław Wolski, Konfederacji – przedsiębiorca Tomasz Stala, liderem listy KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców jest Włodzimierz Gidziela, a Bezpartyjnych Samorządowców - psychoterapeutka Iwona Michalska-Wierusz.(PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Marek Szafrański

kw/